Faydaları
Spiral Kullanırken Hamile Kalınır mı ?

Spiral Kullanırken Hamile Kalınır mı ?

Gebelikten korunmak amacıyla kullanılan araçlar arasında bir sıralama yapacak olursak hiç şüphesiz spiral sık tercih edilenler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Rahim içerisine yerleştirilen ve T harfine benzeyen bir araçtır. Daha çok bakır içerenleri tercih edilir çeşitli model ve içeriklere sahip olanları da bulunmaktadır. Genellikle adet kanamasını takip eden günlerde takılması tavsiye edilir. Buna rağmen gebeliğin bulunmadığından […]

Gebelikten korunmak amacıyla kullanılan araçlar arasında bir sıralama yapacak olursak hiç şüphesiz spiral sık tercih edilenler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Rahim içerisine yerleştirilen ve T harfine benzeyen bir araçtır. Daha çok bakır içerenleri tercih edilir çeşitli model ve içeriklere sahip olanları da bulunmaktadır.

Genellikle adet kanamasını takip eden günlerde takılması tavsiye edilir. Buna rağmen gebeliğin bulunmadığından emin olunursa herhangi bir günde uygulanmasında da bir mani bulunmaz. Aşırı akıntısı bulunan insanlara takılmaması gerekmektedir. Aynı şekilde vajinal enfeksiyonu bulunan kişilere de önerilmez.

Spiral nedir ve nasıl takılır ?

Spiral yıllık olarak doktor kontrolünün zorunlu olduğu bir araçtır. Uygun şartlar sağlanması ve devamlı olarak yıllık doktor muayenesine girilmesi durumunda on seneye kadar kullanılabilir. Bazı durumlarda aşırı adet kanamaları yada sık kanamalar ortaya çıkardığı bilinmektedir. Aynı zamanda kullanıcı yorumlarına göz attığımız zaman kasık ağrısına neden olduğunu da görmekteyiz.

Bu duruma uygun olarak hormon ihtiva eden spirallerde bulunmaktadır. Normal spirallerle kıyasladığımız zaman hormon ihtiva eden spirallerin kanama benzeri sorunlara yol açmadığını söyleyebiliriz. Bu da bir anlamda kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Aynı zamanda spirali doğumu takip eden günlerde takmakta mümkündür. Bunun için en ideal süreyi doktorunuz belirtecektir. Ama yine de ilk dört hafta takılmaması tavsiye edilmektedir. Sık sorulan sorular arasında spiralin kilo aldırıp aldırmadığı da yer almaktadır. Aslına bakılırsa spiralin kilo aldırdığına dair bazı kullanıcı yorumları yer almasına karşın, şu ana kadar spirallerin kilo aldırdığına dair herhangi bir kanıt bulunmaz.

spiral kullanıcı yorumları

Spiral Kullanırken Hamile Kalır mıyım?

Hiçbir korunma yönteminin yüzde yüz koruma sağlamayacağının altını çizmekte fayda var. Buna karşın spiral kullanma doğum kontrol yöntemleri arasında en başarılı olanlar arasında sayılabilir. Uygun şartlar altında takılan bir spiral ilk sene hamile kalma ihtimalini yüzde bire kadar düşürebilir. Buna rağmen doktorunuzla düzenli olarak konuşmanız ve bu konu hakkında daha fazla bilgi almanız da daha detaylı bilgilendirme açısından tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi