Faydaları
Sperm Kalitesini Arttırma Yolları

Sperm Kalitesini Arttırma Yolları

Erkeklerde cinsel arzu ve doyum noktasıyla oluşan ve erkek üreme hücrelerince üretilen spermler, cinsel yaşam için oldukça önemlidir. Öyle ki erkeklerde milyonlarca sperm hücresi olduğu halde yumurtalıkta sadece bir tanesi döllenmektedir.  Özellikle çocuk düşünen ailelerde çocuk oluşumunu etkileyen en önemi faktörlerden biri erkekteki sperm sayısı ve kalitesidir. Spermler oval bir şekilde baş kısmı ile kuyruk […]

Erkeklerde cinsel arzu ve doyum noktasıyla oluşan ve erkek üreme hücrelerince üretilen spermler, cinsel yaşam için oldukça önemlidir. Öyle ki erkeklerde milyonlarca sperm hücresi olduğu halde yumurtalıkta sadece bir tanesi döllenmektedir.  Özellikle çocuk düşünen ailelerde çocuk oluşumunu etkileyen en önemi faktörlerden biri erkekteki sperm sayısı ve kalitesidir. Spermler oval bir şekilde baş kısmı ile kuyruk kısmında oluşmaktadır. Spermlerin en az %4’ünün şekil ve yapı olarak düzgün olması ile spermleriniz kalitelidir denebilir ve bu doğurganlık vasfını bulundurmaktadır. Sağlıklı beslenme, spor yapmak ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak ile sperm kalitesi ve sayısı artırılabilir. Sperm kalitesini arttırma için şunlara dikkat etmek gerekmektedir.

Sperm Kalitesini Arttırma

Sperm kalitesini ve sayısını azaltan etkenler:

Yapılan bilimsel araştırmalar ve testler sigara ve içki tüketiminin sperm sayısı ve kalitesinde önemli düşüşlerde neden olduğunu göstermektedir. Özelikle sigaranın spermlerin şekil ve yapısını bozduğu belirtmektedir. Bayanlarda hamilelikte sigara tüketiminin anne karnındaki bebeklerin gelişimlerini olumsuz etkilediği ve bebeğin sağlıklı olarak doğma ihtimalini düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Kullanılan bazı ilaçların özellikle de antibiyotiklerin, tansiyon ve ülser hastalarının kullandıkları ilaçların spermler üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Onun için ilaç kullanımında dikkat edilmeli gelişi güzel ve reçetesiz olarak ilaç tüketilmesinde uzak durulmalıdır. Kimyasal maddelerde vücuda zarar verdiği gibi sperminde düşmanıdır.  Ayrıca uyuşturucu bağımlılığı da sperm sayısını ve kalitesini azaltmaktadır. Stresli bir hayatın idame edilmesi sperm hücreleri üreten hormonların çalışma düzenini olumsuz olarak etki yaparak cinsel isteksizlik ve sperm kalite ve sayısında azalmaya neden olmaktadır. Aşırı kilolar yine hormonları olumsuz etki ederek sperm kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bunların dışında sıkı iç çamaşırların giyilmesi, sıcak su ile yapılan banyolar, radyasyon gibi etkenlerde sperm kalitesini azaltabilmektedir.

Sperm Kalitesini Arttırmak

Sperm kalitesini nasıl artırılır?

Sağlıklı bir cinsel yaşam ve özellikle çocuk sahibi olmak isteyen aileler için sperm kalitesini artırmak oldukça önemlidir. Günümüzde milyonlarca insanın en büyük sorunlarından biridir bu. Peki, sperm kalitesini attırmak için ne yapılmalı? Özellikle yukarıda bahsettiğimiz konulardan uzak durulmalı. Sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalı veyahut azaltılmalı, stresten uzak bir hayat sürülmeli, sağlıklı ve dengeli bir beslenme yoluna gidilmelidir. Düzenli yapılan sporlarda sperm kalitesini artırmak üzere olumlu yönde etki etmektedir. Meyve ve sebze tüketimini artırmak son derece faydalıdır. Meyve ve sebzelerde, vücuttaki hücreleri koruyan ve yenileyen antioksidan olarak adlandıran maddelerden bol miktarda bulunmaktadır. Antioksidan üreme hücreleri üzerine olumlu etki yaparak kaliteyi arttırmaktadır. İçerdiği bol e vitamini etkisiyle sperm üretimini arttırdığı bilinen Çilek, a vitamini zengini Domates, mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotoninin salgılanmasını hızlandıran Muz ve İncir, Zencefil ve Havuç gibi vitamin depoları sebze ve meyve tüketimlerinin artırılarak sperm kalitesinin ve sayısının arttırılması sağlanabilmektedir.

Sperm kalitesini arttırma ve sperm kalitesini düşüren etkenler üzerinden bahsettik.Konu hakkında herhangi bir sorununuz varsa bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi