Faydaları
Sürtünme İle Hamile Kalınır mı?

Sürtünme İle Hamile Kalınır mı?

Kadın ve erkekler için plansız gebelik tamamen korkutucu bir durum olmaktadır. Özellikle sürtünme yolu ile cinsellik yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri sürtünme ile hamile kalınabilir mi? Bu durum tıbben mümkün olmamasına rağmen bazı durumlarda gebelik söz konusu olabilmektedir. Fakat bunun için de bazı durumlar gerekli görülebilmektedir. Kadın üreme hücresi yumurtalıklar her 28 günde bir kendini […]

Kadın ve erkekler için plansız gebelik tamamen korkutucu bir durum olmaktadır. Özellikle sürtünme yolu ile cinsellik yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri sürtünme ile hamile kalınabilir mi?

Bu durum tıbben mümkün olmamasına rağmen bazı durumlarda gebelik söz konusu olabilmektedir. Fakat bunun için de bazı durumlar gerekli görülebilmektedir. Kadın üreme hücresi yumurtalıklar her 28 günde bir kendini yenilemektedir. Bu yenilenmede gebeliğin gerçekleşmesi garanti olan günler bulunmaktadır. Erkeğin üreme hücresi ile kadının üreme hücresi birleşme sağladığında spermin yumurtayı döllemiş olması gerekmektedir. Bu durum gebeliğin gerçekleşmesi demektir.

Bazı durumlarda kadın ve erkeğin cinsel ilişki sırasında geri çekilmesi ya da sürtünerek ilişkiye girmiş olması gebelik olmayacağı anlamına gelmemektedir. Erkek üreme hücresi 48 saat canlı kalabilen ve bu süre içerisinde kadının yumurtalarını dölleyebilen bir yapıya sahiptir.

Kadınların rahim kanalı giren sperm hücreleri hızla yumurtaya ulaşarak yumurtayı dölleyip gebeliğin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Sürtünme kadın ve erkek için cinsel ilişki de gebeliğin oluşmasını engelleyebilir. Özellikle üzerinde kıyafeti var iken sürtünme yolu ile boşalan erkek bu aşamada yumurtayı döllemesi mümkün olmayabilir. Fakat kadınların bazı dönemlerinde yumurtalıkları sperm hücrelerini bir mıknatıs gibi çekmektedir. Bu dönemde canlı olan sperm hücreleri yumurtayı dölleyebilir.

Sürtünme yolu ile gebeliğin gerçekleşmesi çok nadir olsa bile bu tip vakalar da yaşanabilmektedir. Gebeliğin tam anlamında gerçekleşmesi erkek cinsel organının kadının vajinasında olması gerekir.

Gebelikten Korunma Yolları 

İstenmeyen gebelikler ile karşılaşmamak için çözüm yolu olan gebelikten korunma yöntemleri gebeliğin zamansız gerçekleşmesine de engel olmaktadır. Birçok kadın ve erkek gebeliğin yaşanmasını istemediği için korunma yöntemlerinden birini tercih ederek gebeliğin oluşmasını engellemektedir.

Kadınların gebelikten korunması için çeşitli yöntemlere başvurduğu görülmektedir. Özellikle doğum kontrol hapı, spiral ve aşı gibi yöntemler çok sık tercih edilen yöntemlerdir. Bu nedenle daha çok bu korunma yöntemleri her kadın tarafından daha güvenilir olmaktadır.

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve oluşmasına da engel olan doğum kontrol yöntemleri hem kadın hem de erkek için sağlıklı seçimlerden biri olmaktadır. Son yıllarda erkeklerde prezervatif kullanımı oldukça artmıştır. Korunarak cinsel ilişkiye girmek çeşitli cinsel hastalıkların meydana gelmesine de engel olmaktadır. Partnerinin cinsel sağlığı konusunda bilgisi olmayan kişiler için prezervatif kullanımı her zaman daha sağlıklı bir yöntem olmuştur.

Kadınlar için de korunarak ilişkiye girmek gebelik riskini en aza indirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi