Faydaları
Skleroderma (Sistemik Skleroz) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Skleroderma (Sistemik Skleroz) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Skleroderma, insanlarda görülen bir deri rahatsızlığıdır. Bu deri sert bir şekli alır. Çeşitleri 2 ana gruba ayrılır . Bunlar; sistemik skleroz ve lokalize skleroderma türleridir.Deri altında gizlenen bu hastalık dokulara kadar inerek deride parlaklaşma oluşur. Sertlik çoğaldıkça ve parlaklık arttıkça deride var olan dokular bundan olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar. Eklemlerde tutulmalar meydana gelir. Ve […]

Skleroderma, insanlarda görülen bir deri rahatsızlığıdır. Bu deri sert bir şekli alır. Çeşitleri 2 ana gruba ayrılır . Bunlar; sistemik skleroz ve lokalize skleroderma türleridir.Deri altında gizlenen bu hastalık dokulara kadar inerek deride parlaklaşma oluşur. Sertlik çoğaldıkça ve parlaklık arttıkça deride var olan dokular bundan olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar. Eklemlerde tutulmalar meydana gelir. Ve deride yaralar çoğalır.Vücudun her yerine sinsice yayılmaya başlar. Virüs küçük gözeneklerle yerleşerek,hastalığın seyrini arttırır.Bu uzama süreci iç organlarında zarar görmesine neden olur. Bekletilmeden acil tedavi işlemi gerekir. Yoksa durum istenmeyen boyutlara kadar gidebilir. Çok yaygın bir hastalık değildir. Ülkemizde neredeyse 101.000 kişiden sadece 3 veya 4 vaka ile karşılaşmak mümkündür.

İltihaplı bir hastalık olarak bilinen ve sebebi hala tam olarak çözümlenemeyen bu hastalıkta bağışıklıkta ciddi çökmeler yer almaktadır. Özellikle çocuklar bu konuda çok zayıf olduklarından, iltihapta şişlik hızlı bir şekilde  meydana gelerek ,çocuğun durumunun ağırlaşmasına yol açabilir.Bu şişlik esnasında dokular zarar görmeye devam eder. Dokunun zarar görmesi,tedavide istemeyen sıkıntıların oluşumuna zemin hazırlar.Çok az görülen bu rahatsızlığın kalıtsal olduğu söylenmemektedir. Fakat geçmişte ailede bu durum nüksetmiş ise ,genetik olarak yakalanma oranı diğer kişilere göre daha fazladır.Hastalık eğer anne ve babadan gelme ise bunun önlenebilir yani neredeyse hiç  yoktur.Bazı enfeksiyonların artması nedeni ile de hastalık başlayabilir. Bulaşıcılığı yoktur.

 

Çok Farklı Skleroderma Tipleri ve Tedavi Yöntemleri

 

Deriyi şöyle bir takip ettiğimizde hastalığın erken evrelerinde genelde en çok renk pigmentlerinde değişimler meydana gelir. Bu renkler kırmızı ve mor arasında gelgitler yaşar.Deri beyaz iken bazen kahverengi bir görüntü oluşur ve sert tabaka,derinin beyazdan sonra kahverengiye dönüşmesi ile ortaya çıkar. Bazen bu evrelerde oluşan şeritte çürükler meydana gelir.Kol ve bacaklara doğru uzanan uzun şeritlerde kas ve eklemler hızla bu şeritten aldığı darbe ile dokuların zarar görmesine neden olur.Tipik fakat farklı deri hastalıkları değişik aşamalarda gözlemlenir.Lokalize sklerodermanın tedavisi ise,iltihaplan bölgesinde yumuşak doku uygulama iğnesi ile bir tedavi işlemi başlatılır.Bu doku ilacı hemen emmeye başlar ve dağılımın hızlı bir şekilde sağlar.Tanısına göre tedavi işlemi yapılır. eklem tutulması bu tipte pek sık rastlanmaz.

 

Sistemik skleroz  teşhis edildikten hemen sonra,belli testler ve kan örnekleri incelemeye alınır.Bu tip hastalıkta parmak uçlarında koyu bir şekilde renk değişiklikleri meydana gelir.Ödem hızla yaygınlaşabilir,şişlik azaltılarak gerekli tedaviler başlatılır.Şişliklere neden olan asıl sebep ise iç organlarda tutulmaların olması ve  akciğer tutulumunun meydana gelmesidir. Bu tedavinin teşhisinde beklenen bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Faka kan örnekleri incelenir.Çocuklarda en sık görülen tehlike yemek borularında meydana gelen tutulmalar ve tıkanmalardır. Risk oluşturmaktadır.İç organların daha fazla hasar görmemesi için ve deri ve subkütan doku kaybı ,yaşanmaması için erken tedavi işlemi için bekletilmeden uygun doktora gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi