Faydaları
Takayasu Arteriti Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Takayasu Arteriti Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Takayasu Arteriti rahatsızlığı damar vasülitidir. Damar vasüliti ise kan damalarının duvarlarında meydana gelen inflamasyona yani iltihaba bağlı olarak daralma ve balonlaşma sonucunda oluşan tıkanıklıkla beraber bu damar tarafından beslenen doku ve organlarda kanlanma bozukluğu oluşmasına sebep olan sistemik hastalıkların grubudur. Takayasu Arteriti rahatsızlığında kalpten çıkmakta olan büyük atardamar aorta ve aortun dallarına tutunur. Bu hastalık […]

Takayasu Arteriti rahatsızlığı damar vasülitidir. Damar vasüliti ise kan damalarının duvarlarında meydana gelen inflamasyona yani iltihaba bağlı olarak daralma ve balonlaşma sonucunda oluşan tıkanıklıkla beraber bu damar tarafından beslenen doku ve organlarda kanlanma bozukluğu oluşmasına sebep olan sistemik hastalıkların grubudur. Takayasu Arteriti rahatsızlığında kalpten çıkmakta olan büyük atardamar aorta ve aortun dallarına tutunur. Bu hastalık halk arasında nabızlık hastalığı olarak da bilinmektedir.

Takayasu Arteriti Neden Olur?

Takayasu Arteriti hastalığının neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın bazı ailelerde daha fazla görülüyor olması genetik yatkınlığın olup olmadığını düşündürmüştür. Aynı zamanda bu hastaların taşımış olduğu şüpheli genlerin de hastalığa neden olduğu düşünülmüştür. Fakat incelendiği zaman bu genlere sahip olan ve hasta olmayan birçok kişi de bulunuyor. Günümüzde Takayasu Arteritinin neden oluştuğu noktasında düşünülen nokta ise; bazı enfeksiyon hastalıklarının genetik özelliklerinde hastalığın bulunduğu kişilerde hastalığın ortaya çıkmasına sebep olduğudur. Yalnız bunun bilimsel olarak kanıtlanmış bir tespit olmadığını sadece yapılan araştırmalarda en yakın sonuç olarak bunun görüldüğünü özellikle belirtiyoruz.

Takayasu Arteritinin Teşhis Edilmesi

Takayasu Arteriti rahatsızlığı darlık dönemi ve inflamasyon şeklinde iki aşamada incelenmektedir. İnflamasyon dönemi sırasında hastalık ergenlikte ya da 20’li yaşlarda çabuk yorulma, halsizlik, kilo kaybı, hafif ateş ve kansızlık gibi durumlarla kendisini göstermeye başlar. Bu evrede Takayasu Arteriti akla gelmediği sürece hastalığı tespit etmenin son derece zor olduğunu söyleyebiliriz. Hastalar genellikle kronik anemiden dolayı tedavi almaya başlar. Bunun yanı sıra psikiyatriye başvurulur veya teşhis edilemeyen tüberküloz olarak düşünülerek kişiye tüberküloz tedavisi dahi uygulanmaktadır. Belirttiğimiz dönemlerle uzun süre devam eden inflamasyon döneminin ardından darlıkların da oluşmasıyla beraber artık darlık dönemi kendisini göstermeye başlar.

Hastalığa sahip olan kişiler darlık dönemine girdiği zaman kollara, bacakla, başa ve böbreklere gitmekte olan kan akımı daralmadan dolayı kesilir. Bununla beraber bacaklarda ve kollarda çabuk yorulmalar, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp krizi, felç, bayılma ve yüksek tansiyonla beraber bunlara bağlı problemler kendisini göstermeye başlar. Uzman doktor eşliğinde yapılan muayenelerde sağ ile sol kol arasında nabız farkı, sağ ile sol kol arasında tansiyon farkı, karnın böbrek arterlerinin üzerinde üfürüm ya da aorta üzerinde üfürüm şeklinde hastalığa özgü olan bulgular oluşabilmektedir. Bu evre yapılan kan testleri de tanının alınmasına yardımcı olmamaktadır. Kan testlerinde genellikle kronik anemiyle uyumlu olarak inflamasyon bulgularının da görüldüğü CRP ve sedimantasyon yüksekliğine ulaşılmaktadır. Asıl tanının konulmasına ise anjiyografi yardımcı olmaktadır. Aorta ve onun dallarına doğru daralma gösterilebilmektedir. Aynı zamanda manyetik rezonans anjiyografi de kullanılabilmektedir.

Takayasu Arteriti Kimlerde Görülür?

Takayasu Arteriti, 200 binde 1 gibi görülme oranına sahiptir ve çok nadir görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın özellikle genç bayanlarda daha sık şekilde görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle 15 ile 40 yaş arasında çok sık görülmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerde görülme sıklığından 9 kat fazladır. Hastalığın aynı zamanda bazı coğrafyalarda çok sık şekilde görüldüğünü görüyoruz. Latin Amerika, Doğu Asya ve Hindistan hastalığın karşımıza en sık çıktığı bölgeler arasında yer almaktadır.

Takayasu Arteriti Tedavisi

Takayasu Arteriti rahatsızlığı çok nadir görülen bir hastalık olduğu ve erken dönemlerde ilk bulgularını enlamasyon ile seyrettiğinden dolayı insanların büyük bir bölümünde darlık evresine geçtiği zaman hastalığa tanı koyulduğunu görüyoruz. Hastalar hastalık darlık dönemine geldiği zaman ilk olarak damar cerrahisine başvurmaktadır. Damar cerrahisi eğer hastaları romatoloji bölümüne yönlendirirse uygun olan tedavi şekline de ulaşılmış olacaktır. Hastaların büyük bir bölümü darlık döneminde geldiği için uygulanacak tedavi yöntemleri de çok kısıtlıdır. Fakat yine de inflamasyonun kontrol altına alınmasıyla birlikte yaşanan darlıklarda bir miktar da olsa iyileşme ve ilerlemenin sağlanması görülebilmektedir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi yöntemleri o kadar başarı sağlayacak ve sonuçlar alınmaya başlanacaktır.

Takayasu Arteriti tedavisinde tedavinin önemli bir bölümünü kortikesteroid oluşturmaktadır. Steroidin başlandığı doz, hastalığın hangi evrede ve hastalığın şiddetinin nasıl gittiğine göre değişim gösterebilmektedir. Hastalığın erken dönemlerinde steroidin dozunu azaltmak için siklofosfamid tedavisi görülmeye başlanabilmektedir. Tedavinin devamında ise; azathioprin, metotreksat, anti-TNF ve mikofenolat ilaçları da kullanılabilmektedir. Uzmanların bazılarının düşük doz aspirin kullanımının da bu noktada katkı sağlayacağını düşündüğünü görüyoruz.

Hastada eğer kan basıncının kontrol altına alınması ve kolesterol yüksekliği gibi sorunlar bulunuyorsa bu sorunlara yönelik olarak ek tedaviler de uygulanmaya gidilebilmektedir. Bazı durumlarda arterlerde oluşmuş olan hasarlar cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Cerrahi tedavi eğer inflamasyon bulguları başladıktan sonra yapılırsa başarı oranı daha fazla artış gösterecektir. Takayasu Arteriti hastalığına sahip olan kişilerde hastalığın bazen tekrar nüksettiği görülebilmektedir. Kişi tedavi altındayken ve hastalığı yatışık şekilde ilerlerken tekrar aktif hale gelebilmektedir. Bu yüzden hastalığa sahip olan kişilerin yakın doktor tedavisi altında kalması ve belirli aralıklarla anjiyografik takip altına girmesi gerekmektedir.

Takayasu Arteriti Belirtileri

Takayasu Arteriti rahatsızlığında damarları tahrip eden savunma hücrelerinin damarlarda daralmalara, hasara ve tıkanıklıkla beraber dolaşım problemlerine sebep olduğu görülebilmektedir. Tutulmuş olan damara göre hastalıkta farklı belirtilerin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Hastalığın bazı belirtileri şu şekildedir:

-Nabız alınamaması: Bu hastalığın özellikle kolları yani üst ekstremiteyi beslemekte olan damarları tuttuğunu söyleyebiliriz. Dolaşım bozulmaya başlar ve kişinin nabzında zayıflık görülür. Bu yüzden bu hastalığa nabızsızlık denir.

-Tansiyonda farklılık görülmesi: Kişinin sağ ve sol kolunda tansiyon farklılığı görülebilmektedir. Kişinin büyük tansiyonunda 20 mm/Hg küçük tansiyonunda 10 mm/Hg olması son derece önemlidir.

-Kollarda yorulma ve zayıflık: Takayasu Arteriti rahatsızlığı kişinin kollarında dolaşım bozmaktadır. Kişinin kollarında ve ellerinde solukluk, soğukluk, uyuşukluk gibi şeyler görülebilmektedir. Aynı zamanda erken yorulma görülebilmektedir.

– Takayasu Arteriti boyunda yer alan ana damarları tuttuğu takdirde kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma ve hafıza problemleri gibi problemler de görülebilmektedir.

-Eğer kişinin gözündeki kan akımı azalırsa görme problemleri oluşmasına sebep olabilmektedir. Göze giden kan akımının azalası görme alanının bozulmasından göre kaybına kadar ilerleyebilmektedir.

-Hastalık böbrek damarlarını tuttuğu takdirde ciddi tansiyon yüksekliğine sebep olabilmektedir.

– Takayasu Arteriti hastalığını yaşayan kişilerin yaklaşık olarak yarısında akciğer damarlarında tutulma görülmektedir. Buna bağlı olarak da akciğerlerinin damarlarındaki kan basıncında da yükselme olacaktır. Günlük işlerinizi yaptığınız sırada yorulma, bayılma ve nefes darlığı gibi problemlere de sebep olabilmektedir.

-Hastalık kalbi besleyen kroner damarların ağızlarını da tutabilmektedir. Bununla beraber kalp krizi oluşabildiği gibi rahatsızlık ölüme kadar götürebilmektedir.

-Kalpten çıkmakta olan ana damarda yırtılmaya veya genişlemeye neden olabilmektedir. Bu yüzden aort yetmezli gelişebilir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra hastalığın ilk evrelerinde karşımıza vücudu kırgın hissetme, halsizlik hissi, ani kilo kayıpları, eklem ağrıları ve gece terlemeleri gibi rahatsızlıkla görülebilmektedir. Belirtilerin ilerlemesi beklenmeden uzman bir doktora kontrole gidilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık ilerleyeceği için tedavisi çok zor olacak hatta mümkün olmayacaktır. Ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyidir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM