Faydaları
Sıcak Su İle Mi Yoksa Soğuk Su İle Mi Duş Almalı?

Sıcak Su İle Mi Yoksa Soğuk Su İle Mi Duş Almalı?

Duş almak hepimiz için oldukça önemli. Erkekler genellikle işe gitmeden önce uyanır uyanmaz duşa girerken kadınlarda durum biraz daha farklı olabiliyor. Eğer kadının saçı fazlası ile uzunsa daha çok akşamları yatmadan önce duş alırken daha kısa saça sahip olanlarla saçına çok fazla işlem uygulayanlar hem işten eve geldiklerinde hem de sabah işe gitmeden önce duş […]

Duş almak hepimiz için oldukça önemli. Erkekler genellikle işe gitmeden önce uyanır uyanmaz duşa girerken kadınlarda durum biraz daha farklı olabiliyor. Eğer kadının saçı fazlası ile uzunsa daha çok akşamları yatmadan önce duş alırken daha kısa saça sahip olanlarla saçına çok fazla işlem uygulayanlar hem işten eve geldiklerinde hem de sabah işe gitmeden önce duş alıyorlar. Duş alırken saçlarını da yıkamaktan çekinmiyorlar.

Duş almak hem kadınlar için hem de erkekler için bu kadar önemli olunca ve sürekli bir hal alınca akla direk sağlık açısından hangi tarz suyun duş almak için daha faydalı olup olmadığı geliyor. Acaba sıcak su ile mi yoksa soğuk su ile mi duş almalıyız?

Uzmanların bu konuda farklı görüşleri olduğu için bizler de sizler için hepsini araştırıp içlerinden en doğru kabul edilen bilgileri sizlere bu yazımızda sunduk. Uzmanların büyük bir kısmı soğuk su ile duş almanın vücuda çok daha fazla faydasının olduğunu söylüyor. Sıcak suya oranla soğuk su ile duş almak yapılan deneyler doğrultusunda çok daha faydalı. Bu sebeple duş alırken soğuk suyu tercih etmeliyiz.

Soğuk Su İle Duş Almanın Faydaları

Sıcak su ile mi yoksa soğuk su ile mi duş almalıyız sorusunu cevaplandırdığımıza göre ve cevabın soğuk su ile duş almanın daha faydalı olduğunu öğrendiğimize göre soğuk su ile duş almanın faydalarından biraz bahsedebiliriz:

– Soğuk su ile duş almak bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk suyun nezle, grip gibi enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi vardır.

– Kan dolaşımını iyileştirir. Soğuk su kan dolaşımının harekete geçmesini sağlar ve bu sayede kan dolaşımımız düzene girer.

– Sıcaklığı düzenler. Vücut ısısını dengede tutar.

– Metobolizmayı hızlandırır ve kilo verdirir. Soğuk su ile duş aldığınızda metobolizmanız hızlanır ve bu sayede kilo verirsiniz.

– Depresyonu azaltmada faydalıdır.

– Lenf sistemini güçlendirir.

– Nefesi derinleştirir. Yani ciğerlerinizi açar.

– Cildi ve saçı sağlıklı tutar. Çünkü sıcak su ile yıkanan saç ve cilt kurur soğuk su ile yıkandığında kurumaz.

Bir önceki yazımız olan Karın yağlarından kurtulma yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi