Faydaları
Trombositopeni Nedir ? Trombositopeni Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Trombositopeni Nedir ? Trombositopeni Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tıp dilinde Trombositopeni olarak adlandırılan hastalık, kan içerisinde bulunan ve plalet olarak adlandırılan bir hücre parçasının normale göre eksik olma haline denir. Kemik iliğinde bulunan diğer kan hücreleriyle birlikte üretilen plaletler, kan içerisinde hareket ederler ve herhangi bir kanama anında çalışarak kanı pıhtılaştırarak durmasını sağlarlar. Derslerde öğrendiğimiz ve sıkça karşılaştığımız isim olan trombosit, Trombositopeni ile aynıdır.  Trombositopeni […]

Tıp dilinde Trombositopeni olarak adlandırılan hastalık, kan içerisinde bulunan ve plalet olarak adlandırılan bir hücre parçasının normale göre eksik olma haline denir. Kemik iliğinde bulunan diğer kan hücreleriyle birlikte üretilen plaletler, kan içerisinde hareket ederler ve herhangi bir kanama anında çalışarak kanı pıhtılaştırarak durmasını sağlarlar. Derslerde öğrendiğimiz ve sıkça karşılaştığımız isim olan trombosit, Trombositopeni ile aynıdır. 

Trombositopeni Neden Olur?

Trombositopeni adı verilen hastalık, birçok nedenden dolayı düşük plalet sayımına neden olabilmektedir. Bu hastalığın nedeni kalıtsal da olabilir, ilerleyen yaşınızda birden de ortaya çıkabilir. Kalıtsal bilindiği üzere aileden kalan anlamına gelmektedir.  Trombositopeni hastalığının nedeni bazen bilinmeden bir nedenden bile ortaya çıkabilir.

Bu hastalığa yakalanmada en büyük riski sosyal alkol kullananlar ve gebelerdir. 

purpura

Trombositopeni Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalığın en sık belirtisi hafiften başlayıp ağırlaşan kanamalardır. Bu hastalık morarma yani içten kanama ve dışa vuran ve ağrılı kanamalarla meydana gelebilir. Bu belirtinin oluşmasının belli bir zamanı yoktur. Çok aniden de ortaya çıkabilir, bir süre sonrada ortaya çıkabilir. Kanamalarda genellikle farklı renkler görülmektedir. Kanın rengi kahverengi ve mora çalan bir renkte belirlenebilir. Hastalığın anlaşılması için öncelikle doktorunuz sizinle konuşarak hikayenizi dinleyip ona göre yol izleyecektir. Genellikle bir hematolog, sizin kan hastalığı tedavinizde etkin rol oynayacaktır.

Trombositopeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi için öncelikle nedeni ve şiddeti öğrenilmektedir. Kanamaya bağlı ölüm ve sakatlıkları engellemek bu hastalığın tedavisindeki ilk amaçtır. Bazen bu hastalıkların şiddeti düşüktür ve düşük olduğu içinde tedaviye gerek duyulmamaktadır. Bazende bu hastalığın altında başka türden hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalık ve ya nedeni çözdüğünüzde de trombositopeni’nin düzeldiği görülür.

Ayrıca trombositopeni şiddetliyse eğer, ilaç tedavisiyle düzeltilmeye çalışılır. Kan, platet nakli ve ya dalağın alınması yoluna da yine gidilebilinir.

Bir önceki yazımız olan Von Willebrand Hastalığı Nedir ? Von Willebrand Hastalığı Tedavisi başlıklı makalemizde Von Willebrand açıklaması, Von Willebrand nasıl tedavi edilir ve Von Willebrand ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/