Faydaları
Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Anne adayı sağlık açsından sorun yaşadığında veya bazen normal doğumdan korktuğu için operasyonla müdahale altında sezaryen doğum yapabiliyor. Ancak bu durum beraberinde bazı sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor. Üstelik bu sorunlar sadece fiziksel değil ruhsal da olabiliyor. Sezaryen Doğumun Eksileri Normal doğuma göre sezaryenle doğum yapmak birçok açıdan sorunlu olarak kabul edilebilir.  bir zorunluluk halinde bu yönteme […]

Anne adayı sağlık açsından sorun yaşadığında veya bazen normal doğumdan korktuğu için operasyonla müdahale altında sezaryen doğum yapabiliyor. Ancak bu durum beraberinde bazı sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor. Üstelik bu sorunlar sadece fiziksel değil ruhsal da olabiliyor.

Sezaryen Doğumun Eksileri

Normal doğuma göre sezaryenle doğum yapmak birçok açıdan sorunlu olarak kabul edilebilir.  bir zorunluluk halinde bu yönteme başvurulmasından ziyade keyfi bir hal aldığında bazı sorunlar da beraberinde gelebiliyor. Bu aslında doğal olarak yaşanması gereken zorlu sürecin, bu süreçle beraber gelecek olan artıların yaşanmaması anlamına da gelmekte. Bu açıdan bazı olumuz yanlarına bakılabilir:

  • Fiziksel açıdan bebekte solunum yetersizlikleri görülebilir. Normal doğum sırasında bebek ciğerlerini kullanarak gelişmesini sağlar. İlk ve temel bir gelişimdir bu, ancak sezaryenle doğumda bu gelişim eksik kalır. İlerleyen dönemlerde akciğerlerde sorun yaşanması mümkündür.
  • Anne sağlığı açısından bir süre yatmak zorunda kalacaktır, kesi izinin acısının geçmesi için bekler ve annelik durumuna fiziksel olarak bazen geç alışabilir.
  • Ruhsal açıdan annenin bebeği ile bağ kurmasında sorun meydana gelebilir.
  • Bazen anne depresyona daha meyilli olabilir.
  • Annenin bir sonraki doğumda normal doğum yapma şansı azalabilir. Yani yeniden cerrahi bir müdahale gerekebilir.

Normal Doğumla Gelen Artılar

En sağlıklı ve doğal yapılan doğum biçimidir. Kadın vücudunda normal doğum yapabileceği bütün sistem bulunur. Yani sağlıklı bir anne adayı zamanı geldiği zaman doğal süreç içerisinde müdahale yapılmaksızın bebek dünyaya getirebilir.  Acı eşiği düşük olan anne adayları korku ve yanlış yönlendirmelerle de karşılaştığı zaman normal doğum yerine sezaryene yönelebiliyor. Özellikle son yıllarda gerekli gereksiz bu duruma çok rastlanmakta. Ancak genel olarak uzmanların ortak görüşü, çok zor durumda kalınmadığı sürece doğumun vajinal yolla gerçekleşmesi gerektiği yönünde.

Bir önceki yazımız olan Emzirirken Anneler Ne Gibi Sorunlar Yaşar başlıklı makalemizde Emziren Anne, emziren annelerin dikkat etmesi gerekenler ve emziren annelerin göğsü neden şişer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/