Faydaları
Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Radyoterapinin yan etkilerinin arasında öncelikle beyin ışınlamaların da yapılan uygulamalarda kişide kadın ya da erkek fark etmeksizin saç dökülmesi yaşanır. Kafa içinde basınç artışı olduğu için hasta mutlaka doktorunun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Bu ilaçlar genellikle kortizon ilaçları olmakta ve dengeleme yapmaktadır. Her bölgeye uygulanan radyoterapinin yan etkileri farklı olacaktır. Hangi bölüm için bir […]

Radyoterapinin yan etkilerinin arasında öncelikle beyin ışınlamaların da yapılan uygulamalarda kişide kadın ya da erkek fark etmeksizin saç dökülmesi yaşanır. Kafa içinde basınç artışı olduğu için hasta mutlaka doktorunun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Bu ilaçlar genellikle kortizon ilaçları olmakta ve dengeleme yapmaktadır.

Her bölgeye uygulanan radyoterapinin yan etkileri farklı olacaktır. Hangi bölüm için bir ışınlama veriliyorsa o kısımda zorlanmalar ortaya çıkacaktır elbette örneğin boyun ve ağız ışınlanmaların da kişide yemede zorluk ve yutkunmada zorluk yaşanılabilir. Bu durumlarda kişinin tüm tetkikleri önceden yapılır bu bölge için operasyon olacakların dişleri kontrol edilir ve çürük dişler mutlaka temizlenir. Olası bir enfeksiyon kişiye daha büyük zararlar verebilir.

Karın ışınlamalarında yani karın radyoterapilerin yan etkilerinde ise kişide ishal gibi yan etkiler görülebilir.  Bu gibi durumlarda önlemlerinizi mutlaka önceden almalısınız. Radyoterapi sırasında neden ne olursa olsun verilen ara yapılan sonuçların olumlu olmasını etkileyecek ve daha da zorlaştıracaktır. Doktorunuz zaten bunun öncesinde gerekli tüm tedavileri yapacak ve ortaya çıkacak engelliyici yan etkilerini durdurmaya çalışıyor olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi