Faydaları
Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Yumurta günümüzde en tartışmalı besinlerindendir. Faydaları kadar kolesterole etkisi de göz önünde bulundurularak tüketilmelidir. Yumurtanın Kolesterole Etkisi Kolesterole etkisi nedeniyle yumurta her zaman tartışılan besinler arasında olmuştur. Son dönemde yapılan araştırmalar yumurtayı faydalı besinler arasından çıkartarak, uzak durulması gereken besinler kategorisine yaklaştırmaktadır. Yumurtanın faydalı besinler kategorisinden çıkışının en büyük nedeni olarak, yumurtanın kolesterole […]

Yumurtanın Faydaları

Yumurta günümüzde en tartışmalı besinlerindendir. Faydaları kadar kolesterole etkisi de göz önünde bulundurularak tüketilmelidir.

Yumurtanın Kolesterole Etkisi

Kolesterole etkisi nedeniyle yumurta her zaman tartışılan besinler arasında olmuştur. Son dönemde yapılan araştırmalar yumurtayı faydalı besinler arasından çıkartarak, uzak durulması gereken besinler kategorisine yaklaştırmaktadır. Yumurtanın faydalı besinler kategorisinden çıkışının en büyük nedeni olarak, yumurtanın kolesterole etkisi gösterilmektedir.

Yumurtanın İçinde Bulunan Besin Kaynakları

Yumurta kolesterol problemi yaşayan hastalar için zararlı bir gıda olsa da yumurtanın faydalarıda azımsanamayacak kadar fazladır.

Protein: Yumurta çok ciddi bir protein kaynağıdır. 1 orta boy yumurtada ortalama 5.5 gr. protein bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki günde bir yumurta yiyerek günlük protein ihtiyacımızın %11’ini karşılamış oluyoruz.

Enerji: Yapılan araştırmalar haftada 6 adet yumurta yemenin vücudun enerji üretimini ciddi oranda arttırdığını kanıtlamıştır.

B Vitamini: Gelişim üzerinde çok büyük etkisi olan vitaminler arsında olan B vitamini kaynaklarından en önemlisi yumurtadır. B vitamini sadece gelişim üzerinde etkili değildir. Kalp ve kaslarımızın düzenli fonksiyonda çalışması içinde gereklidir.

D vitamini: Uzun süreli vücuda alınmaması çocuklarda astım hastalığına, yetişkinlerde kanser kalp ve damar hastalıkları risklerinin artmasına sebep olmaktadır. Yumurta iyi bir D vitamini sağlayıcısı olmasına karşın, en iyi D vitamini güneş ışınlarında bulunur.

Omega 3: Günümüzde hızla yayılan kanser hastalığına yakalanma riskini azaltması Omega 3’ün en değerli besleyici özelliklerindendir.Omega 3 asidi yağları vücudumuzun genel sağlığını korumamız için gereklidir ve ne yazık ki vücudumuz omega 3 üretmez. Yumurta bu nokta da ciddi bir omega 3 sağlayıcısıdır.

Kolin: Kolin bakımından en zengin gıda yumurta olarak gösterilmektedir. Kolin vücudumuzun sağlıklı işleyişine yardımcı olan önemli bir bileşendir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi