Faydaları
Tarsal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Tarsal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Tarsal tünel sendromunun ne olduğu, nasıl belirti verdiği ve tedavisinin nasıl yapıldığı aslında pek de bilinmeyen bu rahatsızlıkla ilgili özellikle son on yılda oldukça araştırılan konu başlıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ayak bileği ve ayak tabanında ani olarak ortaya çıkan yakınmalarda Tarsal tünel sendromu önemli bir etkiye sahipken; buradan hareketle bu hastalığın tanımı, belirtileri ve […]

Tarsal tünel sendromunun ne olduğu, nasıl belirti verdiği ve tedavisinin nasıl yapıldığı aslında pek de bilinmeyen bu rahatsızlıkla ilgili özellikle son on yılda oldukça araştırılan konu başlıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ayak bileği ve ayak tabanında ani olarak ortaya çıkan yakınmalarda Tarsal tünel sendromu önemli bir etkiye sahipken; buradan hareketle bu hastalığın tanımı, belirtileri ve tedavisi de oldukça ayrıntılı olarak açıklanması gereken olgulardır.

Tarsal Tünel Sendromu Nedir?

Muadil ayak ve bilek sendromlarına göre daha nadir görülen Tarsal tünel sendromu; “posterior tibial” adı verilen ve siyatik sinirin ayak parmaklarına değin uzanan dalı olan sinirin bu esnada tarsal tünellerden geçerken yaşadığı sıkışmalar sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle Tarsal tünel sendromu sıkışan sinir olarak da isimlendirilebilir. Aynı zamanda gün içinde ayaklara gereğinden fazla yük bindirmek de bu rahatsızlığı tetiklemekte; bu noktada bilek burkulmaları da ortaya çıkan hasarın büyümesine neden olabilmektedir.

Tarsal Tünel Sendromunu Oluşturan Etkenler Nelerdir?

Tarsal tünel sendromu neden olur sorusu için hastalığı tetikleyen birçok olgudan bahsetmek mümkündür. En sık bilinen nedeni ayak bileğine bindirilen aşırı yüklerdir. Özellikle işi gereği gün içerisinde oldukça fazla ayakta duran kişilerde, zamanla ayak bileğinin eski gücünü kaybetmesi nedeniyle yaşanan burkulmalar Tarsal tünel sendromu oluşmasına neden olabilmektedir. Buradan hareketle;

 • Ayak ve bilek travmaları
 • Tarsal tünel çevresinde meydana gelen iyi huylu kitleler
 • Artrit
 • Düz taban olma durumu
 • Şeker hastalığı, her türlü diyabet
 • Tibial sinir yakınında oluşan tümörler
 • Ayak bileklerinde oluşan ödemler
 • Ayak bileği burkulması
 • Ayak bileği kırıkları
 • Sinir üzerindeki baskıyı meydana getiren tibial sinirin çevrelendiği zarda ortaya çıkan variköz damarlar Tarsal tünel sendromu ana nedenleri olarak sayılabilmektedir.

Tarsal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tarsal tünel sendromunu oluşturan etkenlerin bazılarına karşı alınacak önlemler problemin ortaya çıkma oranının önemli ölçüde düşmesine neden olabilir. Tarsal tünel sendromu belirtileri ise;

 • Ayaklarda uyuşma, karıncalaşma, his ve güç kaybı
 • Tibial sinir boyunca ilerleyen yoğun ağrıların özellikle bilek kemiği ve ayak tabanında artış göstermesi
 • Ayakta ve bilekte batma tarzında acılar, yanma hissi, hissizlik, iğneleme tarzı ağrılar olarak belirtilebilir. Ancak her belirtinin kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği de unutulmamalıdır.

Belirtiler ortaya çıktıktan sonra ağrılar giderek fazlalaşmakta, bazı kişilerde de belirtiler aniden ve şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum kişilerin gün içerisinde yaptığı fiziksel aktivitelere göre de artış göstermekte, buna bağlı olarak ayak bileğinin ve tabanının çok zorlandığı günlerde özellikle geceleri ağrı ve karıncalaşmaların çok arttığı da gözlemlenmektedir.

Tarsal Tünel Sendromu Tanısı Koyulması

Tarsal tünel sendromundan şüphelenilen hastalarda rahatsızlığın boyutlarının tam olarak tespit edilmesi için bir ortopedi uzmanının ayrıntılı tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. Ortopedi uzmanları hastalığın hangi evrede olduğunu tespit ederken bölgede oluşan travmanın derecesinin kontrolünü de gerçekleştirir. Bu kontrol temel anlamda sinire hafifçe vurarak yapılırken, bu vurma sonucunda bölgede ağrı ve karıncalaşma olursa EMG testiyle kesin tanı koyulma aşamasına geçilmektedir. Aynı zamanda ortopedi uzmanının bir kitleden şüphelenmesi durumunda MR ve BT testleri de talep edilebilir.

Tarsal Tünel Sendromu Tedavisi

Tarsal tünel sendromu tedavisi ile ilgili çok şiddetli olmayan ağrıların tedavisi evde kolaylıkla yapılabilir. Ev tedavilerinde öncelikle iltihaplanmayı azaltacak ilaçlar kullanılarak sinir sıkışmasının hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Dört adımlı RICE tedavisi adı verilen problemli bölgenin daha az yorulması, buz tedavisi uygulanması, dinlenme, kompresyon sendromun tedavisi ve iltihapın azaltılması için çok önemlidir. Aynı zamanda uygulanan tedavinin sonuç vermemesi sonucunda tabanlık ve cerrahi müdahale diğer yollardır.

Bir önceki yazımız olan Septik Artrit Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM