Faydaları
Yenidoğan Sarılığı Nasıl Düşürülür ?

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Düşürülür ?

Bir ailenin olmazsa olmazı olan çocuklarımızın anne rahmindeki yaşam koşulları, doğum sonrasında köklü bir değişikliğe uğramaktadır. Bu köklü değişikliklerden biri de Yenidoğan Sarılığı’dır. Bir diğer adı ile ikter olarak bilinen bu rahatsızlığın temelinde alyuvarların hemoglobin çeşitliliği sebep olmaktadır. Dış dünyaya alışan insan bedeni HbF türü hemoglobin üretirken, anne rahmindeki bebeğin alyuvarlarında HbA türünde hemoglobin bulunmaktadır. […]

Bir ailenin olmazsa olmazı olan çocuklarımızın anne rahmindeki yaşam koşulları, doğum sonrasında köklü bir değişikliğe uğramaktadır. Bu köklü değişikliklerden biri de Yenidoğan Sarılığı’dır. Bir diğer adı ile ikter olarak bilinen bu rahatsızlığın temelinde alyuvarların hemoglobin çeşitliliği sebep olmaktadır. Dış dünyaya alışan insan bedeni HbF türü hemoglobin üretirken, anne rahmindeki bebeğin alyuvarlarında HbA türünde hemoglobin bulunmaktadır.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Olur?

Bu rahatsızlığın hemoglobin çeşitliliğinin sonucu olduğunu belirtmiştik. Bebeklerin sahip oldukları HbA türündeki hemoglobinler, doğum sonrası bozularak karaciğer vasıtası ile vücuttan atılmaktadır. Ancak bu işlemin gerçekleştireceği seviyenin üzerinde bilirubin maddesi var ise bebeğin kanında, karaciğer yetersiz kalır ve Yenidoğan Sarılığı gerçekleşir. Bebeklerin karaciğerlerinin bu aktifliği kazanması çoğu zaman 2 ile 7 gün arasında değişmektedir. Yenidoğan Sarılığı yüzde olarak bebeklerin büyük bir çoğunluğunda çeşitli derecelerde görülmektedir. Ancak ileri düzeyde Sarılık sonucunda beyin hasarı meydana gelebilir. Bu yüzden yenidoğanların ilk bakım ve kontrolleri çok büyük önem taşımaktadır.

[reklam1]

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Düşürülür?

Evlatlarınızın gülümseyen yüzlerinin solmamasını dileyerek, yazımıza “Yenidoğan Sarılığı Nasıl Düşürülür” sorusunun cevabı ile devam edelim… Bebeğin doktor denetiminde ve gözetiminde ilaç ile tedavi edilmesinin yanı sıra anne sütü de bebeğin dış dünya karşısında daha da güçlü olmasını sağlayacaktır. Doğumu sonrasında onu sık sık beslemeniz, gözlerini açtığı bu dünyaya karşı daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Sizlere sunduğumuz bu bilgiler ve elbette tüm Sağlık Çalışanlarımızın bilgi ve tecrübeleri ile daha sağlık nesillere, hep birlikte…

Bir önceki yazımız olan Açlık İnsülin Değeri Nedir ? başlıklı makalemizde açlık insülin değeri kaç olmalı, açlık insülin değeri nasıl ölçülür ve açlık insülin düşüklüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/