Faydaları
Süt Sağma İşlemi ve Süt Pompası Kullanımı

Süt Sağma İşlemi ve Süt Pompası Kullanımı

Bazı uzmanlar süt sağma ve bunu biberon ile bebeğe vermeye bebeğin memeye alışmasından önce başlamanın bebekte emme ucu karışıklığına neden olabileceğini ve bebeğin bir süre sonra memeyi reddedebileceğini belirtmektedir. Doğum izni bittikten sonra işe dönecekseniz birkaç hafta öncesinden sağmaya başlamak en iyisidir. Çalışmaya başlayacağınız güne kadar beklerseniz vücudunuzun sağma işlemine hemen cevap vermemesi nedeniyle zorlanabilirsiniz. […]

Bazı uzmanlar süt sağma ve bunu biberon ile bebeğe vermeye bebeğin memeye alışmasından önce başlamanın bebekte emme ucu karışıklığına neden olabileceğini ve bebeğin bir süre sonra memeyi reddedebileceğini belirtmektedir.

Doğum izni bittikten sonra işe dönecekseniz birkaç hafta öncesinden sağmaya başlamak en iyisidir. Çalışmaya başlayacağınız güne kadar beklerseniz vücudunuzun sağma işlemine hemen cevap vermemesi nedeniyle zorlanabilirsiniz. Aslında bebeğinizin yardımı olmadan yeterince süt sağabilmeniz için biraz pratik yapmanız ve sabırlı olmanız gerekebilir. Ayrıca bebeğinizin biberona alışması da zaman alabilir.Sağma işlemi yaptıktan sonra anne sütü saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Süt Sağma

Süt akışının ne kadar ağır olduğuna bağlı olarak bazı kadınlar bir seferde bir biberonu doldurabilirken bazı kadınlar biberonu doldurmak için iki veya üç kez sağma yapma gereksinimi duymaktadır.

Süt sağma bazı kadınlar için başlangıçta zorlayıcı olsa da bebeğinize bir şişe anne sütü vermek dinlenmeye daha fazla vakit ayırmanıza ve diğer aile bireylerinin de bebeği beslemeye yardımcı olmasına imkan tanır. Ayrıca çalışmaya başladıktan sonra da bebeğinizin anne sütü içmeye devam etmesini sağlamış olursunuz.

 süt sağma ve saklama

En iyi Süt Sağma Pompası Hangisi ?

Anne sütü pompaları eczanelerden, hastanelerden ve internetten alınabilir. Hangi tür pompanın alınacağı size bağlıdır. Bazı kadınlar elle çalıştırılan pompaları daha rahat ve kullanışlı bulmaktadır. Ayrıca bunlar elektrikli pompalara göre çok daha ucuzdur. Ancak bazı emziren anneler el pompaları için harcanan eforu yorucu bulabilir. Ayrıca bunlar sağma işlemini yavaş yapmaktadır. Bu manuel pompalar ara sıra sağan anneler için uygun olsa da çalışan anneler için uygun olmayabilir.

Elektrikli (otomatik) pompalar fazla fiziksel efor gerektirmediğinden kullanımı daha kolaydır. Birçok modelde aynı anda iki memeyi sağmak mümkündür. Bu modeller zaman kazandırmakta ve süt gelişini arttırmaktadır.

Bazı kadınlar elektrikli pompaların gürültüsünü biraz fazla bulmaktadır (özellikle ev dışında veya işyerinde kullanıldığında). Bu pompalar taşınması kolay paketlere sahip olsa da ağırlığı fazla olabilmektedir.

Ayrıca pompayı nerede kullanacağınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bazı elektrikli pompalar fiş ile bazıları ise batarya ile çalışır. Dolayısıyla her yerde priz bulamayacağınız için fişle birlikte bataryası da bulunan bir modeli tercih edebilirsiniz.

Süt Sağma Pompası Kiralama

Doktorlar ve pompa üreticileri bir başkası tarafından kullanılmış bir pompayı kullanmanın uygun olmadığını belirtmektedir. Daha önce kullanan kişideki bakteri ve virüsler bu pompaya bulaşmış olabilir. Bunlar sürekli temizlenen pompalarda bile bebeğinizin sağlığı için potansiyel tehlike oluşturmaktadır.

Süt Sağma İşlemi

Emzirmede olduğu gibi sağma sırasında da konfor oldukça önemlidir. Özellikle başlangıçta vücudunuzun bebeğiniz olmadan süt üretmeye alışması zor olabilir.

Genellikle anneler bebeklerini gördüklerinde veya ağlama sesini duyduklarında sütünün geldiğini hissederler. Dolayısıyla bebeğiniz yanınızda olmadan sütün gelmesini sağlamak sizin için zor olabilir.

Süt gelişi ile ilgili problem yaşıyorsanız onu hissettirecek bir şey kullanabilirsiniz. Örneğin onun fotoğrafı, battaniyesi veya en sevdiği oyuncağı. Ayrıca moralinizin bozuk, canınızın sıkkın olduğu zamanlarda süt gelişi azalabilir. Rahat bir sandalye veya koltukta rahatlamaya çalışın. Stres süt üretimini azaltır.

Göğsünüz pompaya tam olarak yerleşmiyorsa daha küçük veya büyük bir başlık satın alabilirsiniz.

Pompayı iş yerinde kullanıyorsanız sessiz ve sakin bir yer bulun. Bazı kuruluşlarda emziren anneler için özel sağma odaları bulunabilir. Böyle bir imkanınız yoksa üstlerinizden veya insan kaynakları biriminden sizin için uygun bir alan önermelerini isteyebilirsiniz. Lavabo gibi bir yerde sağacaksanız geniş ve rahat bir sandalye edininiz.

Bir önceki yazımız olan Emzirirken Hissedilen Ağrılar Normal Midir? başlıklı makalemizde emzirdikten sonra ağrı, emziren annelerde memede ağrı ve emziren annenin memesinde ağrı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi