Faydaları
Şeker Yükselmesi Veya Düşmesi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Şeker Yükselmesi Veya Düşmesi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Her insan zaman zaman baş ağrısı sorunu yaşamaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısını tetikleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Gerek psikolojik, gerekse fizyolojik nedenleri vardır. Şiddetine göre insan hayatını etkileme derecesi değişiklik gösteren baş ağrısı sorunu her insanda görülen bir rahatsızlıktır. Aniden ortaya çıkabildiği gibi hafif başlayarak şiddetini arttırabilmektedir. Bazı insanlar bu sorunu […]

Her insan zaman zaman baş ağrısı sorunu yaşamaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısını tetikleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Gerek psikolojik, gerekse fizyolojik nedenleri vardır. Şiddetine göre insan hayatını etkileme derecesi değişiklik gösteren baş ağrısı sorunu her insanda görülen bir rahatsızlıktır. Aniden ortaya çıkabildiği gibi hafif başlayarak şiddetini arttırabilmektedir. Bazı insanlar bu sorunu hafif şekilde atlatırken, bazı insanların yaşantısı olumsuz etkilenmektedir.

Üzüntü, stres, soğuk, migren benzeri hastalıklar baş ağrısına neden olan başlıca etkendir. Baş ağrısına neden olan faktörlerden biri de şeker hastalığıdır. Şekerin yükselmesi de düşmesi de baş ağrısına neden olmaktadır. Şeker hastalığı başlı başına vücudu etkileme gücü olan bir rahatsızlıktır. Hastalığın olumsuz etkilerinin içerisinde baş ağrısı da bulunmaktadır.

Ağrının Nedeni Saptanmalı

Toplumda en sık görülen rahatsızlıkların başında baş ağrısı gelmektedir. Baş ağrısı şiddetine göre dayanılmaz boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Periyodik şekilde çekilen ağrılar hastalık belirtisi olabilir. Bu nedenle sık sık çekilen ağrılar söz konusu ise bir hekim kontrolünden geçilmelidir. Arada sırada baş ağrıması durumu ise olağandır. Panik yapmaya gerek kalmadan hafif ağrı kesici veya masajla geçmektedir.

Kişiyi yatağa düşürecek kadar ağır olan ağrılar ise migren ve benzeri hastalıkların belirtisi olabilir. Özel ilaçları bulunmaktadır ve hasta ancak bu ilacı içtiğinde rahatlamaktadır. Bazı ağrılar ise şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kan şekerinin ölçtürülmesi ile ağrıların nedeni saptanabilmektedir.

Hipoglisemi

Vücut sağlığı açısından kan şekeri oldukça önemli bir değerdir. Normal değerlerinden sapan şeker miktarı vücut dengesini bozmakta ve hastaları olumsuz etkilemektedir. Etkileri küçük ve büyük olmakla birlikte çeşitlilik göstermektedir. Kan şekerinin düşmesi baş ağrılarıyla da ilişkilendirilmektedir. Kan şekerinin düşük olması hipoglisemi olarak isimlendirilen baş ağrısına neden olmaktadır.

Düşük kan şekerinin en net sonuçlarından biri baş ağrısıdır. Kan şekeri 80 ve 100 değerleri arasında olmalıdır. 80’nin altında çıkan kan şekeri düşük sayılmakta ve baş ağrılarılarına neden olmaktadır. Şekere bağlı kan şekeri 80’nin altındaki değerde ortaya çıkmaktadır. Tüm organların etkilendiği düşük şekerde en fazla beyin ve sinir sistemi zarar görmekte ve şiddetli baş ağrıları yaşanmaktadır.

Hiperglisemi

Vücut dengesinin bozulmasına neden olan kan şekeri miktarı baş ağrılarına da davetiye çıkarmaktadır. Düşük kan şekeri ağrıları tetiklediği gibi kan şekerinin yükselmesi de baş ağrısına neden olmaktadır. 110 değerinin üzerinde olan kan şekerinin yaptığı baş ağrısı hiperglisemi olarak isimlendirilmektedir.

Kan şekerinin yükselmesi vücutta bazı dengeleri bozarken aynı zamanda baş ağrıları da yaşatmaktadır. Baş ağrılarının kaynağının bilinmesi ağrılarla mücadele etmekte en etkili yoldur. Bu nedenle kan şekerinin belirli aralıklarla ölçtürülmesi gerekmektedir. Kişiden alınan kan örneklerinin laboratuvarda incelenmesinin ardından hastalığın teşhisi konulmaktadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Panik Ataktan Nasıl Kurtulurum, Kurtulma Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi