Faydaları
Sjögren Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Sjögren Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Ekzokrin bezlerin yani tükürük, vajinal salgılar, gözyaşı, alt ve üst solunum yolu salgı bezleri gibi. Bezlerin öncelikli olarak tutulduğu, otoimmün bir hastalıktır. Gözyaşı ve tükürük bezlerinin yapısal ve fonksiyonel bozukluğu sonucunda ağız ve göz kuruluğu hastalığın en önemli işaretidir. Sjögren sendromu  böbrekler, mesane, akciğer, lenf nodu, karaciğer, pankreas ve sinir sistemi gibi birçok organda kendini […]

Ekzokrin bezlerin yani tükürük, vajinal salgılar, gözyaşı, alt ve üst solunum yolu salgı bezleri gibi. Bezlerin öncelikli olarak tutulduğu, otoimmün bir hastalıktır. Gözyaşı ve tükürük bezlerinin yapısal ve fonksiyonel bozukluğu sonucunda ağız ve göz kuruluğu hastalığın en önemli işaretidir. Sjögren sendromu  böbrekler, mesane, akciğer, lenf nodu, karaciğer, pankreas ve sinir sistemi gibi birçok organda kendini gösterebilir. Tek bir sistemde Sjörgen sendromu tespit edilirse “Primer Sjögren Sendromu”;  otoimmün romatizmal hastalıkları, lupus ile  birlikte tespit edilirse “Sekonder Sjörgen Sendromu” olarak adlandırılır.

 

Sjögren Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

 

Sjörgen sendromu belirtileri vücudunuzda ki değişimlerden kolaylıkla anlayabileceğiniz şekildedir. En önemlisi ağız kuruluğu olmakla birlikte aşağıda ki belirtilerde sıkça görülür.

Göz Kuruluğu: Gözde yanma, batma ve kum kaçmış gibi bir his olur.

Kabakulak benzeri ağrısız şişmeler,meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda önlem alınmalı,iltihabın büyümesi engellenmelidir.

Eklemlerde sabah tutukluğu ve ağrı şişlik fark edilirse,ödemin artmaması için gerekli tetkikler yapılmalı ve ilaç tedavisi bekletilmeden başlatılmalıdır. Bu gibi durumlar erken önlem daha sağlıklı eklemlere sahip olmanıza yardımcı olur.

Deri dökülmesi,çeşitli sebeplerden kaynaklanan,hemen hemen her hastalıkta ve ilaç tedavisinde kullanılan bir alerji şeklidir. Bunun fazlalaşması çeşitli hastalıkların habercisi olur. Özellikle sjögen sendromunda risk gurubunun içinde yer alır. Bu nedenle alerjilerinizin artması ile doktorunuzu bilgilendirebilir,bu döküntülere neden olan etkiyi kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Ciltte kuruluk sağlıksız bir deri demektir. Derinin sağlıksız ve vitaminsiz kalması ve yeterli su ihtiyacının karşılanmaması cilt hastalığına yol açar ve ciltte kurumalara neden olur.Sjörgen sendromu belirtileri arasında en yaygın özelliği cildin cansız mat ve kuru halini almasıdır.

Vajinal kuruluk,rahatsız edici bir durumdur.Sağlıklı cinsel beraberlikte sıkıntıların olmasına ve birçok hastalığın habercisi anlamına gelir. Sjörgen sendromu belirtileri arasında yer alır.

Uzun süreli yorgunluk Kötü bir sağlık sorunudur. Sağlığı riske atan bu belirti en çok Sjörgen sendromu belirtileri arasında yer alır. Eğer çok yorgunluk varsa hastalığın seyri bu şekilde sinyal vermiş olabilir.

Sürekli kuru öksürük ve balgam oluşması bu belirtiler arasında yer alabilir.

Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları,daralma ve nefes almada sıkıntılar,bu belirtilerin ana kaynağı olabilir.Sjörgen sendromu belirtileri değişkenlik gösterir ve bekletilmeden tedavi olunması şarttır. Bu belirti ve yakınmalar uzun süre var ise  hastalık kronik bir hal almış olabilir. Bunun için gerekli tedavilerin sağlanması,sağlığınız için son derece önemlidir.

 

Sjörgen Sendromu Tedavisi

 

Doktorunuz hastalığınızın tipine göre önerilere ve tedavi sürecine başlayacaktır. Yaygın olan tedavi süreçleri ise şu şekilde işler.

 

  • Tükürük salgısını uyaracak şekersiz sakız çiğnenmesi, ağız hijyenin sağlanması.
  • Tükürük salgısı için pilokarpin kullanılması
  • Göz kuruluğu için; suni göz yaşı damlaları ve jeller kullanılması.
  • Sinir tutumu gibi durumlarda immünsüpresif tedavi yöntemlerine başvurulması.

Şeklinde tedavi sürecine başlanabilir. Kesinlikle belirtilerin bir ve ya bir çoğunu kendinizde görüyorsanız doktorunuz ile iletişime geçin.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/