Faydaları
Saç Ekim Sonrasında Bakım ve Beslenme Nasıl Olmalı?

Saç Ekim Sonrasında Bakım ve Beslenme Nasıl Olmalı?

Kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kendisini saç ekim kararına hazır hissetmesi gerekir. Bu kararın alınmasının ardından ise kaliteli ve deneyimli bir saç ekim merkezi araştırması yapılmalıdır. Çünkü, operasyonu yapan kliniğin ve doktorun deneyimi ile operasyonun başarısı arasında doğru orantı bulunmaktadır. Saç ekiminin üç aşaması bulunmaktadır. Ön hazırlık, operasyon ve operasyon sonrası süreç olmak […]

Kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kendisini saç ekim kararına hazır hissetmesi gerekir. Bu kararın alınmasının ardından ise kaliteli ve deneyimli bir saç ekim merkezi araştırması yapılmalıdır. Çünkü, operasyonu yapan kliniğin ve doktorun deneyimi ile operasyonun başarısı arasında doğru orantı bulunmaktadır.

Saç ekiminin üç aşaması bulunmaktadır. Ön hazırlık, operasyon ve operasyon sonrası süreç olmak üzere her bir sürecin operasyonun başarısını etkilediğini söyleyebiliriz. Ancak, kişinin başarılı bir operasyon geçirse dahi operasyonun ardından uyması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Bir başka deyişle, hastanın hem bakımına hem de beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç ekim sonrasında kişinin doktorunun vermiş olduğu tavsiyelere uyması kadar düzenli beslenmesi de önem taşımaktadır. Yeni saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve güçlenmesi; ancak sağlıklı beslenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Beslenme konusunda tercih yapılırken saça yararlı olan gıdaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede, saç ekim sonrasında hücre yenilenme hızı artacaktır. Buna ek olarak, hastanın operasyonun ertesinde daha hızlı bir şekilde iyileşeceğini söyleyebiliriz.

Hastanın bu süreçte minerallerden, vitaminlerden, protein ve yağ asitlerinden asla uzak kalmaması gerekir. Aksi takdirde, hücre zarında birtakım fonksiyon bozuklukları meydana gelecektir. Saçların normal yaşam döngüsünün kırılması ile saç köklerinin beslenerek tekrar çıkması engellenmiş olacaktır. Bu noktada, saç ekim ertesinde B vitaminlerinin alınması gerekmektedir. B7 ve B12 gibi B kompleks vitaminlerinin saçın uzamasında ve gelişmesinde çok önemli olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Ayrıca, bu vitaminler, tüm vücuda besin sağlamaktadır.

  • B vitamini bakımından zengin olan besinler arasında kırmızı et, tavuk, yumurta, esmer pirinç, muz, sert kabuklu yemişler bulunmaktadır.

Günümüzde yaşanan saç dökülmesi sorunlarının en önemli sebeplerinden birisi çinko eksikliği olarak bilinmektedir. Çinko eksikliği yaşandığı takdirde saç dökülmesi ve saç seyrelmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Doku onarımı, hücre çoğalması, hücre büyümesi, kolajen üretimi, vitamin emilimi, hormonal dengenin sağlanması gibi konularda çinkonun önemli bir yeri bulunmaktadır.

  • Nohut, karides, kuzu eti, ıspanak, yumurta ve balık; çinko yönünden zengin besinler arasında yer almaktadır.

Demir eksikliği; birçok hastalığı tetiklediği gibi saç dökülmesi ve seyrekleşmesine de sebep olmaktadır. Demir içeren gıdalar düzenli olarak alındığı takdirde saç dokusu gelişecektir. Ayrıca, saç derisine ve köklerine oksijen ve besin sağlanacaktır. Demirin bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı saç ekim operasyonunun ertesinde hızlı bir şekilde iyileşme süreci ortaya çıkacaktır.

  • Fasulye, ıspanak, dana eti, dana ciğeri ve istiridye; demir bakımından zengin olan besinler arasında yer almaktadır.

En az B vitamini kadar önemli olan bir diğer vitamin ise E vitamini olmaktadır. Antioksidan özelliğinin bulunmasından dolayı hasarlı ciltlerin en kısa sürede iyileşmesi söz konusudur. Bu durum; hastanın yara izlerinin kısa zamanda geçmesini sağlayacaktır. Donör bölgedeki ve saç ekim yapılan yerdeki yaraların iyileşmesinin ardından dokuyu yumuşatmak ve doku kalitesini arttırmak adına kesinlikle E vitamini takviyesi alınmalıdır.

  • Zeytinyağı, ıspanak, ay çekirdeği, avokado ve badem gibi besinler; E vitamini bakımından son derece zengindir.

C vitamininin insanlara olan faydasını anlatmakla bitiremeyebiliriz! C vitamini sayesinde yaraların iyileşmesini sağlayan kolajen üretimi yapılmaktadır. Buna ek olarak, saç dökülmesine sebep olan stres ile mücadele etme noktasında C vitamini fayda sağlamaktadır.

  • Turunçgiller, biber çeşitleri, kivi, brokoli, lahana gibi besinler; C vitamini bakımından son derece zengindir.

Son olarak, A vitamini de hastalar tarafından alınmalıdır.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında daha fazla bilgi almak için http://hermest.com.tr/oncesi-ve-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler/ adresini ziyaret edebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Ayda 10 kilo diyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/