Faydaları
Trans Yağlar Nedir ? Trans Yağ Zararları

Trans Yağlar Nedir ? Trans Yağ Zararları

Yağlardan bahsedildiğinde farklı türdeki yağlar olduğunu aklımıza getirmeyiz. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yağ kullanımından kaçınmaya çalışır, zorunlu olmadıkça yağ almamaya özen gösteririz. Oysa yararlı ve zararlı olabilecek farklı yağ türleri vardır. En doğru davranış şekli konu hakkında bilgi edinmek ve buna göre bir tavır almak olacaktır. Trans yağlar nedir sorusuna cevap vermek bu işe […]

Yağlardan bahsedildiğinde farklı türdeki yağlar olduğunu aklımıza getirmeyiz. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yağ kullanımından kaçınmaya çalışır, zorunlu olmadıkça yağ almamaya özen gösteririz. Oysa yararlı ve zararlı olabilecek farklı yağ türleri vardır. En doğru davranış şekli konu hakkında bilgi edinmek ve buna göre bir tavır almak olacaktır. Trans yağlar nedir sorusuna cevap vermek bu işe başlamak için uygun adımlardan biri.

Trans Yağlar Nedir ?

Trans yağlar nedir sorusuna cevap vermek için öncelikle doğal trans yağlardan bahsetmek lazım. Hayvansal ürünlerde yani et ve tereyağı gibi gıdalarda bulunur. Aşırı tüketilmediği sürece vücuda bir zarar olmadığı gibi kansere karşı koruyucu etkisi olduğu da kanıtlanmıştır. Beslenme uzmanları ve doktorların uzak durulmasını tavsiye ettikleri trans yağlar ise hidrojenasyon yöntemi kullanılarak yani kimyasal olarak bitkisel yağlara hidrojen eklenmesi ile elde edilen yapay yağlardır.Bu yöntem sayesinde oda sıcaklığında katı olarak kalan margarin ve benzeri yağlar elde edilmektedir. Aslında yöntemin uygulanmasındaki amaç gıdaların raf ömrünü uzatmaktır.

trans yağlar

Trans yağlar nedir sorusuna kısaca bu şekilde cevap vermek mümkün. Yapay trans yağ her üründe kullanılmamış olabilir, üretici farklı bir tercihte bulunmuş olabilir. Ancak piyasadaki pek çok gıda ürününde (Bisküvi, hazır kekler, cips ve benzerleri) trans yağlar kullanılmaktadır. Trans yağlar kanla birlikte taşınamadığı için damar çeperlerinde biriken kötü kolesterol değerlerinin artışına neden olur. Kötü kolesterolü temizleme görevini üstlenen iyi kolesterolü ise azaltır yani süreci hızlandırır. Bu kanıtlanmış bir bilgi olmasa da uzmanlar tarafından genel kabul görmüş bir bilgidir. Bunun sonucunda ise diyabet, obezite, kanser, karaciğer hastalıkları, Alzheimer, kadınlarda kısırlık gibi hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklar damar tıkanıklığı, damar sertliği gibi kötü kolesterol neticesinde ortaya çıkan yani trans yağların tetiklediği hastalıklardır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM