Faydaları
Tırnak Mantarı Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tırnak Mantarı Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde en fazla görülebilen tırnak sorunlarından biri de tırnak mantarı rahatsızlığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak özellikle de ayak tırnaklarında meydana gelebilen tırnak mantarı görünümü itibariyle oldukça çirkin bir görünüme sahiptir. Tedavi edilmediği takdirde tırnak hastalıklarının meydana gelmesine neden olabilen tırnak mantarı sorunu özellikle de ileri yaş grubunda yer alan bireylerde etkilerini sıklıkla gösterebilmektedir. Etkilerini gösterdikten […]

Günümüzde en fazla görülebilen tırnak sorunlarından biri de tırnak mantarı rahatsızlığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak özellikle de ayak tırnaklarında meydana gelebilen tırnak mantarı görünümü itibariyle oldukça çirkin bir görünüme sahiptir. Tedavi edilmediği takdirde tırnak hastalıklarının meydana gelmesine neden olabilen tırnak mantarı sorunu özellikle de ileri yaş grubunda yer alan bireylerde etkilerini sıklıkla gösterebilmektedir.

Etkilerini gösterdikten bir müddet sonrasında ayaklarda oldukça kötü bir kokunun oluşmasına da neden olabilen tırnak mantarı sorunu uzun süreli olarak etkili olduğu takdirde bireyin ayrıca iş ve sosyal aktivitelerinin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Doğal tedavi yöntemleri ile geçmeyen tırnak mantarı bu sebeple mutlak olarak tıbbi yönden tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır. Peki tırnak mantarı rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak tırnak mantarı sorununun genel tanımlaması hakkında sizlere gerekli bilgileri sunalım.

Tırnak Mantarı Sorunu Nedir?

 • Tırnak mantarı sorunu daha çok ayak derisinde meydana gelen enfeksiyonların genel nedendir. Ayak derisinde oluşan enfeksiyonlar başlı başına bir sağlık sorunu iken bu enfeksiyonların tetiklenmesine ve ayak derisinde çoğalmasına ise tırnak mantarı problemi zemin hazırlamaktadır.
 • İlk olarak mantar tırnak derisine yerleşmekte ve bir müddet sonrasında ise yerleştiği alan ve çevresinde enfeksiyonların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Dolaysıyla özetle ayak derisinde oluşan enfeksiyonların ana kaynağı olarak tırnak mantarını gösterebilmekteyiz.

Tırnak Mantarı Rahatsızlığı Neden Olur?

Tırnak mantarı rahatsızlığının meydana gelmesinde bazı faktörler önemli rol alabilmektedir. Tırnak mantarı rahatsızlığının meydana gelmesinin nedenleri ise şunlardır;

 • Ayakların günlük olarak yıkanmaması
 • Ayakların gün boyu sıklıkla terlemesi
 • Bazı maddelerin olumsuz etkileri (çimento, alçı sıva ve benzeri)
 • Tırnakların kesilmemesi ve aşırı şekilde uzatılması
 • Tırnaklara bakım yapılmaması gibi faktörler beraberinde tırnak mantarı rahatsızlığının meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.

Tırnak Mantarı Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı rahatsızlığının genel tanımlaması ve nedenleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de belirtilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Tırnak mantarının belirtileri ise şunlardır;

 • Tırnaklarda kalınlaşma ve biçimlerinde bozulma
 • Tırnaklarda ve çevresinde ağrı oluşması
 • Tırnakların ve ayak derisinin renk değişimine uğraması
 • Tırnakların sertleşmesi ve kesilmesinin zorlaşması gibi belirtiler tırnak mantarı rahatsızlığının başlıca belirtileridir.

Tırnak Mantarı Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 • Tırnak mantarı rahatsızlığının tedavisinde daha çok ağız yolu ile doğrudan uygulanabilen ilaçlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte tırnak mantarının giderilmesi açısından odukça etkili olabilen bazı krem, ve merhemlere de başvurulmaktadır.
 • Tedavisinin genellikle birkaç gün sürdüğü tırnak mantarı sorunu tedavi sonrasında tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat ileriki dönemlerde tekrarlama durumunun olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Tırnak Mantarı Rahatsızlığının Diğer Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Tırnak mantarı rahatsızlığının tedavisi hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tırnak mantarı rahatsızlığının ne gibi olumsuz etkilere neden olabildiği hakkında bilgiler sunalım. Tırnak mantarı rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde birçok olumsuzlukların oluşmasına neden olmaktadır. Tırnak mantarı rahatsızlığının beraberinde neden olduğu olumsuzluklar ise şunlardır;

 • Ayakların kötü kokmasına neden olur: Tırnak mantarının meydana geldiği ayaklarda oldukça kötü bir koku oluşmaktadır. Dolaysıyla meydana gelen kötü kokunun giderilmesinin ise oldukça zor olabildiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Meydana gelen kötü kokunun giderilmesi amacıyla ayaklar gün içerisinde ne kadar çok yıkansa da oluşan kötü koku birkaç saat sonrasında etkilerini tekrar gösterebilmektedir.
 • Yürümede güçlük çekilmesine neden olur: Tırnak mantarı rahatsızlığının beraberinde meydana getirdiği bir diğer olumsuzluk ise bireyin yürümede güçlük çekmesi durumudur. Özellikle geniş çaplı tırnak mantarlarının oluşması durumunda birey günlük aktivitelerini yapmak konusunda güçlük çekebilmektedir.
 • Özgüven düşüklüğüne neden olur: Tırnak mantarının beraberinde neden olduğu bir diğer olumsuz durum ise bireyin kendine olan özgüveninin düşmesi durumudur. Birey özellikle de sosyal alanlarda özgüvensizlik duygusu yaşayabilmektedir.
 • Uyumada güçlük çekilmesine neden olur: Tırnak mantarı rahatsızlığının beraberinde ağrı durumunun da meydana gelmesine neden olabildiğini yukarıda belirtmiştik. Bu sebeple tırnak mantarı oluşma durumunda ağrının da oluşması durumunda birey uyumada güçlük çekebilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere tırnak mantarı rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirdr beraberinde birçok olumsuzlukların meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Dolaysıyla tırnak mantarı rahatsızlığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerekmektedir. Tırnak mantarı rahatsızlığının beraberinde neden olduğu olumsuzluklar hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra tırnak mantarı rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Tırnak mantarı rahatsızlığınız için cilt doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Kalp Sıkışması Rahatsızlığı Nedir Neden Olur ? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi