Faydaları
Wegener Granülomatozu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Wegener Granülomatozu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Wegener Granülomatozu,alt ve üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan kulak tutulması hastalığı anlamına gelir.Genelde yüz çevresinde görülen kulak tutulması östaki borusunun tıkanmasına ile şiddetlenir. Larinks ve oral kavite lezyonları bu hastalıkta en sık gözlemlenen bulgular arasında yer alır.Üst solunum hastalığının ilerlemesinde birde böbrek tutulması da gerçekleşir. Akciğerlerde bu tutulmaya tabii tutulabilir. Yaşam fonksiyonunu düşüren bir hastalık […]

Wegener Granülomatozu,alt ve üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan kulak tutulması hastalığı anlamına gelir.Genelde yüz çevresinde görülen kulak tutulması östaki borusunun tıkanmasına ile şiddetlenir. Larinks ve oral kavite lezyonları bu hastalıkta en sık gözlemlenen bulgular arasında yer alır.Üst solunum hastalığının ilerlemesinde birde böbrek tutulması da gerçekleşir. Akciğerlerde bu tutulmaya tabii tutulabilir. Yaşam fonksiyonunu düşüren bir hastalık türüdür.Peki bu hastalığa  konulan tanı nasıl belirlenir? öncelikle ilk olarak ,burun mukozası incelemeye alınır. Daha sonra akciğerlerden de biyopsi örneği alınarak çeşitli incelemeler laboratuvara gönderilir. Nekrotizan vaskülitin tanısına yer verecek etken söz konusu ise hastalığın seyri ve takibi mercek altına alınır. Uzman hekimlerin önerisi ve tedavisi ile iyileşme süreci belli ilaç tedavisi ya da cerrahi işlemler ile gerçekleşir.Bu tanıdan hemen sonra vurgulanan Poliarteritis nodosa ve tüberküloz  söz konusu ise tedavi değişkenliği ve boyutu hasta kimliğine göre yön değiştirir. Ağır ve hafif olmak üzere işlemler uygulanır.Fakat bu belirtide yer alan Poliarteritis Nodosa da granülom görülmez ise doğal olarak  tüberkülozda da vaskülit olasılığı da görülmeyecektir.Hastalığın seyri tanısı klinik bulguların yön bulması ile belirlenir ve tedavi işlemleri hastalığın derecesine göre yapılır.

 

Klinik bulgular sonrası konulan tanı,takip edilir. Bu bulgular arasında en yüksek değerde olan sedim yüksekliği serum tedavisi ile düşürülür. Seviye miktar hastalığın seyrine göre değişir ve dozaj vücuda göre ayarlanır.Kitle izlenimi mevcut ise hasta cerrahi operasyona yönlendirilir. Egerner hastalığının azaltılması hatta giderilmesi için ilk tedavi yöntemi kemoterapi işlemidir. Siklofosmid veriler hastanın ilaç seyri günde en az 1-2 mg ayarında  verilir ve ortalama değer olarak belirlenen miktar 70 ml’dir. Prednisolon olarak ayarlanır. Bu tedavi yöntemi ile kitle zamanla küçülür hatta kaybolur. Tedavinin olumlu cevap vermesi yüksektir.Hastada işitme kaybı varsa durum bir hayli zor olur ve risk büyüyebilir.

 

Wegener Granülomatozu Bulgu ve Belirtileri Nelerdir ?

 

Öncelikle bu hastalıkta gözlemlenen ilk belirtiler arasında,beslenme bozukluğu  meydana gelir. Aniden kilo kayıpları nükseder. Ciddi enfeksiyonlar gelişir. Ate yükselmesi hızlı bir şekilde vücuda dağılır. En büyük belirtisi ateşin şiddetlenme halidir. Kas ve eklem ağrılarında oluşan güçsüzlükle çoğalır. Kulak iltihaplanmaları kulak tüpü hastalığı ve kulakta tutulmalar meydana gelir. Alt solunum yollarında sinüslere bağlı tıkanıklıklar,nefes almayı epey güçleştirir. Akciğerlerde tutulma hatta böbreklerde tutulmalar gerçekleşir. Bu tutulmalar ödemlere neden olur ve vücudun değişik kısımlarında şişmeler meydana gelir. En çok yüz ve bacaklarda ödem oluşur. Kollarda da oluşabilir.Sinüs iltihabı artar ve kişiyi çok fazla rahatsız eder.İdrarda kanlanmalar meydana gelir. Hipertansiyon artar.Kişi bu hastalıklara katlanamaz hatta ayakta duramayacak kadar güç kaybeder.Ağız ve burun etrafında sedefi andıran yaralar oluşur ve bu yaralar uzun zaman geçmez.Sağ ve sol kulakta işitme kaybı oluşabilir. Erken önlem ve kitle izlenimi incelenir ve cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/