Faydaları
Sarkoidoz Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Sarkoidoz Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle akciğerleri ve lenf bezlerini ciddi oranda etkileyen Sarkoidoz,vücutta çeşitli enfeksiyonlarının salgıladığı,hastalık türüdür.Bu enfeksiyonlar vücuda sinsice yayılırken diğer sağlıklı çalışan organlarda bundan zarar görüyor ve çalışma işlevselliklerinde aksamalar yaşanabiliyor.Mikrop akciğerlerde birikir ve lenf bezlerine kadar iner. Lenf bezleri,yumuşak dokular zarar gördükçe kanserli hücrelerin oluşumuna zemin hazırlarlar.Kitleler büyük ve küçük şeklide oluşur ve risk seçeneği ciddi […]

Özellikle akciğerleri ve lenf bezlerini ciddi oranda etkileyen Sarkoidoz,vücutta çeşitli enfeksiyonlarının salgıladığı,hastalık türüdür.Bu enfeksiyonlar vücuda sinsice yayılırken diğer sağlıklı çalışan organlarda bundan zarar görüyor ve çalışma işlevselliklerinde aksamalar yaşanabiliyor.Mikrop akciğerlerde birikir ve lenf bezlerine kadar iner. Lenf bezleri,yumuşak dokular zarar gördükçe kanserli hücrelerin oluşumuna zemin hazırlarlar.Kitleler büyük ve küçük şeklide oluşur ve risk seçeneği ciddi organlarda oluşan kitleler ile belirlenir. Bu kitlelerin alımı da riskli ve zordur.Bağışıklık sistemi çok önemli bir yapı taşıdır. Güçlü olması sağlıklı yaşam için şarttır. Zayıf olması durumunda meydana gelebilecek aksilikler,iç organların hasara uğraması,organlarda yetersiz çalışmalar ve diğer sağlık sorunları meydana gelir ve kişi kalitesiz bir yaşamın içinde yer alır. Sarkoidoz hastalığı ,ortalama olarak en çok kadınlarda görülür ve yaş faktörü 20 ve 40 arası değişim gösterir.Bazı kişilerden daha hızlı yayılır. Bulaşıcılığı enfeksiyonun şekline göre belirlenir. Sarkoidoz hastalığın belirtilerinde ilk olarak öksürük meydana gelir. Öksürükte yoğunluk var ama bu kuru bir şekildedir. Kuru öksürük oluşumu çeşitli nefes darlığının yaşanmasına neden olur. Daha sonra kişi öksürürken cildinde şiddetli kızarmalar oluşur. Deride kızarmalar ve kırmızımsı pullanmalar belirir. Bu pullanmalar deride bir takım döküntülere yol açar.Vücutta denge kaybı oluşur. Görme fonksiyonlarda ciddi oranlarda düşmeler gözlemlenir. Göz duyusunda oluşan cansızlık göz ferinde oluşan yorgunluk ve bulanık görme artar.

 

Sarkoidoz’un Farklı Diğer Belirtileri

 

Sarkoidoz belirtilerinde,durum değişkendir. Bazen hiç olmadık sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Eklemlerde yaygın bir şekilde görülen ağrı ile birlikte ayakların ve ellerin parmak uçlarında renk değişiklikleri ortaya çıkar. Daha sonra deride var olan değişimler ve hareketsizlikle ödeme neden olur.Koltuk altında ter bezi daha hızlı çalışır ve göğüs kısmına doğru kramp şeklinde kasılmalar meydana gelir.Göz duyusunun etrafında irisin beyaz kısımlarında kızarmalar kanlanmalar meydana gelir.Ense arkalarında ve çeşitli lenf bezlerinde büyümeler ortaya çıkar.Cildin en belirgin özelliği elle dokunulduğunda kabarıklığın çok çabuk fark edilmesi ve el ile dokunurken ele takılmasıdır. Cilt kabarır ve deride dökülmelere sebebiyet verir. Başta pullanma şeklinde çıkan kabarmalar daha sonra soyularak yara şeklini alır.Ses ellerinde çabuk yorulmalar hatta ses kısıklığı ortaya çıkar.Ödemin hızla gelişmesi,yapısal anormalliklerin gözlemlenmesi,eklem ve kaslarda ciddi zedelenmeler ve dokulara kadar bu zedelerin yayılması,enfeksiyonun riskli gurubunun içinde eyer alması bu hastalığın belirtilerini ortaya sererken ,ciddi tehlike sinyallerini de önceden verir.Böbrek sorunları genelde diğer hastalıkların varlığı ile daha çabuk ortaya çıkar. Özellikle böbreklerde taş oluşmasının bakteriler ile ilgisi oldukça büyüktür. Kanın kirli olması bu durumu çoğaltabilir.Kalbin ritmlerinde istenmeyen bozukluklar gelişebilir. Kalp atışlarında düzensizlikler oluşur.Özellikle en çok kalp kapakçığı bu hastalıktan ciddi bir şekilde zarar görür.Bu nedenle kalp kapakçığı ve ritm bozukluğu  olası kalp krizine sebebiyet verebilir. Ciddi risk oluşturabilir,hasta yaşamını bitirebilir.Bu hastalığın bir diğer belirtisi ise karaciğerde büyüme fonksiyonudur. Karaciğer büyüdükçe,diğer organlar sağlıklı çalışmamaya başlar.İşitme kaybına bağlı durumlar aniden gelişebilir. Orta kulak ve iç kulak bu enfeksiyon yüzünden zarar görebilir. Tedavisi tanı konulduktan sonra belirlenir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi