Faydaları
Uçuk Neden Çıkar ve Nasıl Geçer ?

Uçuk Neden Çıkar ve Nasıl Geçer ?

Uçuk, sadece ismi geçtiği zaman bile nefret edilen bir rahatsızlıktır. Tıp dilindeki ismi herpes simplex olan uçuk, aynı adı taşıyan virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Şu ana kadar pek çok araştırma yapılan ve net olarak bilgi sahibi olmanın pek mümkün olmadığı uçuk tedavisi hakkında çeşitli fikirler bulunmaktadır. Buna karşın net bir bilgiye ulaşmak mümkün değilken […]

Uçuk, sadece ismi geçtiği zaman bile nefret edilen bir rahatsızlıktır. Tıp dilindeki ismi herpes simplex olan uçuk, aynı adı taşıyan virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Şu ana kadar pek çok araştırma yapılan ve net olarak bilgi sahibi olmanın pek mümkün olmadığı uçuk tedavisi hakkında çeşitli fikirler bulunmaktadır. Buna karşın net bir bilgiye ulaşmak mümkün değilken genel olarak kalıtsal bir sıkıntının neden olduğunun da altı çiziliyor.

Dünya üzerinde ki her on kişiden altısı hayatında bir kez uçuk ile karşılaştığı düşünülürse bu sinir bozucu rahatsızlıktan kurtulmak için ekstra çaba sarf etmenin gerekli olduğu da düşünülebilir. Genetik ve bulaşıcı özellikleri bir arada taşıdığına inanılan bu rahatsızlık bazı bünyelerde çok sık görülürken bazı bünyelerde ise daha seyrek ortaya çıkabiliyor.

Uçuk Neden Çıkar ?

Uçuğun önüne geçmek için ortaya çıkma nedenlerini tespit etmek daha doğru olacaktır. Genel olarak değinecek olursak bağışıklık sistemimizin zayıf anını kollayan bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Uçuk konusunda çok sıkıntı yaşayan kişiler genel olarak vitamin alamadıklarında, uyuyamadıklarında, çok strese girdiklerinde bu rahatsızlığın ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Bu da aşırı stres, üzüntü, can sıkıntısı, yetersiz beslenme, yeterince uyuyama gibi nedenlerin uçuğun çıkışını tetiklediğini gözler önüne serer. Altta yatan başka nedenler olduğu düşünülse bile uçuk konusunda sorun yaşayan insanlar sıklıkla bu durumlarda ortaya çıktığının altını çizmektedir.

Peki ama bu başka bir sorunun da ön plana çıkmasına neden oluyor? O da uçuk en hızlı nasıl geçer sorusunun akıllara gelmesini sağlıyor. Uçuk tedavisi söz konusu olduğu zaman bir takım kremlerin bulunduğunu söylemiştik. Biraz sonra o kremlere detaylı olarak değineceğiz. Fakat sarımsak, sirke ve buz tedavisinin uçuğu engellemeye yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz.

uçuk izi nasıl geçer

Uçuk Çıkmasını Engellemek

Sirkeyi deneyebilirsiniz. Uçukla başı belada olanlar bilirler. Çıkmaya başlayacağı zaman dudak bölgesinin biraz kaşınmasına neden olur. Böyle zamanlarda bir miktar üzüm sirkesini üzerinde gezdirebilirsiniz. Sirkenin tedavi edici ve mikroplardan arındırıcı özelliği söz konusu olduğu zaman bunun oldukça yerinde bir hamle olduğunu söylemek mümkündür.

Aynı şekilde sarımsakta tedavi edici özelliği ile ön plana çıkan bir yardımcıdır. Bir miktar sarımsağı uçuk çıkmak üzereyken o bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu bünyeden bünyeye farklılık gösteren fakat sıklıkla tedavi edici özelliği ile dikkatleri üzerinde toplayan bir konudur. Bu bakımdan gönül rahatlığıyla bu seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Uçuk Kremi

Piyasada uçuk tedavisinde kullanılan pek çok krem bulunmaktadır. Bu kremler genellikle kullanılmaya başlandığı andan itibaren etkisini gösterecektir. Krem kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kremin steril bir şekilde kullanılmasına özen göstermek gerektiğidir. Aksi takdirde bu krem vasıtasıyla bulaşma söz konusu olabilir. Kremin düzgün bir şekilde kullanılması durumunda söz konusu olan uçuğun 3-4 gün içerisinde ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Aynı zamanda uçuk tedavisi söz konusu olduğu zaman, yazımızın başında da değindiğimiz gibi uçuğa neden olan etmenleri ortadan kaldırmanın da son derece büyük faydası olduğu unutulmamalıdır. Uçuğunuzun neden çıktığını göz önünde bulundurabilirsiniz. Söz gelimi aşırı uykusuz bir zaman diliminde  çıktıysa bu durumu önleyici olarak bazı seçenekler göz önüne alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi