Faydaları
Sigarayı Bırakmada Geliştirilen Yöntemler Nelerdir?

Sigarayı Bırakmada Geliştirilen Yöntemler Nelerdir?

Günümüzün en tehlikeli maddelerinden olan sigaranın sayısız zararlarının bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. İçeriğinde 1000 adetten fazla zehirli maddelerin yer aldığı sigaranın aynı zamanda günümüz birçok hastalıkların meydana gelmesinde etkin rol oynadığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı genel sağlığı çok ciddi anlamda tehdit eden sigaranın bırakılması açısından başta ülkemizde olmak üzere dünyanın […]

Günümüzün en tehlikeli maddelerinden olan sigaranın sayısız zararlarının bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. İçeriğinde 1000 adetten fazla zehirli maddelerin yer aldığı sigaranın aynı zamanda günümüz birçok hastalıkların meydana gelmesinde etkin rol oynadığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı genel sağlığı çok ciddi anlamda tehdit eden sigaranın bırakılması açısından başta ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntemler sayesinde yüzbinlerce sigara tiryakileri sigaradan kurtulmuştur. Peki sigarayı bırakmada geliştirilen yöntemler nelerdir dilerseniz makalemizde bu konumuz hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

İşte Sigara Bırakmada Geliştirilen Yöntemler Şunlardır;

Akupuntur Yöntemi

Son dönemlerin en fazla ilgi gören uygulamalarından olan akupuntur uygulaması aynı zamanda sigara bırakma konusunda da çokça tercih edilmektedir. Akupuntur tedavisine gitmeden en az 12 saat öncesinde sigara içilmemesi gerekmektedir. Genellikle 2 veya 3 seas sürebilen akupuntur uygulamasında belirlenen sigara bırakma ücret tarifeleri ise 200 ila 250 tl arasıdır. Başarı oranının yaklaşık yüzde doksan oranıdır.

Hipnoz Yöntemi

Sigara bırakma yöntemleri arasında son dönemlerde en fazla tercih edilen yöntemlerden biri de hipnoz yöntemidir. Bu yöntem sayesinde bilinçaltında yer alan sigara içme isteği tamamen ortadan kaldırılmakta ve bu sayede sigara içicileri sigaradan kurtulabilmektedir. Genellikle 5 seans sürebilen hipnoz uygulamasında belirlenen ücret tarifesi ise 150 tldir. İlgili uzmanlara göre bu yöntemin başarı oranı ise yüzde doksan civarıdır.

Allan Carr Yöntemi

Sigara bırakmada geliştirilen yöntemlerden biri de Allan Carr yöntemidir. Allan Carr adında bir birey tarafından geliştirilen yöntemde sigara içicileri günde 6 saatlik bir psikoterapi seansına tabi tutulmaktadır. Bu uygulamanın en güzel yanı ise sigara tiryakilerinin 3 ay içerisinde sigaradan kurtulamaması durumunda ödedikleri seans ücretini geri alabilmesidir.

Alo 171 Sigara Bırakma Hattı

Sigara bırakmada resmi olarak geliştirilen yöntemlerden biri de alo 171 sigara bırakma hattıdır. Ülkemizde resmi olarak yürürlüğe konulan alo 171 sigara bırakma hattı sayesinde ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon 200 bin sigara içicileri sigaradan kurtulmuştur. Sigaradan kurtulmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği uygulamalardan olan bu uygulamaya başvuran bireyler ilk olarak bağlı oldukları bölgenin ilgili polikniklerine yönlendirilerek gerekli ilaç tedavilerinin başlatılması sağlamaktadır. Günün her saatinde ücretsiz olarak hizmetler sunan alo 171 sigara bırakma hattından faydalanmak isteyenler açısından yalnızca sigara bıraktırıcı ilaçların alınması konusunda eczaneye ilaç ücreti ödemesi gerekmektedir.

Makalemizde de görüldüğü üzere sigara bırakmada geliştirilen yöntemler oldukça fazladır. Sizler de eğer sigara içiyorsanız sigaradan en kısa sürede kurtulmak açısından yukarıdaki sigara bırakma yöntemleri arasında tercihinizi yapabilirsiniz. Ancak sizlere tavsiye olarak alo 171 sigara bırakma hattını tercih etmenizi tavsiye etmekteyiz. Bu uygulama gerek ücretsiz olmasından ve gerekse de resmi olmasından dolayı çok daha güvenilir ve kalıcı çözümler sunmaktadır. Bu ayrıntı hakkında da kısaca bilgi sunduktan sonra sigarayı bırakmada geliştirilen yöntemler nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Toksoplazma Nedir ?  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/