Faydaları
Psöriasis Neden Olur ?

Psöriasis Neden Olur ?

Halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen Psöriasis hastalığı erkek ve kadınlarda üstelik her yaş grubunda görülebilecek bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Uzun zamandır insanların başa çıkmaya çalıştığı bir deri hastalığı olan sedef yani Psöriasis rahatsızlığı kişileri sosyal hayatlarından dahi uzaklaştırarak onların kendilerini kötü hissetmelerine neden oluyor. Derinin üst katmanının daha kalın bir tabaka haline alarak […]

Halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen Psöriasis hastalığı erkek ve kadınlarda üstelik her yaş grubunda görülebilecek bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Uzun zamandır insanların başa çıkmaya çalıştığı bir deri hastalığı olan sedef yani Psöriasis rahatsızlığı kişileri sosyal hayatlarından dahi uzaklaştırarak onların kendilerini kötü hissetmelerine neden oluyor.

Derinin üst katmanının daha kalın bir tabaka haline alarak büyümesi ile ortaya çıkan ve aldığı sedef renk dolayısı ile halk arasında da bu isimle tanınan Psöriasis genellikle vücudun birçok bölümünde görülebilir. Özellikle diz kısımları, saçlı deri olan kısımlar, ayaklarda ve ellerde görülen bir deri hastalığıdır. Her yüz kişinin 2sinde görülebilen bu rahatsızlık bazı kişilerde çok daha fazla seyir ederken bazı kişilerde ise daha hafif seyredebilir.

Psöriasis neden olur sorusunun yanıtı aslında tam olarak belli değil. Herhangi bir bulaşma ile ya da sizin ihmalleriniz sonucu olarak ortaya çıkmayan bu hastalık beyaz kan hücrelerindeki anormalliğin neden olması diye ortaya konuluyor. Açık bir yara olmadığı için insanlara bulaşma imkânı yoktur. Kişiler ile tokalaşabilir ve sedef yaralarına dokunabilirsiniz.

Sedef görüntüsü herkeste aynı olarak görünen klasik bir görüntüye sahip değildir. Çocuklarda farklı görüntüler ile ortaya çıkarken yetişkinlerde farklı görüntüler ortaya çıkabilir.

Psöriasis tedavisinde ise daha çok kremler kullanılır ve kabukların daha az bir görüntüye ulaşması sağlanılır. Şuan için henüz tam olarak bir tedavisi olmasa da hastalık kontrol altına alınabilir ve yaralar ve kabuklanmalar kişiyi çok daha fazla rahatsız etmeden devam edebilir.  Özellikle tedavinin uygulandığı dönemlerde olumlu sonuç alınsa da, ilaç kullanımı ya da yapılan ışık tedavilerine son verildiğinde kabuklanmalar tekrar ortaya çıkmaya başlayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Akciğer Zarı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde akciğer kanseri 4. evre belirtileri, akciğer kanseri erken belirtileri ve akciğer kanseri evreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM