Faydaları
Şok Diyet Nedir? Zararı Var Mıdır?

Şok Diyet Nedir? Zararı Var Mıdır?

Özellikle yaz ayları yaklaşırken, hatalı ve dengesiz beslenme ve hareketsizlik nedeniyle vücutta meydana gelen deformasyon ve kilo alma probleminden kısa sürede kurtulmak herkesin hayali olmaya başlamaktadır. Pek çok kişi tarafından aman ne olacak, kısa sürede yapılıyor zaten, ne kadar zararlı olabilir düşüncesiyle şok diyetler uygulanmakta, şok diyet yapanların yorumları incelenmekte kısa sürede çok kilo verme […]

Özellikle yaz ayları yaklaşırken, hatalı ve dengesiz beslenme ve hareketsizlik nedeniyle vücutta meydana gelen deformasyon ve kilo alma probleminden kısa sürede kurtulmak herkesin hayali olmaya başlamaktadır.

Pek çok kişi tarafından aman ne olacak, kısa sürede yapılıyor zaten, ne kadar zararlı olabilir düşüncesiyle şok diyetler uygulanmakta, şok diyet yapanların yorumları incelenmekte kısa sürede çok kilo verme hevesiyle ilgili haftalık ya da 15 günlük diyetler yapılmaktadır.

Sahte Kilo Düşüşü Vücuda Zararlı

Şok diyet olarak adlandırılan tek yönlü beslenme ve bazı gıdaları tamamen kesme yöntemi, metabolizma üzerinde kalıcı tahribatlara yol açmaktadır. Şok diyetlerde vücut su kaybına uğrar ve kaslarda küçülme olur, ancak yağdan azalma olmaz. Özellikle kol ve bacak kaslarınızdaki bu küçülmeyi gözle görebilirsiniz. Yağların ağırlıkta bulunduğu basen ve karın bölgesinde, yağ kaybı olmadığından herhangi bir incelme olmamaktadır.

Kaslardan enerji sağlamaya çalışan metabolizma sistemi karaciğer başta olmak üzere tüm organlara zarar vermeye başlamaktadır. Şok diyetin yan etkileri arasında en çok dikkat çekeni, tüm gün açlıkla mücadele edip farklı enerji kaynakları arayan metabolizma nedeniyle kişide sürekli halsizlik ve bitkinlik sorunları ilk günden ortaya çıkmaya başlamasıdır.

Protein Diyetlerine Dikkat

Özellikle karbonhidratları tamamen kesip protein destekli diyet yapmaya yönelik hazırlanan şok diyetlerden özellikle uzak durulmasız gerekmektedir. Karbonhidrat alınmadan yapılan diyette vücudun şeker depoları hızla boşalacaktır. Kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesi kendini aşırı halsizlik olarak gösterecektir.

Tartıya çıktığınızda kilo verdiğinizi görüp sevinebilirsiniz, ancak unutmayın ki şok diyetin faydaları nelerdir diye bakıldığında sadece tartıda kilo kaybının görülmesi ve psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmeniz olarak söylenebilir. Kısa sürede kilo verdiren 500 kalorilik diyet listesi adı altında hazırlanan şok diyetler yarardan çok zarar getirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Detoks Diyet Listesi İle Zayıflama Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM