Faydaları
Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Yaşam şartlarının daha hareketsiz bir hal alması, beslenmede yapay içeriğe sahip maddelerin marketlerle birlikte ağırlık kazanması, daha fazla stres ve genetik sorunlar kronikleşen tansiyon sorunlarını da beraberinde getiriyor.  Vücut sağlığının dengede olduğunu da ifade eden tansiyon, bütün atar damar içerisindeki kan basıncı anlamına gelmektedir.  Yani kalp kanı atar damar içinde pompaladığında bir basınç oluşur ve […]

Yaşam şartlarının daha hareketsiz bir hal alması, beslenmede yapay içeriğe sahip maddelerin marketlerle birlikte ağırlık kazanması, daha fazla stres ve genetik sorunlar kronikleşen tansiyon sorunlarını da beraberinde getiriyor.  Vücut sağlığının dengede olduğunu da ifade eden tansiyon, bütün atar damar içerisindeki kan basıncı anlamına gelmektedir.  Yani kalp kanı atar damar içinde pompaladığında bir basınç oluşur ve bu sistemin doğru çalışmasında önemli bir işleve sahiptir. İdeal tansiyon ölçüsü Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemesine göre 120’ye 80 ölçüsüdür. Buna göre yüksek tansiyon, düşük tansiyon gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Düşük tansiyon daha nadir hayati tehlike yaratır. Ancakyüksek tansiyon felç ve daha tehlikeli durumlara sebebiyet verebilmektedir.

HipertansiyonuOlanlar Nasıl Beslenmeli?

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak sağlıklı beslenmenin yüksek tansiyonu düşüren etkenler arasında olduğu belirlenmiştir. Bol sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, bunların düzenli olarak alınması son derece önemli. Özellikle magnezyum, potasyum ve kalsiyum yoğunluğu fazla olan gıdalara yönelmek iyileşme sürecinde daha da yararlı olabiliyor.

  • Potasyum en çok; portakal, mandalina, şeftali, kayısı, muz ve patates içinde yer alıyor.
  • Magnezyum, fındık,baklagiller,cevizde bolca bulunmakta.

Yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken bazı detaylar şöyle:

  • Tuzlu gıdalardan kaçınmaları gerekiyor. Yiyeceklerin kendisinde zaten bir miktar tuz olduğu için ekstra almaya gerek kalmıyor. Alındığında da bu basınca olumsuz etki etmekte.
  • Aniden kan basıncını artıran yiyeceklerden uzak durmak gerekmekte. Yüksek kalorili paket yiyeceklerden uzak durmak gerek.
  • Hastanın fazla kiloları yüksek tansiyonda olumsuz etki ediyor. Kendine uygun düzenli olarak yapılacak bir spor bulunması gerekli.

Düşük Tansiyon Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Tam olarak düşük tansiyonun geçmesi pek mümkün görünmüyor; ama uzun süre aç kalmamak gerekli. Ayran içmek, kan basıncının dengelenmesi için ayakların havaya kaldırılması, tatlı bir parça takviye almak yeniden dengenizi sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Sıcak Su İle Mi Yoksa Soğuk Su İle Mi Duş Almalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/