Faydaları
Sigara Kullanmanın Verdiği Zararlar Nelerdir ?

Sigara Kullanmanın Verdiği Zararlar Nelerdir ?

Sigara kullanmanın yüzlerce zararı vardır.Tütün kullanımı ABD’de önlenebilir ölümler listesinde birinci sıradadır.Buna rağmen her 4 yetişkinden biri sigara içmektedir. Büyük bir çoğunluğu 20 yaşından sonra başlamıştır.Sürekli sigara içiyorsanız,içtiğiniz her sigara yaşam sürenizden yaklaşık 5 dakika azaltır.Hem kadınlarda hem erkeklerde,sigara,puro veya pipo içmek kardiyovasküler bozukluklara,kronik bronşite ve akciğer,ağız,gırtlak,pankreas,yemek borusu,mesane,rahim ağzı kanserine yol açar.Erkekler en fazla akciğer […]

Sigara kullanmanın yüzlerce zararı vardır.Tütün kullanımı ABD’de önlenebilir ölümler listesinde birinci sıradadır.Buna rağmen her 4 yetişkinden biri sigara içmektedir. Büyük bir çoğunluğu 20 yaşından sonra başlamıştır.Sürekli sigara içiyorsanız,içtiğiniz her sigara yaşam sürenizden yaklaşık 5 dakika azaltır.Hem kadınlarda hem erkeklerde,sigara,puro veya pipo içmek kardiyovasküler bozukluklara,kronik bronşite ve akciğer,ağız,gırtlak,pankreas,yemek borusu,mesane,rahim ağzı kanserine yol açar.Erkekler en fazla akciğer kanserinden,kadınlar akciğer ve meme kanserinden hayatını kaybetmektedirler.

Sigara Kullanmanın Verdiği Zararlar

Tütün çiğnemek de zararlıdır ve bağımlılık yaratır.

Sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da zararlıdır.Sigara içen anne-babanın çocuklarında,içmeyenlere göre,bronşit,astım gibi solunum bozukluklarının görülme olasılığı daha fazladır.

Sigara içtiğinizde ne olur?

Sigara dumanı,büyük kısmı kanserojen olan 4000’den fazla kimyasal içerir.Bunlardan üçü,zifir,nikotin ve karbon monoksit özellikle tehlikelidir.Zifir,akciğerde yapışkan bir madde halini alır ve kanserojen bir çok madde içerir.

Nikotin akciğerlere emilince kardiyovasküler sistemi ve sinir sistemini etkiler ve bağımlılık yapıcıdır.

Karbon monoksit,alyuvarların taşıdığı oksijen miktarını azaltır.

Daha az zifir ve nikotin içerdiği iddia edilen light sigaraları tercih ettiğinizde ise daha uzun nefesler çekip,daha fazla sigara içmeye başlarsınız.Sonuç olarak aynı miktarda zehir alıp daha fazla para ödersiniz.

Zarar ve Etkiler

Solunum sistemine verdiği zarar

Zifirde bulunan zehirli gazlar ve parçacıklar akciğere girerek zarar verir.Bu zararların bir kısmı sigarayı bırakınca onarılır,fakat bazılarında geri dönüş yoktur.

Sigara içmek sadece akciğer kanserine neden olmaz,aynı zamanda,zatürree,bronşit ve amfizem olma riskini de ciddi anlamda arttırır.

Kardiyovasküler sisteme verdiği zarar

Sigara kullanmak kalp krizi,inme gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Dolaşım bozukluğu ve damar sertliği riskini de büyük ölçüde arttırır.

Üreme sistemine verdiği zarar

Hamileyken sigara içmek bebeğin zayıf doğma ihtimalini arttırır. Böyle doğan bebeğin doğumdan 2 ay sonra ölme ihtimali,sağlıklı doğan bebeğe oranla daha yüksektir.Ayrıca düşük yapma ve ölü doğuma da sebep olur.

Annenin kanındaki sigara dumanı,plasentaya geçip zararlı kimyasalları cenine ileterek gelişimi yavaşlatır.

Kas-iskelet sistemine verdiği zarar

Bazı uzmanlara göre sigara içmek kemik erimesine,erken menopoza yol açmaktadır.

En kısa sürede sizlere sağlığınız açısından sigara bırakmayı öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM