Faydaları
Unutkanlığın Nedenleri ve Tedavisi

Unutkanlığın Nedenleri ve Tedavisi

Günlük hayatta hepimiz ufak tefek unutkanlık problemleri yaşıyoruz. Cep telefonumuzu nereye koyduğumuzu unutuyoruz, biraz önce elimizdeki kağıdı nerede bıraktığımızı hatırlayamıyoruz. Bu, yaşadığımız hayat ve strese bağlı olarak günümüzde hiç de tuhaf karşılanmıyor. Ancak unutkanlık, bazı durumlarda ciddi bir sorun olarak algılanabiliyor. Peki, hangi durumlarda unutkanlık tedavisi için doktora başvurulmalı ve unutkanlık neden kaynaklanır? Unutkanlığın Nedenleri: […]

Günlük hayatta hepimiz ufak tefek unutkanlık problemleri yaşıyoruz. Cep telefonumuzu nereye koyduğumuzu unutuyoruz, biraz önce elimizdeki kağıdı nerede bıraktığımızı hatırlayamıyoruz. Bu, yaşadığımız hayat ve strese bağlı olarak günümüzde hiç de tuhaf karşılanmıyor. Ancak unutkanlık, bazı durumlarda ciddi bir sorun olarak algılanabiliyor. Peki, hangi durumlarda unutkanlık tedavisi için doktora başvurulmalı ve unutkanlık neden kaynaklanır?

Unutkanlığın Nedenleri:

Unutkanlık, genellikle B12 vitamini eksikliğinde çok sık görülür. Ayrıca tiroid de unutkanlık nedenleri arasında gösteriliyor. Yani eğer tiroidiniz iyi çalışmıyorsa, siz de unutkanlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda kişiler, unutkanlık sorununun alzheimer hastalığına bağlı olduğunu düşünse de, Alzheimer 60 yaş üzeri kişilerde görülür. Gençlerde görülen unutkanlık, genellikle yoğun çalışma temposu, stres, gergin bir yaşam gibi nedenlere bağlı olarak görülür.  Düzensiz uyku ve dengesiz bir yaşam da unutkanlığa etki eden faktörler arasında yer alıyor.

Unutkanlığın Tedavisi:

Unutkanlığın genellikle B12 vitamini eksikliğinden kaynaklandığını söylemiştik. Bu durumda da yapılabilecek en doğru şeylerden biri, B12 vitamini açısından zengin gıdalar tüketmektir. Unutkanlığın tedavisinde, bol bol balık tüketmek oldukça önemli. Özellikle bol miktarda B12 içeren somonu, haftada 1-2 kez tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca uyku düzeninize de mutlaka özen gösterin. Her gün aynı saatte yatağa gidip aynı saatlerde uyanmak, daha dengeli bir yaşam sürmenizi sağlar. Stresten uzak durmak mümkün değil, ancak stresi mümkün olduğunca azaltarak da unutkanlık probleminiz ile baş edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/