Faydaları
Sezaryan Mı Normal Doğum Mu Daha Sağlıklı

Sezaryan Mı Normal Doğum Mu Daha Sağlıklı

Sezaryen hiç şüphesiz, son yıllarda daha fazla yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Onun böyle bir özelliğe sahip olması bile onu riskli ameliyatların dışına itmeyi başaramamıştır. Doğum yöntemi olmasının yanı sıra rakamsal olarak baktığımız zaman tüm dünya üzerinde en çok uygulanan ameliyatlar arasında yer aldığını görmek mümkündür. Normal doğum mu sezaryan mı daha sağlıklı ? Bazı […]

Sezaryen hiç şüphesiz, son yıllarda daha fazla yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Onun böyle bir özelliğe sahip olması bile onu riskli ameliyatların dışına itmeyi başaramamıştır. Doğum yöntemi olmasının yanı sıra rakamsal olarak baktığımız zaman tüm dünya üzerinde en çok uygulanan ameliyatlar arasında yer aldığını görmek mümkündür.

Normal doğum mu sezaryan mı daha sağlıklı ?

Bazı durumlarda özellikle normal doğumun gerek anne gerekse çocuk sağlığı için önerilmediği zamanlarda sezaryen ile doğum gerçekleştirilir. Ameliyat oranlarının hızla artmasının sebebi tabi ki anne sağlığı için değildir. Ancak, hem bebek hem de anne sağlığı söz konusu olduğu zaman en sağlıklı olanı ve en fazla tavsiye edileni normal doğumdur.

Sezaryan ile normal doğum arasındaki fark ?

Son dönemlerde yapılan araştırmalar bize göstermiştir ki normal doğum, anne sağlığı ve bebek sağlığını olumlu yönlerde etkilediği gözler önüne serilmiştir. Böylesine bir durumla karşılaşmamak için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de normal doğum tavsiye edilir.

Sezaryan mı normal doğum mu korkuyorum

Sezaryen doğumlar sıklıkla anne sağlığını yada sağlıklı bir doğum ortamının oluşmasını engelleyecek, bebeğin iri olduğu yada çok küçük olduğu durumlarda, bebek eşinin doğum kanalını tıkması durumlarında yada anne sağlığı açısından sorun oluşturulabilecek durumlarda sezaryen doğum tavsiye edilir. Buna rağmen böylesine riskli bir durum oluşmamış ise doktorunuzdan onayını alarak normal doğum denemeniz daha avantajlı olacaktır.

sezaryan mı normal doğum mu

 

Sezaryan mı normal doğum mu daha sağlıklı ?

Peki başta ki soruya geri dönelim. Hangi doğum yöntemi daha sağlıklıdır? Bu sorunun cevabı aksi bir durum doktorunuz tarafından belirtilmedikçe normal doğum olacaktır. Kişinin kendi başına nasıl bir doğum istediğini belirlemesi ise pek mümkün görülmez. Sezaryene bağlı bir sorun yaşandığı zaman bu şekilde doğum yapmak isteyen anne mi suçlu olacaktır yoksa doktor mu? Gibi pek çok soru akıllara gelir hem etik hem hukuki olarak bu sorunun birden çok cevabı bulunmasına karşın iki doğum yönteminin de kendine has bazı sorunları olduğu bilinir.

Sezaryan mı normal doğum mu nasıl karar verilir ? Bizim tavsiyemiz ise, doktorunuz ile bu iki doğum yönteminin avantajlarını ve dezavantajlarını konuşmanız ve bu duruma uygun bir karar vermeniz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/