Faydaları
Pürüzsüz Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Pürüzsüz Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Pürüzsüz cilt, güzelliğin en önemli simgelerinden biridir. Her kadın, sivilce, siyah noktalar, kırışıklıklar ve ince çizgilerin olmadığı bir cilde sahip olmak ister. Ancak, hava ve çevre kirliliğinin giderek arttığı ve çalışma hayatının oldukça yoğun olarak yaşandığı günümüzde, pürüzsüz bir cilde sahip olmak da oldukça zorlaşıyor. Yine de, doğru cilt bakımı önerilerini uygulayarak pürüzsüz bir cilde sahip […]

Pürüzsüz cilt, güzelliğin en önemli simgelerinden biridir. Her kadın, sivilce, siyah noktalar, kırışıklıklar ve ince çizgilerin olmadığı bir cilde sahip olmak ister. Ancak, hava ve çevre kirliliğinin giderek arttığı ve çalışma hayatının oldukça yoğun olarak yaşandığı günümüzde, pürüzsüz bir cilde sahip olmak da oldukça zorlaşıyor. Yine de, doğru cilt bakımı önerilerini uygulayarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz…

Pürüzsüz Cilt İçin Yapılması Gerekenler

1) Vücudunuza pürüzsüz cilt görünümü kazandırmak istiyorsanız, ona doğru ve düzenli bir şekilde bakmalısınız.  Cilt tipinize göre tercih edeceğiniz cilt bakım ürünleri ile yapacağınız günlük cilt bakımını, mümkün olduğunca düzenli bir şekilde yapmalısınız.

2) Cilt bakımı yaparken, cilt tipinizi tanıyor olmanız oldukça önemli. Kuru ciltlere uygun olan bir cilt bakım ürünü ya da maskesi, sizin için uygun olmayabilir. Örneğin kuru bir cildi nemlendirmek için tavsiye edilen zeytinyağlı bir cilt maskesi, yağlı ciltlerde uygulandığında cildin sivilcelenmesine neden olabilir.

3) Cilt bakımını sadece dışarıdan değil, içeriden de desteklemelisiniz. Cilt güzelliğinde sadece bakım ürünleri değil, beslenme şekli ve su tüketimi de önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, günde en az 2.5-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca beslenme şekliniz de bu noktada oldukça önemli. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şekli, cilt güzelliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Vitamin alımını da ihmal etmeyin.

4) İçeriden desteklediğiniz cilt bakımınızı, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile destekleyin. Yaz aylarında kullanacağınız cilt tipinize uygun bir güneş kremi, cildinizi nemlendirirken, yaşlanma belirtilerini de mümkün olduğunca erteler.

pürüzsüz cilt

5) Cilt tipinize bağlı olarak, haftada 1-2 kez uygulayacağınız bakım maskeleri, cilt temizliği ve güzelliğinde önemli rol oynamaktadır. Özellikle mevsim değişikliklerinin yaşandığı şu bahar günleri, cildinizi ölü derilerden arındırmak için en doğru zamanlardır. Cilt tipinize uygun bir peeling ile, haftada 1-2 kez cildinize bakım yapabilirsiniz.

6) Tıkanmış gözenekler, siyah noktalara davetiye çıkarır. Siyah noktalar da, pürüzsüz cildinize gölge düşürmek için yeterli olacaktır. Siyah noktalardan korunmak ve kurtulmak için, yüz temizleme fırçalarını tercih edebilirsiniz. Şarjlı yüz fırçaları, tıkanmış gözeneklerinizi temizleyerek, siyah nokta oluşumunu engeller.

7) Pürüzsüz bir cilde giden yolda, çok önemli bir adım da; tonik kullanımıdır. Yüz yıkama jeli uyguladığınız cildinizin gözenekleri, uygulama sonrası açılır. Açılan gözenekleri tonik yardımı ile tekrar sıkılaştırmazsanız, gözenekleriniz tekrar dolar ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarır. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir toniği, günlük cilt bakımınızın bir parçası olarak kullanmalısınız.

8) Cilt güzelliğinde oldukça önemli olan diğer bir nokta da, makyaj temizliğidir. Makyaj yapmayın demiyoruz, ancak makyajınızı temizlemeden de yatmamalısınız. Makyajın temizlenmediği bir cilt, gece boyunca nefes almayacaktır. Bu da, sivilce ve siyah noktaların oluşumuna davetiye çıkarır. Ayrıca, uzun vadede, cildinizi makyajdan arındırmadan uyumak, yaşlanma belirtilerinin daha erken ortaya çıkmasına neden olur.

Pürüzsüz cilt için yapılması gerekenleri yukarı da sıraladık,aklınıza takılan bir soru olursa bize yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Yapabilecekleriniz başlıklı makalemizde siyah nokta bandı, siyah nokta maske ve siyah nokta nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi