Faydaları
Sebze Yemeyen Çocuklara Öneriler

Sebze Yemeyen Çocuklara Öneriler

Çocuğunuz sebze yemeği reddediyor? Renkler ile oynamayı deneyin: küçük çocuklar sıcak tonları severler. Çocuğunuz sebze yemek de kapris mi yapıyor? Yemeği reddetmesi nedeniyle sofrada savaş mı oluyor? Renkler ile oynamayı deneyebilirsiniz:  mutfak mobilyalarında, tabakta, bardak ve masa örtüsü seçiminde. Ama masada çocuklar tarafından tercih edilen renkler nelerdir? Roma Sapienza Üniversitesi Gıda Bilimi şubesinin uzmanı Maria […]

Çocuğunuz sebze yemeği reddediyor? Renkler ile oynamayı deneyin: küçük çocuklar sıcak tonları severler.

Çocuğunuz sebze yemek de kapris mi yapıyor? Yemeği reddetmesi nedeniyle sofrada savaş mı oluyor? Renkler ile oynamayı deneyebilirsiniz:  mutfak mobilyalarında, tabakta, bardak ve masa örtüsü seçiminde.

Ama masada çocuklar tarafından tercih edilen renkler nelerdir? Roma Sapienza Üniversitesi Gıda Bilimi şubesinin uzmanı Maria Paola Graziani buna böyle açıklık getiriyor: “Ellili yıllardan başlayarak kanıtlanmıştır ki, çocuklar daha çok sarı ve kırmızı gibi sıcak tonları severler.  Bu sıcak renkler, kalp ritimleri ve vücut sıcaklığı gibi fizyolojik sinyalleri teşvik eder, aynı zamanda daha fazla yeme isteğine neden olan ağız sulandıran iştahın gelmesine neden olur.  Ve tesadüfî değildir ki, hemen hemen tüm fastfoodlarda ister masaların dizaynında, ister işçi üniformalarında, isterse de menü renklerinde kırmızı ve sarı kullanılıyor. Ama aynı zamanda pizzanın uluslararası başarısı da renkler arasındaki karşıtlık nedeniyle olmuştur.

Bu yüzden kolay şekilde çocuğunuza karpuz, domates, havuç, biber, kayısı, şeftali, soslu makarna yedire bilirsiniz… Ama asla unutmayın ki, sebze renkleri onların farklı besleyici özelliklerini göstermek içindir. Bu yüzden tabaklardaki tonları mümkün olduğunda değiştirmeye çalışın.

Masada zor yemek yiyen çocuklar için başka ipuçları ne? Yemekler için komik isimler düşünün, yemeklerden farklı şekiller oluşturun, aile ile birlikte yemesini ve her zaman yeni tatlar tatmasını deneyin.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde bebek kalp masajı, bebeklerde kalp masaji nasil yapilir ve çocuklarda kalp masajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi