Faydaları
Rahim Filmi Çekimi Nasıl Yapılmaktadır ?

Rahim Filmi Çekimi Nasıl Yapılmaktadır ?

Rahim filminin tıptaki ismi histerosalpingografi’dir. Daha çok rahim içinde yer alan tüplerin durumunun değerlendirilmesi için çekilmektedir. Bir çeşit röntgen tekniğidir.  Bu işlemin yapılması ise, röntgende görülebilen bir sıvının, basınçla rahmin içine verilmesi ile yapılır. Daha sonrasında ise filminin çekilmesi ile tamamlanmaktadır. Genellikle bu işlem eğer bir sorun bulunmuyorsa kısa bir süre içerisinde sıvının tüplere kadar […]

Rahim filminin tıptaki ismi histerosalpingografi’dir. Daha çok rahim içinde yer alan tüplerin durumunun değerlendirilmesi için çekilmektedir. Bir çeşit röntgen tekniğidir.  Bu işlemin yapılması ise, röntgende görülebilen bir sıvının, basınçla rahmin içine verilmesi ile yapılır. Daha sonrasında ise filminin çekilmesi ile tamamlanmaktadır. Genellikle bu işlem eğer bir sorun bulunmuyorsa kısa bir süre içerisinde sıvının tüplere kadar ulaşması ile tamamlanır. Bu görüntü ise ekranda kolaylıkla görülebilir.

Rahim filmi nasıl çekilir ?

Rahim filmi kişinin kısır olup olmadığının belirlenmesi için yapılan ilk tetkikler arasında yer almaktadır. Tabi ki tek başına bu konuda bir teşhis yapılmayacaktır. Kısırlığın belirlenebilmesi için bir dizi kontrollerin yapılması şarttır. Tabi ki doktorunuz bu hususta sizi daha net bir şekilde bilinçlendirecektir.

Bu filmin yardımıyla spermlerin ilerlemesine engel olacak bir etmen olup olmadığı kolaylıkla belirlenir. İşlem spekulum adı verilen bir araç yardımıyla yapılmaktadır. Bu işlem başlamadan önce kişi ayakları kendine doğru toplar. Bu araç ise vajinaya yerleştirilerek işlem tamamlanır. Rahim filminin çekilmesi toplamda 10 dakikadan daha uzun sürmeyecektir.

Rahim filmi acıtır mı ?

Bu işlem ağrılı değildir. Bazı durumunda kısmi bir acı yaşatabilir. Üzerine çok fazla varılması gereken bir ağrı olmadığı için önemsenmez. Eğer ağrı konusunda sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız işlem başlamadan bir saat kadar önce bir ağrı kesici ilaç alırsanız sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Bu işlem devam ettikten ve bittikten sonra adet sancısına benzeyen bir acı yaşayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM