Faydaları
Yeni doğan Bebeklerin Çok Uyuması

Yeni doğan Bebeklerin Çok Uyuması

Bebekler ve uyku süreleri konusunda detayları paylaşacağımız bir yazı ile sizlerleyiz. Ailelerin üzerlerine titredikleri ve her halleri ile yakinen ilgilendikleri çocuklarının, sağlığı ve huzuru gibi konularda uykunun yeri büyük ve önemlidir. “Yeni doğan bebeklerin çok uyuması normal mi?” Öncelikli cevabımızın “EVET, normaldir” olduğunu belirtmeliyiz. Elbette nadir olarak solunum sisteminde yaşanan aksaklıklara bağlı olarak yetersiz uyku […]

Bebekler ve uyku süreleri konusunda detayları paylaşacağımız bir yazı ile sizlerleyiz. Ailelerin üzerlerine titredikleri ve her halleri ile yakinen ilgilendikleri çocuklarının, sağlığı ve huzuru gibi konularda uykunun yeri büyük ve önemlidir. “Yeni doğan bebeklerin çok uyuması normal mi?” Öncelikli cevabımızın “EVET, normaldir” olduğunu belirtmeliyiz. Elbette nadir olarak solunum sisteminde yaşanan aksaklıklara bağlı olarak yetersiz uyku ile çocuklarınızın günün her saati uykulu olması ve uyanıp tekrar uyuması gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Gelelim sorumuzun “normaldir” cevabının nedenlerine…

Yeni doğan bebekler çok uyurlar;

Çünkü gelişmeleri için uyumaları ve büyüme hormonu salgısının artması gerekir,

Çünkü gelişen bedenlerinin onları yorduğunu unutmamalısınız,

Çünkü belirli bir yaştan sonra hareketlilikleri sayesinde de yorulabilmektedirler,

Çünkü metabolizmaları özellikle ilk 10 ay için çok hızlıdır. Ve düzensiz uyku sebebi ile belirli aralıklarla yoğun uyku dönemleri yaşarlar.

İşte bu nedenler dolayısı ile yeni doğan bebekler çok uyurlar. Bu normaldir ve endişe edilecek bir durum yoktur. Çocuklarınızın bu derin uykularında kontrolünü, bir aynayı burun ve ağız bölgesine yaklaştırarak nefesinin sebep olacağı buğu sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeklerin ilerleyen aylarda çok uyumalarına ana sebeplerden biri olan düzensiz uyku dönemlerini düzenlemek, bebeğinizin düzenli ve yeterli uykuya alışmasına yardımcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız… Sizin için birkaç ipucu sunalım;

  • Bebeğinizin yatağı mümkünse sabah erken saatte güneş gören ve akşamüzeri güneşin gelmediği bir oda olmalıdır.
  • Uyku saatinden yarım saat önce karnını doyurun, rahat uyuması için gazını çıkarın ve mutlaka yeni, altını kuru tutacak bir bez bağlayarak uyutun.
  • Her sabah aynı saatte ve erken olan bir vakitte uyandırın. Güne hazır hissetmesi için altını kontrol edin, gerekli ise değiştirerek su içirdikten sonra beslenmesini gerçekleştirin.
  • Öğlen uykularını 2 saatten fazla tutmayın. Uyumaya devam etmesi gece uykusunu kaçıracak ve düzenin bozulmasına neden olacaktır.
  • Hafif bir müzik tarzının da uykusunda huzurlu olmasına yardımcı olacağını belirtmek isteriz.

İşte bebeklerinizin çok uyumasına dair sizlere sunabileceğimiz bilgiler bunlardan ibarettir. Elbette pek çoğunun annelik tecrübesi olan kadınlardan edinilen bilgiler olduğunu da unutmayınız.

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz, siz ve kıymetli çocuklarınız için…

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Süt İçer ? başlıklı makalemizde bebek kaç litre süt içer, bebek ne zaman süt içmeli ve günlük bebek ne kadar süt içer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi