Faydaları
Vejeteryanlar Neden Sağlıksızdır

Vejeteryanlar Neden Sağlıksızdır

Vejeteryanlık nedir? Diğer bir adıyla etyemezlik, çeşitli nedenlerle kümes hayvanları, büyükbaş, küçükbaş hayvan eti ve tavuk eti tüketememeye verilen isimdir. Vegan, vejeteryanlıktan farklı olarak hayvanların ürettiği süt, bal ve yumurtayı da tüketememe durumudur. Sağlıklı bir beslenme çeşidi olup olmadığıysa tartışmalı bir konudur. Vejeteryanlık Anlayışları Lactovejeteryanlar; Her türlü et ve et ürünleri tüketmeyen bu grup, et […]

Vejeteryanlık nedir? Diğer bir adıyla etyemezlik, çeşitli nedenlerle kümes hayvanları, büyükbaş, küçükbaş hayvan eti ve tavuk eti tüketememeye verilen isimdir. Vegan, vejeteryanlıktan farklı olarak hayvanların ürettiği süt, bal ve yumurtayı da tüketememe durumudur. Sağlıklı bir beslenme çeşidi olup olmadığıysa tartışmalı bir konudur.

Vejeteryanlık Anlayışları

Lactovejeteryanlar; Her türlü et ve et ürünleri tüketmeyen bu grup, et ürünleri ile beraber yumurta da tüketmezler. Süt ve süt ürünlerini ise tüketmektedirler.

Ova-lactovejeteryonlar; Bu tür, et ve et ürünlerini tüketemezlerfakat, süt ve süt ürünlerini rahatlıkla tüketebilirler.

Su vejeteryanlar; genellikle Budizm felsefesi ile bütünleşen insanlarda görülen bir çeşittir. Hayvan ürünlerini yemedikleri gibi, soğan ve sarımsak da tüketmezler.

Vejeteryanlıkta Sağlık

Vejeteryan beslenen insanlarda görülen eksikler, et ve süt ürünlerinin içerisinde yoğun olarak bulunan; Fe, çinko, protein, kalsiyum, riboflamın, B12, kalsiyum ögelerinde eksiklikler görülebilir.

Vejeteryanlarda sık görülen hastalıklar arasında, halsizlik, yorgunluk, görme yetisinde azalma, saç dökülmeleri, tırnak soyulmaları, dudak ve cilt lezyonları en sık görülenlerdir. Vejeteryan beslenme her zaman bu kadar hafif sonuçlanmaz. Anemi, sinir ve sindirim sitemi hastalıkları ve unutkanlıkta vejeteryanlığın üzücü sonuçlarındandır.

Vejeteryan beslenme tek başına iyi bir beslenme çeşididir veya değildir şeklinde yorumlamak çok doğru değildir. Avantajlarını ve dezavantajlarını doğru analiz etmek gerekir. Kabul etmek gerekir ki günümüzde et, tavuk ve yumurta gibi hayvansal gıdalar doğal şartlarının dışında, yoğun ilaca ve hormona maruz kalarak sofralarımıza ulaşmaktadır. Vejeteryan beslenme alışkanlığı edinen insanlar da bu ürünlerden uzak durarak, ürünler içerisinde çokça bulunan ilaç, hormon ve benzeri zararlı maddeleri vücutlarına almıyor ve haliyle zararlarından korunmuş oluyorlar. Fayda-zarar analizi en doğru şekilde yapılmalı, sağlığımızı her koşulda her şeyin önünde tutmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Neden Kilo Alamıyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi