Faydaları
Vitamin B17 Nedir? Ne İşe yarar? Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin B17 Nedir? Ne İşe yarar? Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitaminler düzenleyici organik bileşiklerdir. Bazı vitaminler vücudumuzda üretilebilse de çoğunlukla dışarıdan alınmaktadır. Vitaminlerin bazıları suda bazıları da yağda eriyerek etkili olurlar. Suda eriyen B vitaminlerinin adı çok bilinen çeşitleri B1, B2, B6, B12 olsa da B16 ve B 17 vitaminleri de bulunmaktadır.  1830 yılında acı bademden izole edilerek keşfedilen B 17 vitamininin ticari isimleri amigdalin ya da […]

Vitaminler düzenleyici organik bileşiklerdir. Bazı vitaminler vücudumuzda üretilebilse de çoğunlukla dışarıdan alınmaktadır. Vitaminlerin bazıları suda bazıları da yağda eriyerek etkili olurlar. Suda eriyen B vitaminlerinin adı çok bilinen çeşitleri B1, B2, B6, B12 olsa da B16 ve B 17 vitaminleri de bulunmaktadır.  1830 yılında acı bademden izole edilerek keşfedilen B 17 vitamininin ticari isimleri amigdalin ya da laetril’dir. O günden bugüne B 17 vitamininin kanser önleyici olduğu söylenmiş olsa da aslında yapılmış olan birçok klinik çalışma sonuçlarına göre böyle bir etkisinin olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Daha fazla araştırılmaya ihtiyacı olan B 17 vitamini halen toplum içinde anti-kanserojen bir vitamin olarak bilinmektedir.

B 17 Vitamini Ne İşe Yarar?

Kanserli kişilerde yapılan araştırmalar genellikle B 17 vitamininin eksikliğini göstermektedir. B 17 vitamini B 15, A,C ve E vitaminleri ile beraber alınırsa kanser üzerindeki etkisinin artabileceği de klinik test sonuçları arasındadır. Bir dönem Amerika ve Rusya’da kullanıldığı bilinen B 17 vitamini verilen hastalarda kanserli hücrelerde azalma görüldüğü söylense de bu bilginin resmi bir yanı yoktur. Kanser tedavisinde popüler hale getirilmeye çalışılan B 17 vitamini bitter almond, amygdaloside, apricot kernels, Semen persica, Prunus amygdalus, prunasin, nitriloside, Xing Ren, Tao ren gibi isimlerle de bilinmektedir. İlk kez kanser tedavisinde 1800’lü yılların sonlarında Rusya’da kullanılan laetril Amerika’da 1920’lerde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 1830 yılında keşfedilmiş olan vitamin 1980 yılından sonra kanseri tedavi edici bir etkisi olmaması sebebiyle Avrupa’daki bazı ülkelerde ve Amerika’da FAD tarafından hem kullanımı hem de satışı yasaklanmıştır.

B 17 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B 17 vitamini dışarıdan alınması gereken bir vitamindir. Laetril ya da B 17 vitamini en çok acı badem,  kayısı, şeftali çekirdeğinde bulunmaktadır. Bu vitaminin bulunduğu besinlerin çekirdekleri az da olsa siyanür içermesi nedeniyle tehlikeli olabilmekte, zehirlenme yapabilmektedir.  Vitaminin meyveye oranla meyve içindeki çekirdeklerde daha fazla bulunması nedeniyle çekirdekleri  ( tohumları) tüketmek isteyenler mutlaka doktor tavsiyesi almalıdır. Aksi halde özellikle karaciğer rahatsızlığına sahip olanlar kendini tehlikeye atmış olacaktır. Siyanojenetik glikozid adlı bir bileşikten oluşan B 17 vitaminini yapay olarak üretip ticaretini yapan firmaların bir kısmında molekül üzerinde küçük değişiklikler yapılmakta hatta Meksika kökenli bazı ürünlerde büyük kimyasal farklılıklara rastlanmaktadır. Konu araştırıldığında bu farklılıkların yarardan çok zarar getirebileceği saptanmıştır.

Yan Etkileri Nelerdir?

B 17 fazla alınması durumunda siyanid zehirlenmesine yol açmakta,  dikkat dağınıklığı, uyuşma, göz kapağında düşüklük,  baş ağrısı, güçsüzlük, bulantı ve kusma yapmakta, tansiyonu düşürmektedir. İşin ucu komaya girmeye ve ölüme kadar gidebilmektedir. C vitaminiyle birlikte laetril alınması zehirlenmeyi artırmaktadır. Ayrıca çok miktarda glukozidaz içeren havuç, şeftali, kereviz, badem gibi besinlerle birlikte alındığında da zehirlenme riski artmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kortizon İğnesi Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi