Faydaları
Sindirim Sistemini Çalıştıran Besinler

Sindirim Sistemini Çalıştıran Besinler

Bağırsakların düzgün çalışıyor olması genel vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Bağırsakların düzgün çalışmaması, karın ağrısı, şişkinlik ve gaz problemleri olarak sağlığımızda sıkıntılar yaşatacaktır. Uzmanların belirttiği sağlıklı bağırsak çalışma şeklinde en az günde bir kez ya da en çok gün aşırı tuvalete çıkmanın normal olduğudur. Bu sürenin daha uzaması halinde bağırsaklarda bir sorundan söz edilebilir ve […]

Bağırsakların düzgün çalışıyor olması genel vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Bağırsakların düzgün çalışmaması, karın ağrısı, şişkinlik ve gaz problemleri olarak sağlığımızda sıkıntılar yaşatacaktır.

Uzmanların belirttiği sağlıklı bağırsak çalışma şeklinde en az günde bir kez ya da en çok gün aşırı tuvalete çıkmanın normal olduğudur. Bu sürenin daha uzaması halinde bağırsaklarda bir sorundan söz edilebilir ve sindirim sistemi bozukluğunun varlığından bahsedilebilir.

Sindirim Sisteminin Düzenli Çalışması Nasıl Sağlanır?

Her ne kadar bağırsakları çalıştıran yiyecekler ile sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışması sağlanabiliyorsa da hareketsizlik de sindirim sisteminde sorunlara yol açabilmektedir.

Sürekli oturarak uzun saatler çalışmak bile sindirim sisteminde sorunların başlamasına sebep olacaktır. Spor, egzersiz ya da yürüyüş, tercihiniz ve zamanınız hangisine uygunsa hem genel sağlığınız hem de sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışması için mutlaka yapılması gereken aktivitelerdir.

Bağırsakların Düzenli Çalışması Kilo Vermeyi De Kolaylaştırır

Tüketilen gıdaların düzenli ve doğru zamanlarda öğütülmesi ve dışarıya atılması ile kilo verme sırasında da kolaylık yaşarsınız. Kilo vermek isteyenlere öncelikle 1-2 günlük detoks programı uygulanarak bağırsakları boşaltan yiyecekler tüketmesi sağlanmaktadır.

Hem toksinlerin atılması hem de bağırsakların temizlenmesi diyet öncesinde sağlıklı bir uygulama olarak pek çok uzman diyetisyen tarafından uygulanmaktadır. Sadece diyet için değil, genel vücut sağlığı için de belli aralıklarla detoks yapılması tavsiye edilmektedir.

Doğal ve Sağlıklı Yollarla Sindirim Sisteminizi Düzenleyin

Kuru kayısı, kuru erik gibi kuru meyveler, yüksek oranda lif içerikleri olan bakliyat türleri, bezelye ve türevleri, kepekli tahıllar, taze meyveler ve bol su tüketimi bağırsaklara iyi gelen yiyecekler arasında sayılabilmektedir.

Brokoli, patates, enginar, şalgam ve brokoli sebze türleri de bağırsakların düzgün çalışmasına destek olan sebze gruplarıdır.

Bir önceki yazımız olan Detoks Diyet Listesi İle Zayıflama Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM