Faydaları
Rahim Tersliği Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Tersliği Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk dilinde rahim tersliği olarak bilinen rahatsızlık tıp dilinde retrovert uterus adını alır. Dişi bir insan doğumundan itibaren belirli bir rahim pozisyonuna sahiptir ve bu pozisyon değişmez. Rahim arkaya doğru ya da öne doğru bir pozisyon alabilir. Genellikle rahimin öne doğru olması rahim tersliğinde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu vakalarda kadınların genellikle % 75-80 […]

Halk dilinde rahim tersliği olarak bilinen rahatsızlık tıp dilinde retrovert uterus adını alır. Dişi bir insan doğumundan itibaren belirli bir rahim pozisyonuna sahiptir ve bu pozisyon değişmez. Rahim arkaya doğru ya da öne doğru bir pozisyon alabilir. Genellikle rahimin öne doğru olması rahim tersliğinde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu vakalarda kadınların genellikle % 75-80 nında rahim öne doğru pozisyon almışken geri kalanında ise rahim arkaya doğru pozisyon alır.  Rahmin öne ya da arkaya doğru pozisyon olması tıp dilinde normal anatominin bir varyasyonu olarak nitelendirilir.

Rahim tersliğinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Örneğin doğum sırasında rahimin öne doğru olan pozisyonu arkaya, arkaya doğru olan pozisyonu öne doğru olabilir, daha doğrusu dönebilir. Yine kadınların menopoz döneminde varsayılan bu durumun gerçekleşmesi muhtemeldir. Bunlar dışında pelviste bulunan bazı hastalıklar rahmi geriye doğru itebilmektedir. Buna sebebiyet veren hastalıkların başında endometriozis gelmektedir.  Ayrıca rahim tüplerinin enfeksiyon kapması, bazı ameliyatlar sonrası oluşan komplikasyonlar yada pelvik iltihaplanması da rahmin ters dönmesine sebebiyet verebilir.

Her rahatsızlığın olduğu gibi rahim tersliğinin de olup olmadığını anlamamıza yardımcı olan bazı belirtiler bulunmaktadır. Genellikle rahim tersliğinin tek başına oluştuğu durumlarda pek net bir belirti bulunmamaktadır. Kişide nadiren yaşanan cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı ya da rahatsızlık bu durumun belirtisi olabilir. Bazı vakalarda da hastaların adet sancısı çekme sebebi rahim tersliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca duruma eşlik eden bazı hastalıların bulgu ve yakınmalara da rahim tersliğine işarettir.

Rahim tersliği durumunda uygulanacak tedavi yöntemi genelde hiçbir şey yapılmamasıdır. Yani rahim tersliği durumunda herhangi bir tedavi gerekmediği için tedavi yapılmaz. Bazı doktorlar hastanın kronik kasık ağrısı yaşaması sebebiyle vajinal pesser uygulamasını yapmaktadır. Fakat bu kalıcı bir çözüm değildir. Rahim tersliğinde ters duran rahim hiçbir muayene esnasında öne doğru döndürülemez. Bu sebeple bu durum içi yapılacak bazı ameliyatlar bulunmaktadır. Fakat bu ameliyatların modern jinekoloji de hiçbir şekilde uygulanışı yoktur. Çünkü bu girişimler hastaya zarar verebilecek nitelikteki girişimlerdir. Ameliyat sonrası hastada oluşabilecek yapışıklıklar hastanın kısır kalmasına ve kasık ağrısının artmasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden muayene esnasında rahim tersliğinin altında yatan herhangi bir patolojik bulgu tespit edilir ise bu bulguya göre tedavi uygulanmalıdır.

Tedavi aşamasında kadınların en çok bahsettiği durum hiç şüphesiz rahmin ters olmasının kısırlığa sebebiyet verip vermemesi durumudur. Bu sebeple dünyada ki bir çok kadın rahim tersliğinin çocuk sahibi olmada güçlük çıkartacağını düşünür. Fakat bu çok yanlış bir inançtır. Tabi bu durumun altında yatan başka herhangi bir hastalık varsa bu kısırlığa sebebiyet verebilir. Ancak bir kez daha vurgulamak gerekir ki rahmin ters olması tek başına kısırlığa sebebiyet veren bir durum değildir.

Bir önceki yazımız olan Kasık Biti Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi