Faydaları
Tuzun Hipertansiyona Olan Etkisi

Tuzun Hipertansiyona Olan Etkisi

Sağlıktan güzelliğe sodyum alımını beslemede sınırlamak için tüm iyi nedenleri sizinle paylaşıyoruz. Diyetten tuzu azaltmak için birçok iyi nedenler vardır. Her şeyden önce, buna vücudunuzun ihtiyacı yoktur. ” Gerekli günlük sodyum alım miktarı çok azdır (yaklaşık 0,4 gram) ve zaten doğada, suda, meyvede, sebze ve et ürünlerin de mevcut olan tuz miktarı bunu karşılamak için […]

Sağlıktan güzelliğe sodyum alımını beslemede sınırlamak için tüm iyi nedenleri sizinle paylaşıyoruz.

Diyetten tuzu azaltmak için birçok iyi nedenler vardır. Her şeyden önce, buna vücudunuzun ihtiyacı yoktur. ” Gerekli günlük sodyum alım miktarı çok azdır (yaklaşık 0,4 gram) ve zaten doğada, suda, meyvede, sebze ve et ürünlerin de mevcut olan tuz miktarı bunu karşılamak için yeterlidir ”  Ulusal Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı Catherine Leclercq bu şekilde belirtmektedir. ” Kalan her şey artıktır.”

Yemeye ilave edilen her bir gram tuz 0,4 gram sodyum sağlar. Kimyagerlerin tuz adlandırdıkları et, ekmek, peynir, soslar gibi birçok gıdalara katılan sodyum klorürü hesaba katmıyoruz. Hatta kruvasan, kurabiye ve krema dondurma gibi tatlılarda olanları da saymıyoruz. Sonuç? Bir gün içinde bir yemek kaşığı tuz yanı dört gram sodyum kullanıyoruz. Bu ise gerekli ölçünün en az on kat daha fazlasıdır!

Sonuçları? “Artan kan basıncı (hipertansiyona neden oluyor) ve özellikle duyarlı kişilerde kardiyovasküler risk, aynı zamanda gastroözofageal reflü, uykusuzluk, idrar ile (erken osteoporoz başlangıcı) kalsiyum kaybının artması” Bologna Üniversitesi’nde gıda bilimi ve beslenme teknikleri profesörü Pier Luigi Rossi bu şekilde belirtmektedir.

Bu burada bitmiyor. Sodyum güzelliğinizin sinsi bir düşmandır. “Hasar iki yönlüdür,” Lucca dermatoloji hastanesinin uzmanı Patrizia Martini açıklıyor. “Bir yandan, tuz su tutma yeteneğine sahip. Öte yandan, dokuların oksijenini ve toksinlerin drenajını azaltarak kan damarlarını daraltır. Böylece eğer tuzu sınırlarsanız, sağlığınız için kazanırsınız, genel görünümünüzü iyileştirirsiniz ve kilo verirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM