Faydaları
Testis Şişmesi  ve Testis Damar Şişmesi

Testis Şişmesi ve Testis Damar Şişmesi

Testis şişmesi, testisin etrafında bulunan zarların arasındaki sıvı miktarının fazlalaşması ile ortaya çıkmaktadır. Halk dilinde ise testislerin  su toplaması ve torbaların şişmesi gibi deyimler ile de ifade edilmektedir. Çok ciddi bir hastalık değil daha çok estetik bir rahatsızlıktır. Testis şişmesi oluşmasının altında bir çok neden yatmaktadır. Erkeklerin gündelik yaşamlarında bir çok yönde sıkıntı çekmesine neden […]

Testis şişmesi, testisin etrafında bulunan zarların arasındaki sıvı miktarının fazlalaşması ile ortaya çıkmaktadır. Halk dilinde ise testislerin  su toplaması ve torbaların şişmesi gibi deyimler ile de ifade edilmektedir.

Çok ciddi bir hastalık değil daha çok estetik bir rahatsızlıktır. Testis şişmesi oluşmasının altında bir çok neden yatmaktadır. Erkeklerin gündelik yaşamlarında bir çok yönde sıkıntı çekmesine neden olur. Pantolon giyerken ya da bacak bacak üstüne atıldığında rahatsızlık hissi vermektedir. Erkek bebekler yeni doğduğunda %10 unda bu rahatsızlık vardır ancak bir yaşına gelmeden kendi kendine iyileşme gösterebilmektedir. Testis zarları arasında bulunan sıvının görevi testisi olabilecek vurmaya yada çarpmaya karşı korumaktır. Bu sıvının herhangi bir nedenden ötürü artış göstermesi de şişmeye neden olur.

Testis Şişmesi

Testis şişmelerinin en önemli belirtisi ağrı ögesini yok etmesi ve sadece sıkışma etkisi yaratmasıdır. Bu rahatsızlığın olduğu kişiler herhangi bir vurma yada sıkma darbesinde acı, ağrı hissetmez. Nadir de olsa bir kısmında kasık bölgesine hafif bir ağrı olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise testis şişmesinin testis tümöründen ötürü oluşabileceğidir. Kişi eğer hiç bir darbe aldığını hatırlamıyor ise ve bu sorunla çok sık karşılaşıyorsa her ihtimali değerlendirerek en kısa sürede mutlaka bir doktora görünmelidir.

Testis Şişmesi

Testis tümörü dendiğinde akla testiste bir kitle bulunduğu gelmelidir. Testis tümörü  15-35 yaş arası erkeklerde en çok görülen bir tümör çeşididir. En sık görülen testis tümörü çeşidi ise ‘seminom’ dur. Testis şişmesi testis tümöründen kaynaklı olarak gerçekleşebilir. Bunun dışında alınan herhangi bir darbeden yada içinde oluşan intihaplanmadan kaynaklı olarak şişme gösterebilir. En iyi tedavi yöntemi ameliyattır ancak ameliyat olmak istemeyen kişiler için geçici tedaviler mevcuttur. İğne ile aspirasyon yöntemi uygulanabilir. Bu yöntem kapsamında ultrasondan izlenerek iğne ile içerideki sıvı fazlalığı alınabilmektedir ancak günümüzde artık böyle bir tedavi şekli uygulanmamaktadır.

Rahatsızlığın tekrar etmemesi için gerçek ameliyat ile zarların yapısının değiştirilmesi gerekmektedir. Kişi çok fazla rahatsızlık yaşamadığı taktirde ameliyat işlemi gerçekleşmez. Ameliyat çok basit bir şekilde ve çok kısa sürede yapılmaktadır. Yaklaşık olarak bir saat süren ameliyat açık şekilde yapılır. Hatta aynı gün içerisinde taburcu edilebilir ve evine gönderilebilir. En başta da söylediğimiz gibi testis şişmesi estetik bir rahatsızlık olduğundan ameliyat olunmadığı taktirde testiste herhangi bir sorun yaratmaz ve diğer organlara zarar verme eğilimi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. 22 yaşındayım ilk defa testislerin bulunduğu yerde damarla bu derece siste ağrıya dahi sebep oluyor beklendimi geçme olasılığı varmı bu zamana kadar bu şekilde olmamıştı birden bu hale geldi 🙁

  2. Hocam benim bu gün bu sorun başıma geldi testislerin bulundugu yerde damarlar baya bir sisti acı dahi veriyor 22 yaşındayım ilk defa oluyor böyle birşey darbe filanda almadim o kısma sabah kaltim bir kaç saat sonra ağrı başladı ve sisti bu konu içinde hemen hastaneye gitmek istemiyorum her iki kesedede aynı şişlik var dokununca hisedicek düzeyde sert yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler :-/

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/