Faydaları
Turner Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Turner Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Turner sendromu, tıp dilinde kromozomal anomali olarak adlandırılan ve kromozomlarda meydana gelen hata sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Dünyaya gelen her 2000 çocuktan birinde gözlenme ihtimali vardır. Sağlıklı bir çocukta anneden ve babadan ayrı olarak gelen X kromozomları vardır. Normalde olması gereken iki tane X kromozomundan, birinin olmaması durumunda gözlenen ve sadece kadınlara özgü bir […]

Turner sendromu, tıp dilinde kromozomal anomali olarak adlandırılan ve kromozomlarda meydana gelen hata sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Dünyaya gelen her 2000 çocuktan birinde gözlenme ihtimali vardır. Sağlıklı bir çocukta anneden ve babadan ayrı olarak gelen X kromozomları vardır. Normalde olması gereken iki tane X kromozomundan, birinin olmaması durumunda gözlenen ve sadece kadınlara özgü bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilerde gelişme geriliği, kısa boyluluk ve primer amenore (doğuştan regl görememe) gözlenmektedir.  Cinsel gelişim yavaş olduğu için tedavi edilmeyen çocuklar, ergenlik dönemlerinde yetersizlikle karşı karşıya kalabilir çünkü yumurtalıklarında fonksiyon kaybı mevcuttur.

Belirtileri

Turner sendromunun bebeklik, çocukluk-ergenlik  ve yetişkinlikte gözlenen ayrı ayrı belirtileri mevcuttur. Her yaş grubunda farklı belirtiler gözlenmektedir ama her dönemin en genel belirtisi kısa boylu olma durumudur.

Bebeklik Dönemi Genel Belirtileri;

-Kilo almada problemler yaşanması

-El ve ayaklarda şişkinlik gözlenmesi

-Düşük göz kapaklarının mevcut olması

-Deride gevşeklik gözlenmesi

-Yutma güçlüğü çekilmesi

-Boyun derisinde genişlik gözlenmesi

-Ortalama boy uzunluğuna göre daha kısa bir boya sahip olunması

Çocukluk-Ergenlik Dönemi Genel Belirtileri

-Büyüme ve gelişmede yavaşlama gözlenmesi

-Yumurtalıklarda fonksiyon kaybı olduğundan, olması gereken ergenlik dönemini yaşayamaması

-Alt çenenin normalden küçük olması

-Göğüs gelişimi olmaması

-İşitme ve görme problemleri gözlenmesi

-Kemik gelişimi sorunları

-Öğrenmede güçlük yaşanması

Yetişkinlik Dönemi Genel Belirtileri

-Yumurtalıklarda fonksiyon kaybı olduğundan, hamile kalınamaması

-Erken menopoza girme

-Osteoporoz (kemik erimesi) başlaması

Tedavisi

Turner sendromu teşhisi konulan her kız çocuğunun, normal bir cinsel gelişim sağlayabilmesi için 12-13 yaşına girdikten sonra hormon tedavisi uygulanmaya başlanır. Bu hormon tedavisi 6-12 ay arası süre zarfında her gün uygulanan bir işlemdir. Buna ek olarak adet görebilmesi için de bir tedavi işlemi uygulanır. Bu uygulanan tedaviler, hasta menopoza girene kadar devam eder. Aynı zamanda turner sendromu bulunan kişide kalp rahatsızlığı gözlenebilir, bunun için de kalp ameliyatı olması gerekebilir. Uygulanan hormon tedavileri sonucunda turner sendromlu bir kişi, sağlıklı bireye yakın gelişimler gösterebilir fakat hamile kalabilme açısından ihtimal verilmez.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi