Faydaları
Ürik Asit Yüksekliği ve Gut Hastalığı

Ürik Asit Yüksekliği ve Gut Hastalığı

Halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı eski yıllarda özellikle ülkenin ileri gelenlerinde çok fazla görünen bir hastalıkmış. Bu sebeple kral hastalığı, zengin hastalığı gibi diğer isimleri de mevcuttur. Peki, gut hastalığı nedir diye baktığımızda ve gut hastalığı neden olur diye incelediğimizde kişinin vücudunda olan proteinlerin ürik asite dönüşerek atılması gerekir ama bazen bu […]

Halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı eski yıllarda özellikle ülkenin ileri gelenlerinde çok fazla görünen bir hastalıkmış. Bu sebeple kral hastalığı, zengin hastalığı gibi diğer isimleri de mevcuttur. Peki, gut hastalığı nedir diye baktığımızda ve gut hastalığı neden olur diye incelediğimizde kişinin vücudunda olan proteinlerin ürik asite dönüşerek atılması gerekir ama bazen bu atılma yapılmadığı için eklemlerde birikmeler meydana gelir. Bu birikmeye de gut hastalığı adı verilir.

İlk olarak 19. Yüzyılda tam olarak ürik asit ile olan ilişkisi net olarak belirlenmiş ve erkeklerde bu durumun daha fazla oluştuğu belirlenmiştir. Genellikle 40 yaş ile başlayan ve onu devam eden 65 yaşa kadar hastalığın görünme sıklığı daha fazla olmaktadır.

Gut hastalığı evreleri değişmekte ve her evre için farklı tedavi şekilleri sunulmaktadır. İlk olarak kanda ürik asitin çok yüksek olması ilk evre olarak kabul edilirken, ikinci evre ise eklemde ağrılı şişliklerin meydana gelmesi olacaktır. Bir diğer evre olan son evrede ise artık modeller deri altında oluşur ve kan sayımlarında ürik asit sürekli yüksek oranlarda seyretmeye devam eder.

Gut hastalığı tedavisi

Gut hastalığı tedavisinde ilk yapılacak şey kişinin kırmızı eti ve genel olarak hayvansal proteinden uzak duracak ve sebzeye yönelecek bir diyet yapması olacaktır. Bu tedavi döneminde hastaya Kolşisin de takviye olarak verilebilir ve biraz uzun bir kullanım süresini ortaya çıkabilir. Hasta doktorunun dediklerini yaptığında ve en önemlisi diyetine sadık kaldığı durumlarda hastalık gerileyecektir.   Doktor ile tedavi uygulanmaya devam ettikçe hastalık kişiden uzaklaşacaktır. Diyet dönemi son bulsa da ki bu dengeleri yine iyi kurmak zorundadır.

 

Bir önceki yazımız olan Viral Ekzantem Nedir ? başlıklı makalemizde deride döküntüleri, döküntü ve ateş ve ekzantem nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/