Faydaları
Reaktif Artrit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit tanımını yapacak olursak. Ani bir şekilde belirtileri ortaya çıkan iltihabi bir artrittir. Çoğu zaman belli bakteriyel enfeksiyonlardan sonra hastalarda bulguları ortaya çıkar. Bu bakteriler bağırsak veya genital enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlardan Klamdiya, cinsel yolla bulaşır ve kendini genital akıntıyla gösterebilir.İltihap hastalıklarında ihmal birçok hastalığı tetikleyebilir. Sağlıklı organlarda hasar kaybı yaşanırken bir yandan diğer hareket […]

Reaktif Artrit tanımını yapacak olursak. Ani bir şekilde belirtileri ortaya çıkan iltihabi bir artrittir. Çoğu zaman belli bakteriyel enfeksiyonlardan sonra hastalarda bulguları ortaya çıkar. Bu bakteriler bağırsak veya genital enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlardan Klamdiya, cinsel yolla bulaşır ve kendini genital akıntıyla gösterebilir.İltihap hastalıklarında ihmal birçok hastalığı tetikleyebilir. Sağlıklı organlarda hasar kaybı yaşanırken bir yandan diğer hareket sistemi de bundan olumsuz yönde etkilenir. Mide krampları ve olası bulantılar şiddetlenir. Bu belirtiler ile beraber enfeksiyonlu ağrılarda artma gözlemlenir. Göz hastalıkları değişik tür ve şekillerde kontroldan çıkabilir. İdrar kanallarında tıkanmalar,keseyi yorabilir. Bütün dengeyi sağlayan böbreklerde kan akımı birimleri işlevini eksik yaparak,sağlıksız bir durumun  içine girebilir. Bu nedenle öncelikle bu iltihabın kuruması için uzman hekim tarafında ilaç yöntemi ile tedavi başlatılmalıdır.

 

Reaktif Artrit Belirtileri Nelerdir?

 

Genel olarak pek çok hastada gözlemlenen Reaktif artirt belirtileri şu şekildedir;

 

İris ve göz içi iltihabı oluşur ve gözün duyusunda görme fonksiyonu en aza iner. Gözlerdekii sinirler bundan dolayı hasar görür,geçici körlük oluşabilir.

İdrar yolları iltihabı belirtileri ve idrarda yanma hissi çoğalır. Tuvalet ihtiyacı sağlanırken idrarda istenmeyen kesintiler oluşur ve her idrar yapımı sırasında şiddetli yanma ve ağrı gözlemlenebilir.

Penis üzerinde ağrı oluşturmayan yüzeysel yaralar çıkar. Bu yaralar,sivilceyi andırır ve bakteri üretmeye hazırdır. Tedavi sağlanmadığı zaman istenmeyen iltihaplı hastalıkların ilerlemesine ve vücut bu virüs ile bağışıklık kaybeder ve kişi sağlıklı konumda iken sağlıksız konumunda yer alır. Özellikle iç çamaşırı giyerken temiz olmasına ve her gün düzenli iç çamaşırının değiştirilmesi bu tür enfeksiyonlu yaraların oluşumunu engeller. Tedbirli olmakta ayda vardır.

Gözün dış tabakasında iltihap,uyuma esansında ağrıya neden olur. Göz kağağında kanlanma olabilir. Göz kapağı şiddetli ağrıya maruz kalarak daha negatif olur ve bu göz kapağı, gözün düzenini bozar ve istenmeyen göz hastalıkların meydana gelmesiine neden olur.

Hareket güçlüğü, eklemlerde ağrı, şişme ve kızarıklık. Genellikle kalça, ayak bileği, omurga ve diz eklemlerinde görülür.Kas hastalıklarının tedavisi ertelenirse,kişi yürümede sıkıntı çeker ve yavaş hareketler yüzünden bağırsak dolanmasını yaşayabilir. Bağırsaklarda dolanma hastalığı cerrahi ameliyat gerektiren bir rahatsızlıktır.

Ayak tabanı, penis, ağız ve avuç içinde iltihaplı yaralar görülür. Erkeklerde bu hastalık çok ilerlemiş durumda görülür ,dikkatli olmakta fayda vardır.

Vücutta, ayak tabanında ve avuç içinde kırmızı noktalar

Hastaların çok küçük bir kısmında kalp sorunu şeklinde kendini gösterebiliyor.

 

Reaktif Artrit Tedavisi

 

Reaktif artirt tedavi süreci iki şekilde ilerler. İlaç tedavisi şeklinde başlanır ve doktorunuzun önerdiği beslenme şekline uyarak tedavi sürecini başarıyla tamamlarsınız.İlaç tedavisinde Antibiyotikler, bakterilerin hala vücutta barındığı durumlarda kullanılır. İbuprofen ve naprosken iltihap giderici etkisi için kullanılır. Kortikosterrotiler: Eklem iltihabının azaltılması konusunda şırınga ile enjekte edilerek kullanılır. Sülfazin ve metotreksit: Şiddetli vakaların hafifletilmesi konusunda kullanılır. Daha ayrıntılı ve detaylı bilgiyi almak için kesinlikle doktorunuza danışmaya ve doktorunuzun yönergelerine uymaya özen gösteriniz. Daha sağlıklı günler diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM