Faydaları
Yüzde Kaşıntı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yüzde Kaşıntı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yüz kaşıntısı değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve sık görülen bir rahatsızlıktır. Yüz kaşıntısı beraberinde deride dökülmeleri de gerektirmektedir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan yüz kaşıntısında genellikle sivilce ve akne problemleri de görülmektedir. Kişiyi oldukça rahatsız eden ve günlük yaşantısına etki eden bir durumdur. Erkeklerde traş problemlerine neden olmaktadır. Kadınlarda ise makyaj yapmayı […]

Yüz kaşıntısı değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve sık görülen bir rahatsızlıktır. Yüz kaşıntısı beraberinde deride dökülmeleri de gerektirmektedir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan yüz kaşıntısında genellikle sivilce ve akne problemleri de görülmektedir. Kişiyi oldukça rahatsız eden ve günlük yaşantısına etki eden bir durumdur. Erkeklerde traş problemlerine neden olmaktadır. Kadınlarda ise makyaj yapmayı engellemektedir. Bu durumlar özellikle iş yaşantısına etki eden problemlerdir.

Hekime başvurularak tedbir alınması gereken bir konudur. Tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar doğmasına yol açmaktadır. Kaşıntıya engel olamayan bireyler istem dışı olarak yüzlerini kaşımakta ve durum daha fazla tahrişe neden olmaktadır. Cilt üzerinde leke ve iz oluşabilir hatta bu durum kalıcı olabilir. Bu nedenle kaşıntıyı önleyici yöntemler denenmelidir.

Kaşıntıya Neden Olan Faktörler

Yüz kaşıntısı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Kesin nedeninin anlaşılması için mutlaka hekime danışmakta yarar var. Yüz kaşıntısına nedne olan faktörlerin başında yüzün kirli olması gelmektedir. Ayrıca psikolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kuru cilt yapısına sahip olan bireyler de yüz kaşıntısı yaşamaktadırlar. Kadınlarda sıklıkla alerjik reaksiyon sonucunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle kadınların makyaj uygulamaları bu kaşıntıları tetiklemektedir. Alınan ürünlerin cilt yapısına uygun olup olmadığı araştırılmalı ve alerjik unsur içerip içermediğine dikkat edilmelidir.

Erkeklerde görülen yüz kaşıntısı genel olarak traşa bağlı ortaya çıkan tahrişe dayalıdır. Ayrıca toza maruz kalınması yüzdeki kaşıntıyı tetiklemektedir. Gözeneklerin tıkanması kaşıntı hissini ortaya çıkarmaktadır. Aşırı sinir ve stres halinde de psikolojik olarak kaşıntı hissi oluşmaktadır. Bunların dışında; cildin nemsiz kalması, yüzdeki yaralar, sivilceler, kozmetik ürün yan etkileri, böcek ısırmaları kaşıntıya neden olmaktadır.

Yüz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Yüz kaşıntısının geçmesi için öncelikle kaşıntının nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntılar ilaç tedavisi ile geçmektedir. Ancak kire ve cilt yapısına bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntılarda yüzü sık sık dermatolojik sabunlarla yıkamak ve bakım yapmak gerekir. Cildin serin ve hafif nemli yapıda tutulması, düzenli temizlenme kaşıntıların geçmesini sağlayacaktır.

Genellikle kaşıntıyı engellemek için rahatlatıcı kremler önerilmektedir. Cilt yapısını yumuşatan bu kremler hem bakteri oluşumunu engellemekte, hem de kaşıntı hissinin geçmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Kaşıntısına Bitkisel Çözümler

Evde yapılan bakımlarla kaşıntıya engel olmak mümkündür. Ilık suda bekletilen yulaf ezmesi 15 dakika sonra yüze uygulandığında kaşıntıyı geçirmektedir. Bu karışım tahrişi azaltarak cildin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca limon suyu da mikrop kırma özelliği sayesinde kaşıntıyı azaltmaktadır. Tahrişin yoğun olduğu ciltlerde ise yoğurtla uygulanması tavsiye edilmektedir.

Pamuğa birkaç damla damlatılan elma sirkesi de kaşıntıların geçmesini sağlamaktadır. Çok fazla bastırmadan yüzü sirkeli pamukla silmek bakterileri öldürürken, aynı zamanda kaşıntıyı geçirmektedir. Ayrıca karbonatlı suyla yüzün silinmesi de kaşıntıyı geçirmektedir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Burunda Karıncalanma Ve Uyuşma Neden Olur Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi