Faydaları
Timus Bezi Nedir? Büyürse Ne Olur?

Timus Bezi Nedir? Büyürse Ne Olur?

Timus bezi vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve göğüs boşluğunda, soluk borusunun hemen önünde ve tiroit bezinin altında yer alır. Timüs bezi vücudun, bağışıklık sisteminin merkezi olarak kabul edilir yani vücudun tüm bağışıklık sistemi bu bez tarafından kontrol altındadır. Timüs bezinin sağlıklı ve bağışıklık sisteminin güçlü olup olmadığı bu bezin titreşim sıklığına bakarak anlaşılabilir. Bu […]

Timus bezi vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve göğüs boşluğunda, soluk borusunun hemen önünde ve tiroit bezinin altında yer alır. Timüs bezi vücudun, bağışıklık sisteminin merkezi olarak kabul edilir yani vücudun tüm bağışıklık sistemi bu bez tarafından kontrol altındadır. Timüs bezinin sağlıklı ve bağışıklık sisteminin güçlü olup olmadığı bu bezin titreşim sıklığına bakarak anlaşılabilir. Bu bez ne kadar titre ise o kadar sağlıklı ve bağışıklık sistemi de o kadar güçlüdür. Çoğu insanın üzüntü durumunda göğüslerine vurduğuna şahit olmuşsunuzdur. İşte bu hareket beynin otomatik olarak gerçekleştirdiği bir harekettir. Bu hareketin yapımı sırasında kişi timus bezini titreştirme hareketi yapar. Böylelikle üzüntünün sebep olduğu bağışıklık direncinin azalması engellenir. Yapılan araştırmalara göre bu bezin sıklıkla titreştirilmesi kişiyi genç ve sağlıklı kılar.  Ayrıca genç yaşlandırır. Bu amaçla sizlerde göğsünü ortasına yapacağınız bazı küçük vuruşlar sayesinde timüs bezini titreştirebilirsiniz. Ya da kahkaha atmanın da timüs bezini titrettiğini söyleyebiliriz. Çünkü kahkaha atmakta göğüs kafesini hareket ettireceğinden timüs bezi titremiş olur.

Timüs bezinin uyarılmasının ardından salgılanan hormonlar sayesinde kişinin haz ve mutluluk duygusu artar. Bunun sebebi timüs bezinin vücut içerisinde yaratmış olduğu kimyasal değişimlerdir. Bu kimyasal değişim ile birlikte sinir sistemi sakinleşir ve beynin fonksiyonları olduğundan daha fazla hızlanır. Bu durumda insan da rahatlama duygusunun oluşmasını sağlar. Ayrıca yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre timüs bezinin yeteri kadar aktif edilmesi ile vücudun tüm kanser çeşitlerine karşı kendini koruyabildiği tespit edilmiştir.

Çocuklarda iri olan timüs bezinin ergenlik döneminde bir ceviz boyutunu aldığını söyleyebiliriz. Fakat timüs bezi insan yaşı ilerledikçe bir bezelye tanesi boyutuna düşecek kadar küçüldüğü de bilinmektedir. Fakat yapılan gözlemlere göre bazı insanlarda yaş her ne kadar ilerlemiş olursa olsun timüs bezinin hala bir ceviz boyutunda kaldığı tespit edilmiş ancak bunun sebebi tespit edilememiştir.

Timüs bezi ayrıca ‘’T hücreleri’’ adı verilen hücreleri de üretebiliyor yetenekte donatılmıştır. Bu hücreler birer lenfosittir ve vücuda zarar verebilecek zararlı hücreleri yok etmekle görevlidir. Bu hücreler sayesinde bir çok ölümcül hastalığın etkisi ölümcül olmaktan çıkarılabilmektedir.

Bilindiği gibi timüs bezi yaş ilerledikçe küçülerek bir bezelye boyutuna dönüşmektedir. Bu durum vücudun çeşitli enfeksiyon, kanser ve bazı diğer hastalıklara yakalanma oranını çok büyük bir oranda arttırmaktadır. Çünkü timüs bezi vücudun bağışlılık sisteminin kontrol merkezi kabul edilir. Ve bu merkezin zayıflaması bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açacaktır. Bu sebeple timüs bezinin belli bir noktaya kadar büyümesi sağlık için en ideli olanıdır. Fakat anormal derecede büyüyen timüs bezi de daha farklı şekillerde sorunlara sebebiyet verebilir. Fakat bu pek rastlanılan bir durum değildir. Genellikle timus bezinin küçülmesine bağlı rahatsızlıklar daha sıktır.

Bir önceki yazımız olan Dalak Büyümesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi