Faydaları
Şeker Koması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Koması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı, kan şekerinin vücutta olması gerektiğinden daha fazla olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde oldukça yaygın olan bu hastalığın görülme sıklığı çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Bu hastalığın bu kadar yaygın olmasında yemek alışkanlıkları ve yaşam koşulları oldukça etkilidir. Çünkü şeker hastalığını tetikleyen en önemli unsurların başında yeme alışkanlığı gelir. Yanlış ve düzensiz […]

Şeker hastalığı, kan şekerinin vücutta olması gerektiğinden daha fazla olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde oldukça yaygın olan bu hastalığın görülme sıklığı çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Bu hastalığın bu kadar yaygın olmasında yemek alışkanlıkları ve yaşam koşulları oldukça etkilidir. Çünkü şeker hastalığını tetikleyen en önemli unsurların başında yeme alışkanlığı gelir. Yanlış ve düzensiz beslenme birçok hastalığın sebebi olduğu gibi şeker hastalığının da sebeplerindendir. Ayrıca şeker hastalığının diğer sebeplerinden biri de sıkıntı ve strestir. Yaşam şartları insanları sıkıntılı bir yaşama sürükler. Ve bu da şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Hatta bazı şeker hastaları sinirlendiğinde ya da üzüldüğünde beslenmeye oranla daha çabuk kandaki şeker oranları yükselebilir. Unutulmaması gereken nokta şeker hastalarının çok şeker yedikleri için şeker hastası olmadıklarıdır. Şeker yemekle şeker hastalığı oluşmaz. Kandaki şeker oranını yükselten birçok besin maddesi mevcuttur. Şeker hastalığı teşhisi konulan hastalar bu konuda bilgilendirilir.

Yaygın olarak görülen şeker hastalığının belirtilerine bir göz attığımızda ağızda kuruluk, sık idrara çıkma, kalp çarpıntısı, göz sağlığında bozulma, baş ağrısı, kilo verme, halsizlik görülebilir. Şeker hastalığı kan tahlili ile tespit edilebilir. Kanda olması gereken şekerin bir miktarı vardır. Eğer bu oran aşılmış olursa şeker hastalığı teşhisi konur. Kandaki şeker oranının 125’i geçmemesi gerekir. Bu oran açlık kan şekeri oranıdır. Tokluk kan şekeri oranı ise 140’tır. Endokrinoloji bölümlerinde kişilerin şeker takibi yapılarak şeker hastalığı teşhisi konur. Şeker hastalığı teşhisi konulduktan sonra en önemli husus beslenmenin ve hayatın düzene girmesidir. Öncelikle şeker hastası olan kişiye bir diyet programı verilir. Aynı zamanda şeker hastalarının mutlaka bir şeker ölçme cihazlarının olması ve kesinlikle stresli bir hayattan uzak durmaları gerekir.

Kandaki şeker oranının olması gerektiğinden fazla ya da az olması ile vücut şeker komasına girebilir. Şeker komasına girdiğini kişi kendisi anlayamayabilir. Bu yüzden şeker hastası olan kişi tek başına iken ya da yanında, yakınında şeker hastası olduğunu bilmeyen kişiler için yanında şeker hastası olduğuna dair bir kâğıt taşıması önemlidir. Çünkü şeker komasına giren kişiler şuur kaybı yaşar ve bu koma çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebileceği için çok dikkatli olmak da fayda vardır.

Şeker komasına şeker düşüklüğünden dolayı girilmiş ise bir miktar şekerli su içirmek şeker komasına giren kişinin kan şekerinin düzelmesine ve şuurunun yerine gelmesini sağlamış olur. Eğer şeker yüksekliğinden dolayı şeker komasına girilmiş ise de şeker düşürücü insülin yapılması gerekebilir. Tabii bu süreçler tamamen doktor kontrolü altında olmalıdır. Şekerin çok düştüğünü ya da çok yükseldiğini, komada olan kişinin yakınındakiler bilemeyebilir. Bu durum çok bıçak sırtı bir durumdur ve yanlış bir müdahale daha büyük sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu anlamda şeker hastalarının yanında şeker ölçme cihazlarının bulunması oldukça önemlidir. Kişi kendini iyi hissetmeyi anda hemen şekerini ölçüp durumunu değerlendirebilir.

Şeker hastaları diyet programlarına ve insülin kullanımlarına çok dikkat etmelidir. İlaç kullanımı hiçbir şekilde atlanmamalıdır. Sıkıntı ve üzüntü veren durumlardan uzak durulmalıdır. Şeker hastaları sık sık ama az az besin tüketmelidir.

Şeker koması tedavisi hastane ortamında yapılması hasta için çok daha sağlıklı olur. Özellikle yüksek şekerde yapılacak müdahaleye doktor karar vermelidir. Kandaki şeker oranı 400’den fazla olduğu zaman şeker komasına girme riski ortaya çıkar. Ama her şekeri 400’ü geçen şeker komasına girmez. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yüksek şeker 600- 700 gibi rakamlara ulaşabilir. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Düşük şeker ise 125’in çok altına düşmesiyle oluşur.

Bilinmelidir ki her hastalığın temel nedeninde beslenmede yapılan yanlışlıklar ve hareketsiz bir yaşam biçimi yatmaktadır. Bu sebeple mutlaka beslenme alışkanlıkları düzeltilmeli ve egzersiz yaşamınızın bir parçası olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kas Erimesi Nasıl Olur Belirtileri, İlacı Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/