Faydaları
Sarımsak Yemenin Faydaları Nelerdir ?

Sarımsak Yemenin Faydaları Nelerdir ?

Sarımsak, hint mutfağının başlıca yiyeceklerinden biridir. Gerçi, bizim mutfaklarımızda da, yemeklerimize tat veren, olmazsa olmaz bir besin kaynağı olarak kullanılır. Ancak, karşı konulamaz tadının yanı sıra; sağlık açısından da birden çok faydası olan bir yiyecek türüdür.   Peki sarımsağın bu kadar özel olmasının altında yatan sır nedir? Sülfür açısından oldukça zengin olan sarımsağın; karşı konulamaz […]

Sarımsak, hint mutfağının başlıca yiyeceklerinden biridir. Gerçi, bizim mutfaklarımızda da, yemeklerimize tat veren, olmazsa olmaz bir besin kaynağı olarak kullanılır. Ancak, karşı konulamaz tadının yanı sıra; sağlık açısından da birden çok faydası olan bir yiyecek türüdür.

 

Peki sarımsağın bu kadar özel olmasının altında yatan sır nedir?

  • Sülfür açısından oldukça zengin olan sarımsağın; karşı konulamaz tadını veren yine bu maddedir.
  • Sarımsağa kokusunu veren madde ise; allicindir. Allicin; antibakteriyel, antiviral ve antioksidan özellikleriyle bilinmektedir. Bu nedenle, sarımsağın ayıklandıktan ve doğrandıktan sonra, bir süre bekletilmesi gerekir. Böylelikle, tüketildikten sonra sarımsağın, antioksidan etkisi vücut içerisinde daha da ön plana çıkacaktı
  • Sarımsak aynı zamanda selenyum açısından da zengin bir besin kaynağıdı

 

Sarımsak bakteriyel ve viral enfeksiyonları sizden uzak tutar: Özünde olan bileşimler sayesinde, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlara karşı bir koruma kalkanı oluşturur. Taze olarak tüketilen sarımsak aynı zamanda E.Coli bakterisini öldürerek, besin zehirlenmesini de engeller.

Cilt enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli bir rol oynar: Antibakteriyel ve anti-viral özellikleri sayesinde; cilt enfeksiyonlarının da önünü kesme yetisine sahiptir. İçerisinde bulundurduğu kimyasallar ile; ciltte meydana gelebilecek çeşitli mantar hastalıklarına, saç kırana ve ayak mantarına karşı bir koruma kalkanı görevi görür. Küçük bir ipucu olarak; Eğer bir deri enfeksiyonuna sahipseniz; bir diş sarımsaktan elde edeceğiniz suyu, günde 1-2 kere enfeksiyon olan yere sürebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile cildinizi bol su ile yıkamayı ihmal etmediğiniz takdirde; sarımsağın iyileştirici etkisine inanamayacaksınız.

Sarımsak Faydaları

sarımsak faydaları

Vücudunuzda kan pıhtılarının oluşumunu engeller: Sarımsak, içerisinde bulundurduğu kimyasallar sayesinde kan pıhtılarının oluşumunu engelleyerek; kalp ve felç gibi kan pıhtılarından dolayı oluşan hastalıkların önünü keser. Ancak, aynı zamanda ameliyat sonrası kanama riskini de arttırabileceğinden; ameliyat öncesi ve sonrası tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Küçük bir ipucu olarak; sağlığınız açısından her gün 1 adet dövülmüş sarımsağı aç karnına tüketebilirsiniz.

Kan basıncınızı dengeler: Sarımsağın içerisinde bulunan sülfür, vücuda girdiği andan itibaren alyuvar hücreleri tarafından hidrojen sülfat isimli bir gaza dönüştürülür. Bu sayede, hem damar yollarınız açılırken, hem de kan basıncınız dengeler. Küçük bir ipucu olarak; Kan basıncınızın dengede olmasını desteklemek amacıyla; sarımsağı günlük beslenme programınıza ekleyiniz.

Kalbinizi korur: Yaş ilerledikçe; vücudunuzdaki arterler genişleme elastikiyetini kaybeder. Sarımsak ise; kaybolan elastikiyetinin geri gelmesini sağlar. Aynı zamanda kalbi, serbest oksijen radikallerinin vereceği zarardan da korur. İÇerdiği bol miktardaki sülfür sayesinde ise; kan damarlarının tıkanmasını önler.

Sizi soğuk algınlığından ve solunum yolu enfeksiyonlarından korur: Sarımsağın düzenli olarak tüketimi sizi soğuk algınlığına karşı koruyacaktır. Antibakteriyel özellikleri sayesinde boğazınıdaki mikropları da öldürür.

Kan şekeri seviyenizi dengeler: Sarımsak, vücuttaki insülin salınımını sağlarken, vücuttaki kan şekeri seviyesini dengeler. Özellikle, diyabet hastalarının tüketmesi önerilir.

Diş ağrılarına karşı birebirdir: Antibakteriyel özelliği sayesinde, diş ağrısını geçirme etkisi vardır. Küçük bir ipucu olarak; Bir diş sarımsağı ağrıyan dişin üstünde bir dakika tutun.

Soframızdan eksik olan bu besinin, bu denli faydalı da olduğu kimin aklına gelirdi ki? Sonunda, tadını sevdiğimiz sağlıklı bir yiyecek çıktı desek, pek de yanılmış olmayız sanırım.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Bitkilerin Faydaları başlıklı makalemizde şifalı bitkiler faydaları, şifalı bitkiler makale ve şifalı bitkiler nereden gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi