Faydaları
Sivilce Kurutucu İlaçları Kullananların Bilmesi Gerekenler

Sivilce Kurutucu İlaçları Kullananların Bilmesi Gerekenler

Dermotoloji uzmanlarının sivilceleri kurutmak ve akneleri tedavi etmek için verdiği bir çok ilaç vardır. Bunların başında acnegen, roaccutane, aknetrent, zoretanin gelmektedir. Bu ilaçlar en çok bilinen ve kullanılan ilaçlardır. Acnegen, Roaccutane, Aknetrent, Zoretanin Sık Sorulan Sorular Sivilcelerim ne zaman azalacak , kaybolacak ? Kesin bir tarih belirtmek doğru olmaz fakat iyileşme genellikle 2. aydan itibaren başlıyor […]

Dermotoloji uzmanlarının sivilceleri kurutmak ve akneleri tedavi etmek için verdiği bir çok ilaç vardır. Bunların başında acnegen, roaccutane, aknetrent, zoretanin gelmektedir. Bu ilaçlar en çok bilinen ve kullanılan ilaçlardır.

Acnegen, Roaccutane, Aknetrent, Zoretanin Sık Sorulan Sorular

Sivilcelerim ne zaman azalacak , kaybolacak ?
Kesin bir tarih belirtmek doğru olmaz fakat iyileşme genellikle 2. aydan itibaren başlıyor ve 5. – 6. aylarda kaybolmalar gerçekleşebiliyor.

1. Ay sivilcelerim geçmişti fakat tekrar çıkmaya başladılar. Normal mi ? / Sivilce üretimi ne zaman duracak ?
Tedavi sürecinde sivilce çıkması normaldir.Genellikle iyileşme 3. ayda başlayıp,5. ve 6. aylarda da tamamen sivilce üretimi durup sivilceler kayboluyor. (1. 2. 3. aylar genelde kusma dönemidir, deri altındaki aknelerin dışarı çıkması durumu)
Peki bu kusma dönemi herkeste olur mu bünyeden bünyeye değişiyor, kiminde oluyor kiminde olmuyor.
Tedavi sonrasında kızarıklık kalması söz konusu olabilir, zamanla azalıyor eğer azalmaz ise kimyasal peeling ya da co2 lazer yaptırabilirsiniz.(Tavsiyem zamana bırakmanız geçmez ise bu yöntemleri kullanmanız)

sivilce kurutucu ilaçlar yardım

İlacı ne kadar kullanmam gerek ? / Kaç mg kullanmam gerek ?
Normal tedavi süresi 1 kür yani 6 ay olarak belirtilmiş.Fakat tam iyileşme sağlanamazsa 2. küre başlanabiliyor ve 2. kür önerilmiyor.Mg cinsinden belirtmek gerekirse
120 MG x(çarpı)KİLONUZ = Çıkan sonuç kullanmanız gereken dozu verir bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

İlacı düzensiz kullanıyorum sorun olur mu ?
İlacın kullanılması gereken zaman aralığı kesin olarak belirtilmiyor.Fakat en az 5-6 saat arayla alınması önerilir. Yine de doktorunuza danışınız.

Kimyasal peeling ne zaman yaptırabilirim ?
Kimyasal peeling için önerilen süre tedaviden 6 ay sonra yapılması.Çünkü tedavi sırasında cilt oldukça hassaslaşıyor.Bu arada kimyasal peeling yapılırsa cildiniz daha kötü olabilir.

İzler için krem vb. şeyler önerir misiniz / kullanıyor musunuz ?
Tedavi sırasında cilt hassas olduğu için bu tür krem vb. şeyler kullanmak sakıncalı.Fakat gene de doktorunuza danışınız.

Tedaviden sonra sivilceler tekrarlıyor mu ?
Genellikle tekrarlamıyor, çıksa da iltihaplı akneler olmuyor tek tük. Çok nadir de olsa tekrarlayan arkadaşlar da var. Genelde bu arkadaşlar dozu tamamlamayan kişiler.

Kolesterol ve trigliserit değerlerim yüksek çıktı nasıl düşürebilirim ?
1-Bol bol su içip elma yiyerek,
2-Düzenli egzersiz yaparak
3-Yağlı yiyeceklerden, kuru yemişlerden, kızartmalardan vs. uzak durarak.

 Sivilcelerim geçti ilacı bıraksam olur mu ?
İlacı sivilceler geçti diyerek bırakırsanız tekrarlar.Doktorun verdiği dozu bitirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir ? başlıklı makalemizde kol sarkmaları için dambıl hareketleri, kol sarkmaları için egzersiz hareketleri ve kol sarkmaları nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. Zoratenin tedavisi gördüm, 5aylık süreç önerdi doktorum. Kış döneminde başlamıştım,İlacı düzenli kullandım.Çok şükür dudaklarda kurumanın dışında yan etkisini görmedim. Onun içinde dudak kremi vermişti zaten. Tedavim biteli 1,5yıl oldu. Sivilceler tekrarlamadı. Şuan cildim çok güzel. Bende kullanmadan önce internette yapılan yorumlara çok takılıyordum. Ama her bünyede aynı etkiyi göstermediğini görmüş oldum.

  2. Benimde yoğun sivilcelerim var 14 yaşındayım doktora gittim acnegen verdi 4 ay kullanıcaksın dedi bir sabun bide dudagima sürmem için krem verdi sizce geçer mi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi