Faydaları
Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor Çağımızın hastalığı olan kanser pek çok kişinin en çok korktuğu hastalık haline geldi. Yarattığı etkiler ve ölüm riski kanseri en çok korkulan hastalık haline getirdi. Bu nedenle de pek çok doktor kanser riskini azaltan faktörler üzerinde çalışmaktadır. Kanserin nedenleri tam olarak bilinmese de kanseri tetikleyen nedenlerin pek çoğu yapılan araştırma ve […]

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Çağımızın hastalığı olan kanser pek çok kişinin en çok korktuğu hastalık haline geldi. Yarattığı etkiler ve ölüm riski kanseri en çok korkulan hastalık haline getirdi. Bu nedenle de pek çok doktor kanser riskini azaltan faktörler üzerinde çalışmaktadır. Kanserin nedenleri tam olarak bilinmese de kanseri tetikleyen nedenlerin pek çoğu yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde bulunmuştur diyebiliriz. Bu çalışmaların ışığında kansere yakalanma riskini azaltan nedenlernedirbilerek ve bunlara dikkat ederek kansere yakalanma riskini azaltmak mümkün hale geliyor.

Kanser Nedir?

Kanser kendi başına ve düzensiz bir biçimde bölünerek hızla çoğalan; etrafındaki doku ve organlara yayılarak ölüme yol açan, kötü huylu tümörlere verilen genel addır. Henüz tedavisi bulunamamış bir hastalık olan kanser, kanser hücrelerinin yol açtığı hastalığa verilen addır. Kanser hücreleri vücudun pek ok yerinde ortaya çıkabilir; bu nedenle de çok çeşitli kanser türleri vardır.

Kanserin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Hepimizin bildiği kanserin nedenleri arasında;

  • Sigara ve alkol tüketimi,
  • Kontrolsüz güneşlenme,
  • Radyasyona maruz kalma,
  • Kontrolsüz ve yanlış kimyasalların kullanımı,
  • Genetik faktörler,
  • Yanlış beslenme,
  • Kontrolsüz ilaç kullanımı gibi nedenler vardır. Bunlar tek başına insanı kanser yapar mı bu tartışılır; çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi kanserin tam olarak nedenleri henüz bilinmiyor. Ancak bu saymış olduğumuz sebepler insanların kansere yakalanma riskini arttırıyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalar obezite ile kanserin yakından ilgili iki kavram olduğunu ortaya koymuştur. Peki, obezite kanser yapar mı sorusunu bu ilişkiyi aydınlatarak açıklayalım.

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor
Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Kanser İle Obezite İlişkisi

Obezite direkt olarak kanser yapmasa da yapılan araştırmalar obezitenin kanseri tetiklediğini ortaya çıkarmıştır. Obezite, kişinin boyu ile kıyaslandığı zaman vücudundaki yağ ve deolayısıyla kilo oranının aşırı fazla olması durumu olarak bilinir. Obezite aşırı beslenme ile nadiren de başka hastalıklardan dolayı ortaya çıkar. Obez olan birey vücuduna aşırı kalori almakta ve hemen her gün biraz daha kilo almakta, bu kilolar nedeniyle rahat hareket edememekte ve pek çok hastalığa yakalanmaktadır.

Bu bağlamda obezite kanseri de tetiklemektedir. Çünkü kanser hücreleri aşırı sayıda ve hızda bölünerek çoğalmaktadır ve normal hücrelere oranla daha fazla kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Obez olan bireyin sürekli olarak aldığı aşırı kalori için kanser hücrelerini daha fazla besleyerek daha hızlı yayılmasına neden olur.

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor
Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltır Mı?

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yanı sıra yapılan düzenli egzersizlerin vücuda büyük katkıları vardır. Obezitenin neden olduğu sebepler düşünüldüğü zaman zayıflamak kanser riskini azaltır mı sorusuna verilecek yanıt dolaylı da olsa evet olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/