Faydaları
Uyku Bozuklukları Belirtileri Nelerdir

Uyku Bozuklukları Belirtileri Nelerdir

Uyku bozuklukları, geniş bir coğrafyada oldukça fazla görülen rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların bir kısmına çözüm kesin olarak bulunmasına karşın çözüm bulunamayan uyku hastalıkları da bulunmaktadır. Günümüzde yaklaşık seksen adet uyku hastalığı olduğu bilinir. Uyku esnasında, öncesinde ve sonrasında ortaya çıkan sorunlara genel olarak bu ismi verirsek yanlış olmayacaktır. Uyku Bozuklukları Uyku bozuklukları denildiği zaman öncelikli olarak fazla […]

Uyku bozuklukları, geniş bir coğrafyada oldukça fazla görülen rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların bir kısmına çözüm kesin olarak bulunmasına karşın çözüm bulunamayan uyku hastalıkları da bulunmaktadır. Günümüzde yaklaşık seksen adet uyku hastalığı olduğu bilinir. Uyku esnasında, öncesinde ve sonrasında ortaya çıkan sorunlara genel olarak bu ismi verirsek yanlış olmayacaktır.

Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları denildiği zaman öncelikli olarak fazla uyuma yada uyuyama gibi sorunlar akıllara gelirken genel olarak uykunun kalitesi hakkında fikir yürütülmez. Bu durumda uyku kalitesinin bozulmasına neden olan pek çok etmenin göz ardı edilmesini sağlayacaktır. Dinlenememe, uykuyu alamama, nefes alma güçlüğü, bilinç bulanıklığı ve psikolojik rahatsızlıklar da uyku hastalıkları ile kendini ortaya çıkarabilir. Hem zihinsel hem de bedenen kişinin zorlanmasını sağlayacak rahatsızlıkların genel ismine uyku hastalığı diye biliriz.

Yetmişli yıllardan sonra uyku bozuklukları fiziksel bir boyut alarak ayrı ayrı araştırılmıştır. Özellikle altmışlı yıllarda uyku hastalıkları üzerinde sığ araştırmalar yapılması ve pek çok sorunun üzerine eğilmemek uyku rahatsızlıklarının ilk olarak incelenmesinin gecikmesi şeklinde de okunabilir.

uyku bozuklukları

Uyku kalitenizin test edilmesi sizin daha sağlıklı bir şekilde uyumanız açısından son derece önemlidir. Uyku bozukluğu hakkında bilgi edineceğiniz bir uzman ile görüşerek sorununuz hakkında ondan bilgi edinebilirsiniz. Uyku sorununda yada gündüz uyandığınızda kendinizi nasıl hissettiğiniz ve ne gibi eksiklikler yaşadığınızı uzmanından öğrenirseniz daha etkili ve hızlı bir sonuca ulaşmakta mümkün olacaktır. Bu konuda çok sık yanlış yapıldığı için doğru bilinen hususların üzerine eğilmek bu konuda çıkar sağlamak isteyen insanlardan uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Özellikle uyku konusunda çıkarcı insanlardan uzaklaşmak sizin açınızdan daha sağlıklı bir adım olacaktır. Koca karı ilaçları olarak tanımlanabilecek ilaçlardan uzak durmanız daha sağlıklı bir şekilde uyumanız aşçısından son derece önemlidir. Günümüzde tıbbın çözemediği konuların sayısı giderek azalmaktadır. Bu bakımdan uyku bozuklukları olursa doğrudan bir doktora danışmanız sizin daha etkili bir şekilde uykunuzu almanıza ve diğer sağlık sorunlarınızı da hızlı bir şekilde ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi