Faydaları
Şeker Yükselmesi Belirtileri Nelerdir Ne İyi Gelir?

Şeker Yükselmesi Belirtileri Nelerdir Ne İyi Gelir?

Şeker Yükselmesi Belirtileri Nelerdir Ne İyi Gelir? Şeker hastalığı ülkemizde en sık görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Şekere bağlı yaşanan ciddi sağlık sorunlarının temel nedenleri arasında sağlıksız beslenme bulunmaktadır. Şeker hastalığı her yaş grubunda görülebildiği gibi özellikle 40 yaşını aşan bireylerde kendini göstermektedir. Genel sağlığa dikkat etmeyen ve yanlış beslenme alışkanlıkları edinen kişileri ilerleyen yaşlarda bekleyen […]

Şeker Yükselmesi Belirtileri Nelerdir Ne İyi Gelir?

Şeker hastalığı ülkemizde en sık görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Şekere bağlı yaşanan ciddi sağlık sorunlarının temel nedenleri arasında sağlıksız beslenme bulunmaktadır. Şeker hastalığı her yaş grubunda görülebildiği gibi özellikle 40 yaşını aşan bireylerde kendini göstermektedir. Genel sağlığa dikkat etmeyen ve yanlış beslenme alışkanlıkları edinen kişileri ilerleyen yaşlarda bekleyen tehlikelerin başında şeker hastalığı gelmektedir. Kimi insanlarda düşük şeker sorunu varken, kimi insanlarda ise yüksek şeker sorunu vardır. Şeker oranı çeşitli nedenlere bağlı olarak artmakta ya da azalmaktadır.

Vücutta şeker oranının yükselmesi, sağlık açısından ciddi risk unsuru oluşturmaktadır. Vücut dolaşımına girmeyen ve biriken şeker zamanla vücuda zarar vermeye başlamaktadır. İnsülin hormonunun üretilmemesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Enerji kaybına neden olan şeker hastalığında, vücutta glikoz yeterli oranda kullanılamamaktadır. Dört aşamada gelişim gösteren şeker hastalığında insülin hormonu ya yetersizdir ya da işlevini yerine getiremez.

Şekerin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır?

Şeker hastalığında şekerin yükselmesi hastalığın seyrine göre değişik belirtilerle kendini göstermektedir. Hastalığın ilerlemiş olduğu kişilerde ağır belirtiler görülürken, hastalığın ilk evrelerinde olan kişilerde ise hafif belirtiler görülmektedir. Hafif belirtilerle sinyal veren yüksek şekerde; susuzluk hisse, sık idrara çıkma, yorgunluk, iştahsızlık dikkat çekmektedir. Şeker yükselmesinin ağır belirtileri ise; bulanık görme, el ayak tutulması, hissizlik, nabzın hızlanması, soğuk ter ve baş dönmesi görülmektedir. Kan şekerinin aşırı yükseldiği durumlarda ise bilinç kaybı dahi yaşanmaktadır.

Şeker oranının yükselmesi sonucunda aşırı derecede açlık hissi oluşmaktadır. Suya karşı doyumsuzluk yaşanmasının yanında su içilmesine karşın yetmiyor hissi oluşmaktadır. Ayrıca ağız kuruması en önemli belirtidir. Vücuttaki yaralar geç iyileşmeye başlar ve enfeksiyona meyilli bir bünye ortaya çıkar. Kilo kaybı da hızlı şekilde yaşanır.

Şeker Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Kan şekeri sürekli değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Şeker hastaları için bu değişkenlik durumları oldukça önemlidir çünkü sağlıkları üzerinde direkt olarak etkili olmaktadır. Kan şekerinin yükselmesi durumunda uygulanacak bir takım yöntemler bulunmaktadır. Sağlık durumunun ciddi olmadığı ortamda bu bilindik yöntemler uygulanabilmektedir. İlk olarak izlenmesi gereken yol gerekli besinlerin tüketilmesidir. Amaç kan şekerini düşürmek olmalıdır.

Kan şekerinin düşürülmesinde en etkili besin tarçındır. Yarım çay kaşığı tüketilmesinin yanında çay olarak da içilebilmektedir. Günde 10 tane badem tüketilmesi de kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca elma sirkesi ve limon şekerin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlar tarafından yüksek şeker sorunu yaşayan hastaların acı kabak yemeleri tavsiye edilmektedir. Ağır beslenmeden uzak durulmalı azar azar ancak sık öğünlerle yemek yenilmelidir. Beslenme düzeninde lifli gıda ağırlıklı olmalıdır.Gıdaların yanı sıra düzenli spor ve egzersizlerin kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. En azından yarım saatlik periyotlar halinde yürüyüşler yapılması yüksek şekerin düşürülmesinde büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi