Faydaları
Raynaud fenomeni nedir belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Raynaud fenomeni nedir belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Raynaud fenomeni ya da başka bir ismiyle Reyno hastalığı genellikle sıcak olmayan yani soğuk havaya veya soğuk iklimlere maruz kalındığında, el ve ayak parmaklarında oluşan soluk maviden, kırmızıya doğru renk değişimleri ile kendini belli eden bir tür damar hastalığıdır çünkü damarlarla ilgilidir. Reyno hastalığı, kan damarlarının soğuk havalar sebebiyle daralması ve kan akış hızının engellenmesi […]

Raynaud fenomeni ya da başka bir ismiyle Reyno hastalığı genellikle sıcak olmayan yani soğuk havaya veya soğuk iklimlere maruz kalındığında, el ve ayak parmaklarında oluşan soluk maviden, kırmızıya doğru renk değişimleri ile kendini belli eden bir tür damar hastalığıdır çünkü damarlarla ilgilidir. Reyno hastalığı, kan damarlarının soğuk havalar sebebiyle daralması ve kan akış hızının engellenmesi nedeniyle soğuk havalarda oluşmaktadır. Raynaud fenomeninin belirtileri hastalığın şiddetine, sıklığına ve süresine bağlı olarak değişir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanan bu Reyno hastalığı kan testiyle teşhisi kolay yapılmamaktadır veya teşhis edilememektedir. Raynaud fenomeninin hastalığının tedavisinde öncelikle yapılması gerekenler parmakların korunması, ilaç kullanmak, stresten, sigaradan, alkolden, soğuktan ve ellerinizi titreştiren araçlardan kaçınmak gibi önlemlerle şikayetleriniz büyük oranda ve gözle görülebilen bir ölçüde azalabilir. Bütün bu aldığımız önlemleri almanıza rağmen hala hastalık ile ilgili şikayetleriniz devam ediyorsa en kısa zamanda bir aile hekimine veya bir Kalp Damar Cerrahisi uzmanı tarafından muayene edilmekte büyük bir fayda vardır bu sağlığımız için çok önemlidir.

Raynaud Fenomeni hastalığı Nedir?

Raynaud hastalığı genellikle el ve ayak parmaklarındaki kan damarlarını etkileyen çok az görülen bir kalp damar hastalığıdır. Soğuk veya yoğun stres kan damarlarının daralmasına neden olabilmektedir bu da Reyno Hastalığının ortaya çıkmasının en büyük nedenidir. Bu olduğunda, kan derinin yüzeyine ulaşamaz ve etkilenen alanlar beyaz ve mavi renge dönüşür. Kan akışı döndüğünde cilt kırmızıya döner veya karıncalanır bunun sebebi ise kırmızı olması kanın renginden ötürü karıncalanması ise kanın hareketine bağlı olarak gelişmektedir. Ciddi durumlarda kan akışı kaybı yaralara veya doku ölümüne neden olabilir sebebi ise organların kanlanamamasıdır. Sigara, stres, alkol ve soğuk havanın tetiklediği bu hastalık bazı zamanlarda ise romatizmanın da habercisi olabilmektedir.

Reyno hastalığının belirtileri nelerdir?

El ve ayaklarda üşüme, titreme, ağrı, morarma, kızarma, karıncalanma hissi aniden gelişir ve bedenin en çok ayak ve el kollarında çoğalır. Karıncalanma hissi ile gelen uyuşma bu durumda artış gösterebilir.

İlk olarak ayak ve el parmakları, kulaklar veya burun beyazlaşır ve sonra maviye dönüşmektedir

Kan akışı normal haline döndüğünde ise hastalığın oluştuğu alan kırmızı renkte olur ve daha sonra normale dönmektedir. Kan akışında bu tip değişimler hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır. Kan bu zamanlarda değişkenlik gösterir.

Her aralıkta bazen birkaç dakika bazen birkaç saat sürer

Her yandaki aynı parmaklarda ve ayak parmaklarında sorunlar yaşanabilir bazen ise tek tarafta sorun oluşabilir. Parma ağrılarının artması durumunda hemen bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Ağrı nadiren ciddidir ama ataklar kötüyse, etkilenen parmaklarda ağrılı ülser oluşabilmektedir.

 

Raynaud fenomeni hastalığının tedavisi nasıldır?

Soğuk havalarda kalın eldiven veya çoraplar giymek genellikle Raynaud’un hafif belirtileriyle baş etmede etkilidir yani kendimizi sıcak tutmamız gerekmektedir. Durum daha şiddetli olduğunda ilaçlardan yararlanılabilir.

Tedavinin amaçları şunlardan geçer;

Atakların sayısını ve şiddetini gözle görülen doğrultuda azaltmak

Doku hasarını önemli ölçüde önlemek. Eğer doku hasarı oluşmuş sie bu hastalığın seyrini ciddi anlamda etkileyebilir.

Altta yatan hastalığı bulmak veya tedavi etmek

Raynaud fenomeni ilaç tedavisi nelerdir

Belirtilerinizin nedenine bağlı olarak, kan damarları daralacağından kan damarlarını genişletmek ve kan dolaşımı zayıfladığından dolaşımı hızlandırmak için doktorun önerdiği bazı ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca cilt bası yaralarını iyileştirmek veya acıları azaltmak için ayak ve el parmaklarınıza rahat ve kolaylıkla uygulayabileceğiniz nitrogliserin kremi de tedavinin önemli bir parçası olabilir. Ayak ve ellerde uyuşma devam ederse evde yapmanız gereken ilk önlem soğuk suda ayaklarınızı bekletmek ken dolaşımını sağlamaktır. Daha sonra masaj yaparak kasların gevşemesini sağlamanız gerekir.

Raynaud hastalığının cerrahi ve tıbbi prosedürleri;

Sinir cerrahisi

Ellerinizde ve ayaklarınızdaki parmakların sempatik ve parasempatik sinirler, cildinizdeki kan damarlarının daralmasına ve genişlemesini beyin aracılığıyla kontrol edebilmektedir. Bu sinirleri kesmek veya onarmak onların verdikleri aşırı tepkileri bitirir. Etkilenen el veya ayak parmaklarına yapılacak küçük kesiklerle cerrahlar kan damarlarının etrafındaki bu küçük sinirleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu cerrahi operasyon sonucunda başarılı olursa atak sıklığı ve süresi gözle görülen ölçekle azalabilmektedir.

Kimyasal enjeksiyon

Doktorlar, etkilenen el veya ayaklarda sempatik ve parasempatik sinirleri bloke etmek için lokal anestezi uyuşturucular veya Botox gibi kimyasallar vücuda enjekte edilebilmektedir. Hastalığın belirtileri geri dönerse veya devam ederse yapılacak işlemlerin tekrarlanması gerekebilir. Çeşitli ve farklı adımlar izleyerek ve yaşam tarzı edinerek bu değişikleri bu Raynaud ataklarını kesinlikle kesmektedir ve hastanın daha iyi hissetmesine büyük ölçüde yardımcı olabildiğini söyleyebiliriz.

Kendinizi soğuk havalardan koruyun

Soğuktan ve soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzaklaşılması gerekmektedir. Soğuğa çıkmadan önce özellikle eldiven ve kalın çorap giyilmeli, soğuk su ile temas büyük ölçüde azaltılmalı. Hastalık çok ileri bir vaka ise mümkün olduğu sürece yaşanılan bölge soğuk ise daha ılıman bir bölgeye taşınılması öner ilinmektedir.

Stresten uzak durulması gerekmektedir

Hasta kişinin aşırı derecede üzüntü, heyecan ve korku gibi stres artırıcı bir ruh halinden korunmayı hastanın öğrenmesi gerekmektedir bunu öğrenir ve hayatında uygular ise hasta için daha iyi olur. Bu sürece çeşitli gevşeme teknikleri, bedensel ve ruhsal egzersizleri ile başlanabilmektedir. Ancak stresle tek başına insan bazı durumlarda başa çıkmayabilir bu gibi durumlarda yani kişi kendisi tek başına stresle başa çıkamıyorsa psikolojik destek ve gerekirse ilaç destekli tedavi gerekebilmektedir.

Egzersiz yapmalısınız

Egzersiz sağlığa diğer faydaları yanında kan dolaşımınızı büyük bir ölçüde arttıracaktır bu sağlığımız için çok önemlidir.  Kan hücreleri sporla gelen enerji sayesinde  canlanacak ve kirli kanın yenilenmesini sağlayacaktır. Mümkün oldukça kışın soğuk havalarda egzersiz yapmayın kapalı alanlarda spor yapmak bu tür sorunların azalmasına katkıda bulunacaktır.Eğer ikincil bir durumda Raynaud’unuz varsa, soğuk ve açık havalarda egzersiz yapmadan önce aile hekiminizle konuşmanız gerekmektedir.Doktorun onayını aldıktan sonra ister açık ister kapalı mekanlarda gönül rahatlığı ile ihtiyaç duyduğunuz sporları yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM